2018-10-28 15:59:43 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:17

Boya Saçı Döker mi Saç Boyası Saça Zarar Verir mi?

Saç boyası; kadın erkek fark etmeksizin beyazları kapatmak veya yalnızca keyfi olarak saç renginde değişim için kullanılmaktadır.

Boya Saçı Döker mi Saç Boyası Saça Zarar Verir mi?

Saç boyası; kadın erkek fark etmeksizin beyazları kapatmak veya yalnızca keyfi olarak saç renginde değişim için kullanılmaktadır. Saydığımız açılardan yararlı gözükse de saç boyası çeşitli kimyasallar içerdiğinden sağlığa birçok zararları vardır. Saç boyasının zararları arasında şunlar sayılabilir: saçta kırılma ve yıpranma, saç diplerinde yara oluşumu, saç dökülmeleri, kepeklenme, yüz ve gözlerde ödem ve alerjik reaksiyon. Aşırı sıklıkla saç boyası kullanan kişilerde lenfoma kanseri riski de artmaktadır. Saç boyalarının zararları bunlarla da sınırlı değildir. Makalemizde saç boyasının zararları üzerinde duracağız.

Saç Boyasının Zararları

Saç boyalarında bulunan birçok kimyallar kansere yol açan pigmentler içermektedir. Avrupa’da yapılan bir araştırma göstermiştir ki saç boyalarını çok kullanan kişilerde ‘lenfoma kanseri’ riski yükselmektedir.

Saç boyalarının zararları şunlardır:

  1. Saç boyaları; kansere yol açabilir: Saç boyası içeriğinde yer alan PPD (parafenilendiamin) maddesi DNA hücrelerine zarar vermektedir. Bunun sonucunda da vücutta kanser oluşum riski arttırdığı yapılan bilimsel araştırmalarca ispatlanmıştır.
  2. Saç boyaları; alerji oluşumuna yol açabilir: Saç boyaları ne amaçla kullanılıyor olursa olsun; alerjiye sebep olabilir. Bunun sebebi ise saç boyalarında kullanılan PPD maddesidir. Boya kullanım sonucu ortaya çıkacak alerjinin belirtileri şunlardır: saç diplerinde yara oluşumu, saç derisinde kaşıntı,kızarıklık veya şişlik, göz ve burun çevresinde ciltte döküntü, göz kapaklarında şişlik ve saç dökülmeleri. Bu tür alerjik reaksiyonlar yaşamamak için PPD barındırmayan saç boyaları kullanılabilir.
  3. Saç boyaları; saçlarda sertleşme, kuruma ve dökülmelere yol açabilir: Saç boyalarını düzenli olarak kullanan kişilerin saçlarında seyrelme ve bölgesel dökülmeler görülebilmektedir.
  4. Saç boyası yalnızca saça değil saç diplerine de zarar verdiğinden çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir.
  5. Saç boyaları; ciltte tahrişe yol açabilir.
  6. Saç boyaları; saç diplerinde yaralara yol açabilir.
  7. Saç boyaları; saçlarda, saç diplerinde kepek yapabilir.
  8. Saç boyaları; saçlardaki beyazları arttırabilir. Bunun sebebi ise saça uygulanan saç boyalarının saçın doğal pigment yapısını bozmasıdır.

Saçların boyanma işlemi esnasında bulunan oda iyice havalandırılmalıdır. Aksi taktirde boyanın yaydığı kimyasal koku solunur ki bu da çok zararlıdır.

Saç boyaları içerisinde kimyasal maddeler bulunur diğer bir deyişle sentez pigmentler ve oksijen bazı kremler karıştırılır ve bu şekilde saç boyası üretilir. Bu karışım esnasında pigmentlerde oksitlenme gerçekleşir. Kişi saçlarını boyadığında bu pigmentler saçın içine girer ve birikir. Yani saçtan dışarı atılmaz. Boyalar bu şekilde saçta uzun süre akmadan kalır. Süre açısından olumlu gibi görünse de boya bu açıdan çok zararlıdır. Uzun süre saçta kalan pigment saç dibindeki doğal yağın saçın uçlarına ulaşmasını önler. Bu yüzden de saç uçları zarar görür ve kırılır. En nihayetinde ise saç cansız ve sert bir görünüm kazanır. Bu da hiç bir kadın ve erkeğin istemeyeceği bir sonuçtur.

Mavi Kadın