Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Saçtaki sakız saçı kesmeden nasıl çıkarılır? En etkili 9 farklı yöntem

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Saçtaki sakız saçı kesmeden nasıl çıkarılır? En etkili 9 farklı yöntem

Saça yapışan sakızı çıkarmak için saçlarınızı kesmek zorunda değilsiniz! İşte saçtaki sakızı çıkarmanın en etkili 7 yöntemi:

Fıstık ezmesi, hidrofobik bir içerikte olduğundan saçtaki sakızı çıkarmaya yardımcı olabiliyor.
Fıstık ezmesi, hidrofobik bir içerikte olduğundan saçtaki sakızı çıkarmaya yardımcı olabiliyor.

Saça sakız yapışması özellikle çocuklar arasında yaygın görülen bir durum. Sakız çiğnenir, patlatılır, bunlardan sıkılan çocuk sakızı eline alır, oynar oynar ve denemeler yapar, en sonunda o sakız gelir saça yapışır. Neyse ki ayçiçek yağı, mayonez, buz gibi yöntemleri kullanarak saçı kesmeden sakızı saçtan çıkarmak mümkün. Sakızı çıkarmak için uygulayabileceğiniz yöntemler şunlardır:

SAÇA YAPIŞAN SAKIZ NASIL KOLAY ÇIKAR?

Saça sakız yapışması yalnızca çocuklarda değil yetişkinlerde de karşılaşılabilen bir olay. Saça sakız yapışması çok can sıkıcı bir durum gibi gözükse de aslında çözümleri çok basit. Saça yapışan sakızı çıkarmak için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

ZEYTİNYAĞI

Amerikan Dermatoloji Akademisi'ne göre zeytinyağı gibi bitkisel yağ kullanmak, saça yapışan sakızı çıkarmanın en etkili yollarından.

 • Bir miktar zeytinyağını parmaklarınıza dökün yahut eski bir diş fırçasına yağı damlatın. Bunu saça sakız yapışan bölgeye sürün. Bir süre bekletin.
 • Sakızı saçtan çıkarın. Bitkisel yağ özellikle kaşlardan veya kirpiklerden sakız çıkarırken kullanışlıdır.
 • Bu işlem için ayçiçek yağı ve fıstık ezmesi de kullanabilirsiniz.

Saçtaki sakız saçı kesmeden nasıl çıkarılır? En etkili 9 farklı yöntem

BUZ

Buz da sakız yapışan saçı kesmeden sakızın çıkarılmasına yardımcı olabiliyor.

 • Buzluktan buz küplerini çıkarın ve bunu doğrudan sakızın üzerine uygulayın.
 • Buz uygulamak sakızın donmasını sağlıyor, sakız donup sertleştikten sonra kolayca çıkabiliyor.
 • Şayet saçın büyük bir kısmına sakız yapıştıysa bitkisel yağ, küçük bir kısmına yapıştıysa buz kullanmayı tercih edin.

SİRKE

Akron Üniversitesi'nde sakızın ayrışmasını inceleyen araştırmalar, sirke, gliserin ve su gibi kimyasal çözücülerin sakızın kimyasal bağlarını kırmada en etkili olduğunu tespit ettiler.

 • Saça yapışan sakızı çıkarmak için bu nedenle sirke kullanmayı tercih edebilirsiniz. Sirke ile saça sakız yapışan yeri ıslatın. Bir müddet bekletin. Daha sonra geniş dişli bir tarak kullanarak sakızı saçlarınızdan nazikçe çıkarın.

FISTIK EZMESİ

Fıstık ezmesi, lezzetli bir kahvaltılık olmanın yanı sıra bilinmeyen bazı faydalara da sahip. Bu faydalardan biri de saça yapışan sakızı çıkarmakta etkili olması.

UCSB Science Line'da fıstık ezmesinin hidrofobik bir malzeme olduğundan saçtaki sakızın çıkarılmasına yardımcı olduğu geçiyor.

 • Fıstık ezmesini sakızın yapıştığı bölgeye, sakızın etrafını tamamen kaplayacak şekilde uygulayın.Bunu parmaklarınızı veya eski bir diş fırçasını kullanarak yapabilirsiniz.
 • Bir süre bekletin. Daha sonra nazikçe fıstık ezmesi ile beraber sakızı çıkarmaya çalışın. Son aşama olarak saçlarınızı yıkayın.

DİŞ MACUNU

Diş macunlarının dişleri temizleyip, beyazlatma etkisi hepimizin malumu. Bunların dışında, diş macunun saça yapışan sakızı çıkarmak gibi etkilerini duymuş muydunuz? Evet, diş macunu da saça yapışan sakızı gidermeye yardımcı olabiliyor.

 • Bir pamuğa biraz diş macunu koyun ve ardından saçınıza yapışan sakızı her yeri diş macunuyla kaplanacak şekilde silin.
 • Bunu eski bir diş fırçasıyla da yapabilirsiniz. Diş macununuzu saçta bekletin. Geniş dişli bir tarakla saçlarınızı tarayın.

Saçtaki sakız saçı kesmeden nasıl çıkarılır? En etkili 9 farklı yöntem

MAYONEZ

Daily Mail Online'ın haberine göre mayonez de saçtaki sakızı çıkarmak için kullanabileceğiniz etkili alternatiflerden. Mayonez yoğun sıvıyağ içeriği sayesinde sakızın saçtan çıkmasında etkili rol oynuyor.

 • Sakız yapışan bölgeye mayonezi sürüp bekletin. Daha sonra elinizle nazikçe mayonez ve sakızı çıkarın. Son aşama olarak saçlarınızı her zamanki gibi yıkayıp durulayın.

VAZELİN

Vazelin doğal mum ve mineral yağların karışımı olan bir tür petrol ürünü olarak saça yapışan sakızın çıkmasında etkili olabiliyor.

 • Bir pamuğa biraz vazelin koyun ve sakızın yapıştığı bölgeyle çevresine sürüp bekletin.
 • Nazikçe saçtaki sakızı çıkarmaya çalışın.

SAÇ KREMİ

Saç kremleri saçları yumuşatıp beslemenin yanı sıra saçtaki sakızı çıkarmaya da yardımcı olabiliyor.

 • Sakız yapışan saça ve çevresine saç kremini sürün. Bir süre bekletip sakızı saçtan çıkarmayı deneyin. Saçları yıkayın, şampuanlayın ve durulayın.

KARBONAT

Karbonat da sirkede olduğu gibi sakıza yapışma özelliği vermekten sorumlu polimerleri nötralize ederek sakızı parçalayan bir çözücüdür.

 • Karbonat ile biraz suyu karıştırıp bunu sakız yapışan saça sürün. Biraz beklettikten sonra nazikçe sakızı saçtan çıkarın.

Kaynak : skinkraft.com, WikiHow, byrdie.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Yüz şeklini ölç saç modelini seç: Hangi yüze, hangi saç kesimi?
Saç Bakımı & Saç Uzatma
Yüz şeklini ölç saç modelini seç: Hangi yüze, hangi saç kesimi?
Saç kesimi, bir insanın tarzını anlatmada en az giydiği kıyafetler kadar önemlidir. Yüz şekline göre saç modelleri tercih etmek, hem yüzü olduğundan daha dikkat çekici gösteriyor hem de yüz hatlarını daha dengeli bir hale getiriyor. Her ne kadar bir çok saç kesimi, tarzı olsa da her yüz şekline yakışacak olan belli başlı saç modelleri bulunuyor. Peki sizin yüz şeklinize göre yakışan saç modeli hangisi?
2024'ün en iyi wag maşa modelleri ve özellikleri
Saç Bakımı & Saç Uzatma
2024'ün en iyi wag maşa modelleri ve özellikleri
Wag maşaları, saçlarınıza istediğiniz şekli vermenize yardımcı olurken saçlarınızın sağlıklı ve parlak kalmasına destek olur. Peki, wag maşaları nasıl kullanılır? Hangi özelliklere dikkat etmeliyiz? 2024'ün en iyi wag maşa modelleri nelerdir? Hangi özellikleriyle öne çıkıyorlar? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için hazırladık
Eyşan’dan Asya’ya muhteşem değişim! Cansu Dere saç rengi ve modelleri
Saç Bakımı & Saç Uzatma
Eyşan’dan Asya’ya muhteşem değişim! Cansu Dere saç rengi ve modelleri
Cansu Dere, mankenlikten oyunculuğa geçmiş, yer aldığı dizi ve filmlerle başarısını kanıtlamış isimlerden. Cansu Dere’nin fiziği kadar saçları da çok beğeniliyor, saç rengi de hayranları tarafından araştırılıyor. Kızıl, siyah, koyu kahve tonlarıyla ekrana gelen ünlü ismin 2024 saç rengi de çok merak ediliyor. İşte Cansu Dere 2024 saç rengi ve modelleri
Sonraki Haber Yükleniyor...