Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Saç derisi masajı saçı uzatır mı? Uzmanlar cevapladı...

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Saç derisi masajı saçı uzatır mı? Uzmanlar cevapladı...

Saç derisi bakımı, saçlarının uzamasını ya da kalınlaşmasını isteyenler arasında en popüler saç bakım uygulamalarından biri. Yapanların çok memnun kaldığı bu masaj gerçekten işe yarıyor mu? İşte saç derisi masajı hakkında uzmanların araştırmaları… 

Saç derisi masajı saçı uzatır mı? Uzmanlar cevapladı...

Saç derisi masajı, son yıllarda giderek popülerleşen uygulamalardan biri. Bu masajı yapanlar genellikle saçlarının çok hzılı uzadığını iddia ediyor. Peki bu doğru mu? Saç derisi masajı saçı uzatır mı, saç tellerinin kalınlaşmasını sağlar mı? 

SAÇ DERİSİ MASAJI NEDİR?

Saç derisi masajı, saçların kök kısımlarına parmak uçlarıyla ya da herhangi bir alet kullanarak yapılan masaj türüdür. Bu masaj özellikle toplu duran saçların köklerinde oluşan baskıyı azaltmak, kafa derisini rahatlatmak ve stresi gidermek için yapılır. Fakat yapılan son araştırmalar bu masajın saçların uzamasına ve kalınlaşmasına yardımcı olduğunu tespit etti. 

SAÇ DERİSİ MASAJI NASIL YAPILIR?

Saç derisine masaj yapmak için birçok farklı teknik vardır. Kuru masaj, ıslak ya da tarakla masaj gibi birçok farklı alternatifle saç derinize masaj yapabilirsiniz.  

Saç derisi masajı saçı uzatır mı? Uzmanlar cevapladı...

KURU MASAJ TEKNİĞİ

 • Kuru masaj tekniğinde saç derisine sadece parmak uçlarıyla masaj yapılır. 
 • Parmaklar küçük daireler şeklinde saç derisine bastırılarak hareket ettirilir. 
 • Bu işlem tüm kafa derisi boyunca devam ettirilir. 
 • Bu masajı her gün birkaç dakika boyunca en az 5 dakika boyunca yapabilirsiniz. 

DUŞTA MASAJ TEKNİĞİ

 • Duşta saç derisine masaj yapmak için parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Kullanımı kolay olduğu için, son dönemlerde popüler olan saç derisi masaj aletlerinden de yararlanabilirsiniz. Bu aletler genellikle el içine oturan ve tarağa benzer yapıdadır.
 • Saçınızı şampuanlamadan önce, ıslak saç derinize parmak uçlarınız ya da masaj aletleri ile masaj yapabilirsiniz. 
 • Saçınızı şampuanladıktan sonra 5 dakika boyunca bu masaj aletleri ile saç derinize masaj yapabilirsiniz. 

DUŞTAN SONRA SAÇ MASAJ TEKNİĞİ

 • Birçok kadın duştan sonra saçlarının nemini kaybetmemesi ve daha kolay taranabilmesi için krem, serum ve benzeri saç bakım ürünlerini uyguluyor. Bu ürünleri uygularken saç derinize tıpkı parmak ucu masajı yapar gibi, dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. 
 • Duştan sonra saç derisine yapılan masaj, hem saç derinizde oluşan baskıyı hafifletecek hem de saçlarınız uygulanan ürünleri daha çabuk emecektir.

Saç derisi masajı saçı uzatır mı? Uzmanlar cevapladı...
SAÇ DERİSİ MASAJININ FAYDALARI NEDİR?

 • Saç derisi masajı ile saç köklerinin daha fazla oksijen alması sağlanır.
 • Saç derisi masajı saça sürülen ürünlerin daha iyi şekilde alınmasını ve saçların daha iyi beslenmesini sağlar.
 • Saç derisi masajı yaparken, saç kökleri uyarılır ve bu da saçların daha rahat uzamasını sağlar.
 • Saç derisi masajı ile saç diplerinde biriken kepek, kir, yağ ya da saç ürünleri gibi kalıntılar temizlenir. 
 • Saç derisi masajı ile saç kökleri beslenir.
 • Saç derisi masajı yaparak günün stresinden uzaklaşılabilir. 

Saç derisi masajı saçı uzatır mı? Uzmanlar cevapladı...

SAÇ DERİSİ MASAJI SAÇI UZATIR MI?

2016 yılında National Library of Medicine'de yayınlanan çalışmaya göre 24 hafta boyunca her gün 4 dakikalık saç derisi masajı yapılan 9 erkeğin saç yapısının, masaj yapılmaya başladıktan sonra kalınlaştığı tespit edildi. Saç derisine yapılan masajın, saç derisinin hemen altında bulunan saç foliküllerini harekete geçirerek, yeni saçlar üretmeyi teşvik ettiği tespit edildi. Bunun yanı sıra, saç derisine yapılan masajın, saç derisi altındaki kan damarlarını genişletmeye yardımcı olarak, saçların uzamasını sağlayabileceği de düşünülüyor.

SAÇ DERİSİNE MASAJ YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Saç derisi masajı yapmak çok kolay bir şey gibi düşünülse de, dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Bunlar şöyledir:

Saç derisi masajı saçı uzatır mı? Uzmanlar cevapladı...

DOĞRU MASAJ ALETİNİ KULLANMAK 

Piyasada çıkan birçok saç masaj aleti var. Bazı aletler, çok ince telli olabiliyor. Bu da saç derisinin çizilmesine sebep olabilir. Bunun haricinde ele tam oturmayan ya da deriyi rahatsız eden aletler kesinlikle kullanılmamalıdır. Her saç derisi aynı olmadığı için, kullanılan ürünlerde saça uygun olup olmadığına dikkat etmek gerekir. 

DOĞRU MASAJ TEKNİKLERİNİ UYGULAMAK

Saç derisi masajı yapılırken uygulanabilecek olan birçok masaj tekniği var. Bu teknikler saçın ve saç derisinin tepkisine göre uygulanmalıdır. Örneğin çok kırılgan ve ince telli bir saçınız varsa; kuru masaj tekniği size uygun olmayabilir. Saçınızın kırılganlığı en aza ineceği için, duştan sonra saç derisi masajı yapmak sizin için daha iyi olabilir. 

DÜZENLİ OLARAK SAÇ DERİSİ MASAJI YAPMAK

Saç derisi masajı genellikle rahatlamak, saçı uzatmak ya da kalınlaştırmak amacıyla yapılır. Bu sebeple saç derisi masajının düzenli olarak yapılması gerekir. Günde en az bir defa 5 dakikalık saç derisi masajı yapmak, en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır. 

DOĞAL ÜRÜNLER KULLANMAK

Saç derisi masajı yapılırken genellikle saçı ve saç derisini besleyecek ürünler kullanılır. Fakat her ürün saç derisine iyi gelmez. Bazı ürünler saç derisinin kepeklenmesine, saçların aşırı yağlanmasına ya da tam tersi olacak şekilde kurumasına sebep olur. Bu yüzden kullandığınız ürünlerin, yağların ve serumların mutlaka saçınıza uygun ve doğal ürünler olduğundan emin olmalısınız. 

Kaynak : Mavi Kadın, National Library of Medicine 
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...