23 Eylül 2021, Perşembe 08:23

Saç Diplerinin Derisinin Kabuklanması Ve Kafada Deri Dökülmesi

Saç Diplerinin Derisinin Kabuklanması Ve Kafada Deri Dökülmesi

Saç derisi rahatsızlıkları, derinin pul pul dökülüp kabuklanmasına yol açar. Bu deri rahatsızlıkları sedef, egzama, saç derisi kuruluğu, kepek, mantar, yağlı egzama, zona gibi pek çok sorunlardan dolayı meydana gelebilir. Saç derisinde oluşan kabuklanmadan şikayetçiyseniz bir Cildiye uzmanıyla görüşürseniz doktorunuz neyden kaynaklandığı hakkında size bilgi verir ve iyileştirme konusunda size yardımcı olur. Tabii ki evde uygulayacağınız doğal çözümlerden de iyi sonuçlar alabilirsiniz. Aşağıdaki yazımızda doğal çözümleri siz değerli okuyucularımız için derledik.

Kafa Derisinde Dökülme Saç Derisinde Kabuklanma İçin En Etkili Bitkisel Çözümler

Çay Ağacı Yağı

 Çay ağacı yağı saçı besleyen ve nemlendiren doğal bir yağdır. Çay ağacı yağı saç derisinde oluşan kepeği engellediği gibi derideki pul pul döküntüye ve kabuklanmaya karşı da oldukça etkilidir. Çay ağacı yağı saçta oluşan mikropları antibakteriyel özelliğiyle giderir. Ve saç diplerini kuvvetlendirerek daha sağlıklı olmasını sağlar. Hatta saç dökülmesinin önüne geçer.1 çay kaşığı çay ağacı yağını 1 bardak suyun içine koyun. Ve bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Hafta da bir kere bu karışımı kullandığınız takdirde, saç derisi dökülmesini engelleyebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Saçlara uygulanan elma sirkesi saç derisinin dökülmesini durdurarak PH değerini dengeler. Saç diplerindeki ölü deriyi yok eder. Saçların nefes almasını sağlar. Saç derisinde oluşan bakteri ve mantar oluşumunu engeller, saçlarınızın daha güçlü olmasını sağlar.1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi koyun ve karıştırın. Bu karışımla saç derinizi ovuşturarak saç diplerine uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. Haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz.

Aspirin

Cilt bakımında, vücut sağlığında ve saç bakımında aspirin oldukça yaygın kullanılır. Aspirin saçlara ve saç derisinde oluşan hastalıklara çok yararlıdır. Bu yüzden cildiyeciler de aspirini tavsiye etmektedir. Saçların ışıl ışıl görünmesini sağlayan asprin aynı zamanda saç mantarını iyileştirir. Solisilik asitin antibakteriyel özelliği vardır. Asprin de salisilik asit içeren bir ilaçtır. Bu yüzden saç derisindeki ölü hücreyi yeniler, saç diplerinizin daha sağlıklı uzamasını sağlar. Şampuanınızın içine 1 adet ezmiş olduğunuz asprini ekleyin ve çalkalayın. Saçlarınıza masaj yaparak uygulayın ve yaklaşık 5 dakika sonra saçlarınızı yıkayın. Aspirinin muhteşem gücünden sizde yararlanın ve farkı görün.

Jojoba Yağı

Jojoba yağı saç derisindeki dökülmeyi, kabuklanmayı ve pullanmayı gideren en etkili yağlardan biridir. Saç derisinde oluşan fazla yağı gidererek, saç derisini güzelce nemlendirir. Aynı zamanda saçta oluşan mantarın iyileşmesini hızlandırır. Eğer evinizde yoksa, güvendiğiniz aktardan satın alabilirsiniz. Gece yatmadan saçlarınıza jojoba yağıya bakım yapabilirsiniz Nasıl mı ? Elinize birkaç damla jojoba yağından damlatın ve saç diplerinize bu yağ ile 2-3 dakika masaj yaparak iyice yedirin. Bir gece o şekilde uyuduktan sonra ertesi gün saçlarınızı şampuanlayarak yağdan arındırabilirsiniz. Haftalık birkaç kez uygulamanızda sakınca yoktur.

Aloe Vera Jeli

Saçların nem kazanmasında önemli rol oynayan aloe vera jeli saç köklerini besleyerek kuruluğu önler. Aloe vera jelini kozmetik ürün satan yerlerde bulabilirsiniz. Aloe vera bitkisi alıp jelini kullanırım diyorsanız da bahçe marketlerden satın alabilirsiniz. Aloe vera jelinden bir milktar avucunuza alıp saç köklerine dairesel hareketler yaparak yedirin. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Aloe vera bitkisinin yaprağını dibinden koparın. Yaprağı ortadan ikiye ayırarak içerisindeki jeli aynı şekilde saç köküne uygulayarak kuruluğa elveda diyebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT