Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Uyurken saç bakımı yapılabilir mi? Parlak ve güçlü saçlar için gece saç bakım tüyoları… 

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Uyurken saç bakımı yapılabilir mi? Parlak ve güçlü saçlar için gece saç bakım tüyoları… 

Güçlü, parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmayı kim istemez ki? Çoğu insan gün içerisindeki koşturmacadan saçlarına bakım yapacak zamanı bulamaz. Sabahları taranan ve kremlenen saçların, saç bakımı için yeterli olduğunu düşünür. Fakat uyurken bile saçlarınızın bakımını yapabilirsiniz. İşte sağlıklı saçlar için gece bakım ipuçları…

Uyurken saç bakımı yapılabilir mi? Parlak ve güçlü saçlar için gece saç bakım tüyoları… 

Gün içerisinde maruz kalınan kirli hava, sıcaklık değişimleri ya da rüzgar gibi sebeplerden dolayı saçlarımızda kırılmalar, kopmalar meydana gelebilir. Düzleştirici gibi aletlerle saçlara uyguladığımız ısıl işlemden bahsetmiyoruz bile… Birçok insan sabah evden çıkarken yaptığı saç bakımının yeterli olduğunu düşünüyor.

Fakat geceleri yatarken kullandığımız yastık kılıflarının bile saçlarımızı kırabildiğini biliyor muydunuz? İşte sağlıklı ve parlak saçlara sahip olabilmek için uygulanabilecek gece bakım ipuçları…

GECE SAÇ BAKIMININ FAYDALARI

  • Geceleri yapılan saç bakımı, saçların gün içerisinde maruz kaldığı sıcaklık ya da soğukluğun etkisini en aza indirir. 
  • Özellikle çok dolaşan saçlarda gün içerisinde kırılmalar meydana gelir ve gece yapılan saç bakımı bu kırılmaların önüne geçer.
  • Kuru ya da kıvırcık saçları nemlendirmek için saç bakımı yapmanın en etkili zamanı gece dilimidir. 
  • Yatış şeklinden kaynaklı olarak saç dolaşmaları, kırılmaları ya da kopmaları en aza indirmek için gece bakımı yapılmalıdır.
  • Gece saç bakımı yapmak, tıpkı gündüz olduğu gibi saçların ve saç derisinin nefes almasını sağlar. 

 

Uyurken saç bakımı yapılabilir mi? Parlak ve güçlü saçlar için gece saç bakım tüyoları… 

YATMADAN ÖNCE HER GECE SAÇLARINIZI TARAYIN

Saç taramak da tıpkı diş fırçalama gibi her sabah ve akşam düzenli olarak yapılmalıdır. Geceleri yatmadan önce saç taramak, gün içerisinde saçınızda biriken tozların temizlenmesine ve saçın açılmasına yardım eder. Böylelikle saçta meydana gelen kırılmalar en aza indirilmiş olur. Saçları geceleri taramak, saç derisinde üretilen yağın tüm saça eşit olarak dağıtılmasına yardım eder ve gece boyu saçlar, nemli kalır. 

HER GECE SAÇ DERİNİZE MASAJ YAPIN 

Saç derisine masaj yapmak, kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede saçlar kendini yenileyebilir ve daha çabuk uzarlar. Haftada en az 2 defa saç derisine düzenli olarak masaj yapılmalıdır. Saç derisi masajı aynı zamanda saç derisinin nefes almasını sağlar. 

Uyurken saç bakımı yapılabilir mi? Parlak ve güçlü saçlar için gece saç bakım tüyoları… 

YATMADAN ÖNCE SAÇLARINIZA DOĞAL YAĞLARDAN SÜRÜN 

Bitkisel ve doğal yağların saç bakımı için önemi yadsınamaz. Gün içerisinde kabaran, rüzgara maruz kalan ya da sıcaklık koşullarından etkilenen saçlar, kaybettikleri nemi en iyi gece sürülen yağlarla telafi edebilirler. Özellikle E vitamini içeren yağlar, saçları besleyecek, hem kuruluğunu giderecek hem de saç kırılmalarının önüne geçecektir. 

SAÇ MASKELERİNİ GECE UYGULAYIN

Saç maskelerinin saça en faydalı olduğu zaman dilimi gecedir. Gece yatmadan hemen öyle uygulayacağınız saç maskeleri, gece boyunca saçınızı nemlendirir, yeniler ve saç bakımını tamamlar. Sabah kalktığınızda sadece saçlarınızı durulayabilir ve gün içerisinde başka bakım yapmanıza gerek kalmaz. Geceleri saça maske uygulamak, saç bakımının en kolay ve etkili yöntemidir. 

Uyurken saç bakımı yapılabilir mi? Parlak ve güçlü saçlar için gece saç bakım tüyoları… 

SAÇLARINIZ TOPLU YATAĞA GİRMEYİN 

Saçları toplayıp ya da topuz yapıp uyumak, birçok kişinin doğru bildiği yanlışlardan biridir. Saçlar zarar görmesin diye saçları toplayıp yatağa girmek, saç derisinin gerilmesi ve baskılanması sebebiyle saç dökülmelerine sebep olabilir. Saç derisinin gerginleşmesiyle yaşanacak olan baş ağrısı da cabası. Saçların hiç zarar görmemesi için en iyi yol, geceleri saçı hafif gevşek olarak örüp öyle yatağa girmektir. Saçların örülmüş olması, sürtünme kaynaklı saç kırılmalarının önüne geçer, ertesi sabah uyandığınızda ısıl işleme maruz kalmadan dalgalı saçlara da kavuşabilirsiniz. 

SAÇINIZ ISLAKKEN UYUMAYIN 

Islak saçlar kuru saçlardan çok daha kırılgan yapıdadır. Bu yüzden saçlar ıslakken yatağa yatmak, saçların kırılmasına ve zarar görmesine sebep olur. Saçlarınızı gece yıkayacaksanız, uyumadan bir- iki saat önce yıkamanız ve tamamen kuruttuktan sonra yatmanız gerekir.

Uyurken saç bakımı yapılabilir mi? Parlak ve güçlü saçlar için gece saç bakım tüyoları… 

İPEK YA DA SATEN YASTIK KILIFLARI KULLANIN 

Her ne kadar lüks bir tavsiye gibi dursa da, ipek yastık kılıfları kullanmak saçların geceleri dağılmasını, kırılmasını ve zarar görmesini engeller. Pamuk yastık kılıfları yapısı gereği sert oldukları için, saçın kolayca hareket etmesini engeller. Bu yüzden sabah kalktığınızda birbirine dolaşmış, kuru ve kabarık saçlarla karşılabilirsiniz. İpek ya da saten yastıklar ise saçların kolayca hareket etmelerini sağlar. Sabah kalktığınızda saçlarınız hala nemli ve birbirine karışmamış olur. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...