Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Güneş kremini sadece plajda sürüyorsanız yandınız! Zararlı ışınların katlandığı 9 durum

Mavi Kadın>Güzellik>Güneş kremini sadece plajda sürüyorsanız yandınız! Zararlı ışınların katlandığı 9 durum

Sadece güneşin keyfini çıkardığınız plajlar değil, günlük hayatınızın birçok anında güneş kremi kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz? Ya da yüz dışında vücudunuzun bir çok bölgesinin güneş kremiyle korunması gerektiğini. İşte güneş kremi kullanmanız gereken, duyunca şaşıracağınız durumlar ve vücut bölgeleri.

Güneş kremini sadece plajda sürüyorsanız yandınız! Zararlı ışınların katlandığı 9 durum

Güneşin etkileriyle başa çıkmak ve cildimizi korumak için güneş kremi kullanmak hayati öneme sahip. D vitamini üretimi için gereken güneş ışığından yararlanmak önemli olsa da aşırıya kaçmamak gerekiyor.

Güneşe aşırı maruz kalma, ciltte hasara neden olabilir ve hatta cilt kanserine yol açabilir. Bu yüzden, cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak ve sağlıklı tutmak için vücudunuzun hangi bölgelerinde ve ne zaman güneş kremi kullanmanız gerektiğini bilmeniz önemlü hale geliyor.

Güneş kremi gerektiren yüz dışında 9 farklı vücut bölgesi ve durumlara siz de şaşıracaksınız: 

Güneş kremini sadece plajda sürüyorsanız yandınız! Zararlı ışınların katlandığı 9 durum

UÇAKLAR

Sık sık uçak yolculuğu yapıyorsanız, güneş ışığına maruz kalma konusunda dikkatli olmalısınız. Uçak pencereleri ve ön camlar genellikle UVB ışınlarını engelleyebilirken, bazı durumlarda hala zararlı UVA ışınları geçebilir.

Yapılan araştırmalar, pilotların ve kabin görevlilerinin özellikle UVA ışınlarına maruz kaldığını ortaya koymuştur. Bu nedenle, sürekli olarak uçuyorsanız cildinizi güneşten korumak için ekstra önlemler almanız gerekir. Örneğin, sürekli uçan biriyseniz yüzünüz, elleriniz ve kollarınız gibi açıkta kalan yerlere güneş kremi sürmek iyi bir fikir olabilir.

Güneş kremini sadece plajda sürüyorsanız yandınız! Zararlı ışınların katlandığı 9 durum

ARABALAR

Araba kullanan sürücülerin vücutlarının sol tarafı daha fazla güneş aldığından cilt hasarına sebebiyet verebilir. Bu durumun görülmesinin sebebi, UV ışınlarının daha fazla içeri girmesidir. Arabanın ön camları, UV ışınlarını engellemede iyi bir iş çıkarırken, yan ve arka camlar daha az koruma sağlıyor. Bu nedenle aracınıza ekstra koruma sağlamak için UV koruyucu filmlerden yararlanabilirsiniz. Böylece hem sürüş keyfinizi artırabilir hem de zararlı ışınlardan korunabilirsiniz.

Güneş kremini sadece plajda sürüyorsanız yandınız! Zararlı ışınların katlandığı 9 durum

BULUTLU GÜNLER VE KIŞ AYLARINDA

Bulutlu günlerde dahi güneşin zararlı etkilerinden korunmak için güneş kremlerinin önemi büyük. Güneş ışınlarının doğrudan temas etmediği anlarda bile, bulutlar UV ışınlarının bir kısmını engelleyebilir ancak cildiniz hâlâ risk altında olabilir.

Kış aylarında güneşi daha az hissetseniz bile, karlı zeminlerde yansıyan UV ışınları cildinize zarar verebilir. Bu nedenle, her mevsim ve hava koşulunda güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak için düzenli olarak güneş kremi uygulamanız büyük önem taşır.

SU, KAR VE DİĞER YANSITICI YÜZEYLERİN ÇEVRESİ

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için sadece gölgede veya şapka altında olmak yeterli değildir. Çevredeki yansıtıcı yüzeyler, UV ışınlarının cildimize zarar vermesine neden olabilir. Örneğin, bir şemsiyenin altında olduğunuzda güvende olduğunuzu zannetseniz de çevrenizdeki yansımalar sayesinde güneşe maruz kalabilirsiniz.

Peki yüz dışında hangi vücut bölgelerinde güneş kremi kullanmanız gerekiyor?

Güneş kremini sadece plajda sürüyorsanız yandınız! Zararlı ışınların katlandığı 9 durum

SAÇ DERİNİZDE VE SAÇ ÇİZGİNİZDE

Saç derinizin hassas bölgelerini güneşin zararlı etkilerinden korumanın önemini hafife almamak gerekir. Özellikle saç çizgisi civarında ve açıkta kalan alanlara güneş koruyucu uygulamak cildinizi güneş yanıklarından koruyarak sağlıklı kalmasını sağlar. Ekstra bir önlem olarak, şapka takmak da büyük fayda sağlar. Eğer şapkanın delikleri varsa o bölgelere de güneş kremi sürmek daha etkili olabilir.

GİYSİLERİNİZİN ALTINDA

Güneşten korunma söz konusu olduğunda tüm giysiler aynı korumayı sağlamaz. Ancak temel kural şu: Kumaşın içinden ışığı görebiliyorsanız, zararlı UV ışınları kumaşın altındaki cildinize ulaşabilir. Özellikle hafif dokumalı kıyafetler giyecekseniz, UV ışınlarının cildinize ulaşabileceğini unutmamalısınız.

Güneş kremini giysilerinizin kenarlarına uygulamak büyük bir önem taşır. Bu nedenle hareket edebilen kıyafetlerin korumasız bölgeleri açıkta bırakmaması için bu adım oldukça önemli bir rol oynar. Örneğin,  mayo giymeden önce güneş kremi sürmeniz daha doğru bir adım olabilir.

Güneş kremini sadece plajda sürüyorsanız yandınız! Zararlı ışınların katlandığı 9 durum

AYAKLARINIZ VE KULAKLARINIZ

Ayaklarınız yaklarınız pek güneş ışığı görmese de, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için ayaklarınıza da güneş kremi sürmek önemlidir. Özellikle sandalet giydiğinizde veya çıplak ayakla dolaştığınızda bu bölgeyi ihmal etmemelisiniz. Ayrıca, yüz ve boyun gibi diğer bölgelerinize güneş kremi uygularken kulakların üst kısımlarını ve kulak memelerini de göz ardı etmeyin. Bu şekilde, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için tüm vücudunuzu titizlikle koruyabilirsiniz.

KOLLARINIZIN ALTI

Günlük rutininizin bir parçası olarak, koltuk altlarınıza güneş kremi sürmenize gerek olmayabilir. Fakat bazı durumlarda bu adım oldukça önemli hale gelebilir. Örneğin, sırt üstü yatıyorsanız ve kollarınızı başınızın üzerine koyuyorsanız, güneş kremi sürmeniz gerekebilir. Ayrıca yansıtıcı yüzeylerin etrafında bulunarak güneşe maruz kalıyorsanız da dikkat etmeniz gerekebilir.

Güneş kremini sadece plajda sürüyorsanız yandınız! Zararlı ışınların katlandığı 9 durum

GÖZ KAPAKLARINIZ

Göz sağlığınızı korumanın sadece göz kapaklarıyla sınırlı olmadığını bilmelisiniz. Bunun için göz kapaklarınız ve göz altı bölgeleriniz için tahriş etmeyen mineralli bir güneş kremi kullanarak bu hassas bölgeleri koruyabilirsiniz.

Göz kapaklarınızı güneşin zararlı UV ışınlarından korumanın diğer bir yöntemi de her zaman yanınızda bir güneş gözlüğü bulundurmanızdır. Böylece gözlerinizin çevresindeki cildi de doğru şekilde koruyarak sağlıklı bir görme sistemine sahip olabilirsiniz.

Kaynak : Mavi Kadın, health.com
Editör : Funda Aydın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...