Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Şampuan kullanmadan saçı temizlemek mümkün mü? Adım adım No poo akımı

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Şampuan kullanmadan saçı temizlemek mümkün mü? Adım adım No poo akımı

Sadece su ile saçlarınızı temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? No shampoo (şampuan yok) kelimesinin kısaltılmışı olan No Poo akımı, saçların kendi kendini temizlediğini dolayısıyla herhangi bir şampuana gerek kalmadığını iddia ediyor. Peki bu doğru mu? Sadece su ile saç temizlenir mi? İşte No poo akımı hakkında bilinmesi gerekenler...

Şampuan kullanmadan saçı temizlemek mümkün mü? Adım adım No poo akımı

Amerika'da ortaya çıkan 'No poo' (şampuan yok) akımı şampuan kullanmanın gerekli olmadığını, saçların zaten kendi kendini temizlediğini savunuyor. No poo akımına katılanlar hayatlarından önce şampuanları sonra diğer saç bakım ürünlerini çıkarıyor. 

Saçların ve saç derisinin tamamen kendisine yetebildiği görüşünü destekleyenlerin birçok argümanları var. Bu argümanlardan biri şampuanların tarihsel olarak ilk defa 1930'lu yıllarda üretilmiş olması.. O yıllarda bir hafta-on günde bir yıkanan saçlar özellikle reklam endüstrisinin gelişmesi ile her gün yıkanmaya başladı.

Şampuan kullanmadan saçı temizlemek mümkün mü? Adım adım No poo akımı

Saçların kendi ürettiği yağ tabakasına sebum deniliyor. Bu tabaka aslında saçı korumak için üretiliyor. Saçımız yağlandı diye şampuanladığımızda aslında saç derimizin ürettiği sebumu yıkıyoruz. Saçımızı ne kadar sıklıkla yıkarsak, saç derimiz de sebumu daha hızlı üretmeye çalışıyor. Bu nedenle saçları sık yıkamak, saçların daha hızlı yağlanmasına sebep oluyor. 

No poo akımını savunlar da saçların ihtiyacı olan tek şeyin, saç derisinin ürettiği sebum olduğunu iddia ediyor. Şampuanların içerisindeki kimyasalların saça yarardan çok zarar verdiğini söylüyor. Bir anda bırakamasak bile yavaş yavaş şampuanlamayı bırakmamız gerektiğini belirtiyorlar. 

NOO POO AKIMINDA HANGİ ÜRÜNLER KULLANILIYOR?

No poo akımı saçların kademeli olarak sadece suyla yıkanması gerektiği görüşünü savunuyor. Bu yüzden ilk başta sadece suyla değil başka ürünlerle saçları temizleyebileceklerini söylüyorlar. Bunun için de karbonat ve sirkeden yararlanıyorlar. 

Şampuan kullanmadan saçı temizlemek mümkün mü? Adım adım No poo akımı

Bu akıma göre, yampuanlamayı bıraktığınız ilk günlerde saçlarınız normal düzene alışkın olduğundan ilk iki günde yağlanabilir ve size olduğundan daha kirli gelebilir. Bu yüzden ilk etapta saçlarınızı yıkarken karbonat ve sirkeden yararlanmanız gerekiyor. 

İlk başta 1 yemek kaşığı karbonatı 1 su bardağı su içerisinde eritilip, bu karışımla saçlar yıkanıyor. Bir ay boyunca saçlar bu şekilde yıkanırken, yavaş yavaş kullanılan karbonat azaltılıyor. 

No poo akımı sadece şampuan değil, tüm saç bakımı ürünlerini kullanmayı reddediyor. Eğer saç kremi kullanmaya alışmışsanız bunun yerine de sirke kullanılıyor. Saçlarınızı yumuşatmak ve parlatmak için 2 yemek kaşığı sirkenin konduğu suyla yıkamanız gerekiyor. Sirke saçları kurutabileceği için sirke miktarı, saçın durumuna göre ayarlanıyor. 

No poo akımı saç bakım ürünlerine karşı olsa da doğal yollarla yapılan saç bakımını destekliyor. Örneğin saçı güçlendirmek için çiğ yumurta maskesi kullanılıyor. Bal ve Hindistan cevizi yağı da saçı yumuşatmak ve kolay taramak için tercih ediliyor. 

Şampuan kullanmadan saçı temizlemek mümkün mü? Adım adım No poo akımı

NOO POO AKIMI FAYDALARI

  • Uzun süreli kullanımda saç derisi yağı kendini dengeliyor ve saçlar uzun sürelerde yağlanmaya başlıyor.
  • Saçın hacmi artıyor.
  • Saçlar daha kolay şekil alıyor ve saç dokusundaki problemler ortadan kalkıyor.
  • Saç derisi PH'ı eski haline dönüyor.
  • Çevreye herhangi bir zarar verilmiyor.
  • Ekonomik olarak daha hesaplı bir yöntem… 

NOO POO AKIMI ZARARLARI

  • İlk etapta saçlarınız aşırı yağlanabilir
  • Sirke ve karbonat kullanmak saçlarınızı kurutabilir.
  • No poo yöntemine alışana kadar saçlarınızı çok kirli gibi hissedebilirsiniz.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...