Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Sararmış beyaz ayakkabınız kar beyaz olacak! Dakikalar içinde cillop gibi yapan formül

Mavikadin>Keşfet>Sararmış beyaz ayakkabınız kar beyaz olacak! Dakikalar içinde cillop gibi yapan formül

Tozu ve kiri en çok belli eden ayakkabı rengi şüphesiz beyaz ayakkabılardır. Birçoğumuzun ayakkabı dolabında olan bir ayakkabı çeşididir. Peki, çok severek kullandığımız bu ayakkabıların temizliğini nasıl yapmalıyız? Sararmış, kirlenmiş ayakkabıları cillop gibi yapacak yöntemler haberimizde!

Sararmış beyaz ayakkabınız kar beyaz olacak! Dakikalar içinde cillop gibi yapan formül

Gündelik hayatta ayağımızdan uzun süre çıkarmadığımız beyaz spor ayakkabılar, maruz kaldıkları hava koşulları sonucu zamanla kirlenir ve gri rengi alır. Çok çabuk kirlenen beyaz spor ayakkabıları nasıl temizleneceği de merak konusu. Beyaz spor ayakkabıları ilk günkü gibi tertemiz yapacak, yıpratmayacak ve zarar vermeyecek yöntemlerin neler olduğunu araştırdık ve işinizi kolaylaştıracak ipuçları bulduk.

Mai sabundan, diş macununa kadar, beyaz ayakkabılarınızı tertemiz yapacak yolları öğrenmek için buyurun devam edelim;

3 MALZEMELİ AYAKKABI TEMİZLEME YÖNTEMİ

Beyaz spor ayakkabı temizlemek için en etkili yöntem diş macunu, karbonat ve sıvı ve bulaşık deterjanı karışımı. Birer yemek kaşığı diş macunu, karbonat ve sıvı bulaşık deterjanını uygun bir kapta karıştırın. Kullanılmayan diş fırçası yardımıyla karışımı ayakkabının kirli yerlerine sürün. Diş fırçasıyla ayakkabıyı güzelce fırçalayın. Ardından temiz bir bezle silin.

MAİ SABUN İLE TEMİZLEME YÖNTEMİ

Ekonomik bir temizleyici olduğu kadar, adeta makinede yıkanmış etkisi veren yöntem. Mai sabun yardımıyla pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Üstelik ovalamanıza bile gerek kalmadan ayakkabılarınız tertemiz yapıyor.

Bunun için; ılık suyla doldurduğunuz kabın içine bir miktat mai sabun ekleyin ve karıştırın. Temizleme bezini bu suyla ıslatın ve spor ayakkabınızın iç kısmından temizlemeye başlayın. Ayakkabını dışı temizlerken hafifçe ovalayarak temizleyebilirsiniz. Son olarak bezinizi sadece su dolu kapta yıkayarak ayakkabınızı durulayın.

SABUNLU SU İLE TEMİZLEME YÖNTEMİ

Spor ayakkabı temizleme konusunda etkili olduğu bilinen bir diğer yöntem ise sabunlu su. Bunun için bulaşık sabunu ılık suyla karıştırın. Herhangi bir sıvı bulaşık sabunu ile beyaz ayakkabınızı temizleyebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı sabun yeterli olacaktır. Diş fırçası yardımıyla ayakkabılarınızı fırçalayarak temizleyebilirsiniz.

Sararmış beyaz ayakkabınız kar beyaz olacak! Dakikalar içinde cillop gibi yapan formül

SARARAN AYAKKABI TABANI NASIL BEYAZLATILIR?

Spor ayakkabı sarılığının nasıl geçeceği de bir diğer merak konusu. Spor ayakkabıların sararmasının iki nedeni var. Biri ayakkabı kirinden arındırılmadığında taban sararmaya başlar. Diğer neden ise güneşten kaynaklı. Güneş ışınları ayakkabı tabanının sararmasına neden olur. Bu yüzden özellikle beyaz ayakkabıyla sahipseniz düzenli aralıklarla ayakkabılarınızı temizlemelisiniz.

Ayakkabı sarılığını geçirmek için; krem temizlik ürünü (cif krem) kullanabilirsiniz. Nemli beze bir miktar sıvı krem temizleyicisi dökün. Ayakkabı tabanını ovalayarak silin. Bu yöntem diş fırçası ile de yapılabilir.

Ayakkabı sarılığına iyi gelen bir başka yöntem de çamaşır suyu. Birçok kişinin sıklıkla tercih ettiği bu yöntem etkili sonuç verir. Bir miktar çamaşır suyunu su ile karıştırın. Su miktarının fazla olmamasına dikkat edin. Hazırladığınız karışımla sararan ayakkabı tabanını silin. İstenilen beyazlığa ulaşmış olacaksınız.

Sararmış beyaz ayakkabınız kar beyaz olacak! Dakikalar içinde cillop gibi yapan formül

ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE AYAKKABI YIKAMA

Haber7’de yer alan içerikteki bilgiye göre; spor ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamak en pratik yöntem. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta her ayakkabının makineye girmeyeceğidir. Bazı ayakkabılar çamaşır makinesine atıldığında her ne kadar temiz çıksa da, yıpranacaktır. Çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz ayakkabınız var ise izlemeniz gereken adımlar şöyle:

Makineye atmadan önce; ayakkabının üzerinde çamur gibi yoğun lekeler varsa bez yardımıyla temizleyin. Varsa ayakkabının bağcıklarını çıkarın.

Ayakkabınızın makinenin içinde savrulup zarar görmemesi için varsa çamaşır yıkama filesi yoksa ince bir bez çanta ya da yastık kılıfı içerisine yerleştirip ağzını bağlayın.

Çamaşır makinesinin içerisine ayakkabınız sağa sola vurup darbe almasını önlemek için birkaç tane temizlik havlusu ekleyin.

Makinenin deterjan gözüne sıvı deterjan ekleyip, 30 derecede, sentetik program ayarında ve 600 devirde yıkayın.

Yıkama işlemi bittikten sonra ayakkabılarınızı kurumaya bırakın.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR..

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...