10 Ağustos 2022, Çarşamba 01:30

Sarımsağın Faydaları Ve Zararları Sarımsak Yutmak Maranki Bildiriyor

Sarımsağın Faydaları Ve Zararları Sarımsak Yutmak Maranki Bildiriyor

Sarımsak vitamin ve mineral açısından zengin, bağışıklık sistemini güçlendiren, kişiyi hastalıklardan koruyan sağlığa faydası saymakla bitmeyen harika bir

Sarımsak vitamin ve mineral açısından zengin, bağışıklık sistemini güçlendiren, kişiyi hastalıklardan koruyan sağlığa faydası saymakla bitmeyen harika bir besindir. Sarımsak aç karnına veya tok karnına yutulabilir. Ancak aç karına yutulması midede yanma gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Sarımsak yutanların yorumları her zaman olumlu yönde olmuş, sarımsaktan çok fayda gördüklerini bildirmişlerdir.

Sarımsak Yutmak Ve Sarımsağın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Sarımsak doğal antibiyotiklerdendir. Bağışıklık sistemini güçlendirip hastalanmayı önler.
 2. Sarımsak damarları genişletir, kan akışını hızlandırıp tansiyonun düşmesine yardımcı olur.
 3. Prof Dr. Ahmet Maranki de sarımsak yutmanın çok faydalı olduğunu bildiriyor. Sarımsak yutmanın faydaları hakkında şu bilgileri veriyor; Sarımsak mikrop öldürücü özelliğiyle, vücudu çeşitli hastalıklara karşı korur. A, B, C gibi vitaminler, bol iyot ve kükürt gibi doğal antioksidan içerikleriyle bedeni temizler. Sarımsak sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı giderir. Kanı sulandırır, temizler, damar sertliğini giderir. Bağırsaklardaki zararlı bakterileri yok eder. Ateşi düşürür. Yüksek tansiyona iyi gelir. Kanserden korur.Ses kısıklığına şifadır.Sivilcelerinin üzerine sarımsak olduğu gibi sürülürse, yara izi bırakmadan sivilceleri yok eder.
 4. Sarımsak damarların doğal yoldan açılmasını sağlayıp, damar tıkanıklığını engeller.
 5. Sarımsak anti-inflamatuar içeriği ile ltihaplanmayı önleyen, mevcut iltihabı gideren bir besindir.
 6. Sarımsak anti aging özelliği sayesinde yaşlanmayla savaşıp, cildin yaşlanmasını geciktirir.
 7. Sarımsak yaraların daha çabuk iyileşmesinde etkilidir. Açık yaraların üzerine direkt sarımsak sürerek enfeksiyonun yayılması durdurulabilir.
 8. Sarımsak vitamin, mineral ve aminoasitlerden açısından çok zengindir, vücudun ihtiyacı olan vitaminle mineralleri doğal yoldan karşılar.
 9. Sarımsak kandaki kötü kolestrolü temizler, HDL iyi kolestrolü artırıp, LDL kötü kolestrolü düşürür. Her gün tüketilen 2 diş çiğ sarımsağın total kolesterol değerlerini % 10’a kadar düşürebildiğine dair yapılmış araştırma sonuçları bulunmaktadır.
 10. Sarımsak kurşun, civa, kadmiyum ve arsenik zehirlenmelerinde etkili tedavi sağlar.
 11. Özellikle sigara içen kişilerin günde 1 diş sarımsak yutması sigaranın zararlı etkilerini azaltmaktadır.
 12. Sarımsak iştah açar, kilo almak isteyen ve iştahsız kişilerin kilo almasına yardımcı olur.
 13. Sarımsak saç derisine sürüldüğünde saç derisini güçlendirip yeni saçların çıkmasını sağlar. Kaş dökülmesinden ve saç dökülmesinden muzdaripseniz kaş bölgenize ve saç derinize sarımsak sürüp yeni kılların çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 14. Sarımsak yüksek kan şekerini düşürüp, şeker hastalığı tedavisine yardımcı olur.
 15. Sarımsak probiyotik özelliklere sahip bir besindir, bu özelliği sayesinde vücuttaki faydalı bakterilerin etkinliğini ve sayısını arttırmakta rol oynar.
 16. Sarımsak vücuttan toksinlerin atılmasını hızlandırıp kişiyi hastalıklardan korur.
 17. Sarımsak yüksek miktarda fosfor, potasyum, kükürt, çinko, selenyum, A ve C vitaminleri kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, manganez ve B kompleks vitaminlerini içerdiğinden bu vitamin ve minerallerin yetersizliğini önler.
 18. Sarımsak C vitamini içermesi ile demirin emilimini artırır, demir yetersizliğini kansızlığı önler.
 19. Yapılan çalışmalarda sarımsağın alzheimer gibi sinir sistemi hastalıkların tedavisine yardımcı olabildiği tespit edilmiştir.
 20. Sarımsak kan damarlarını genişletir, böylece kanın aşırı pıhtılaşmasını engelleyip, kan pıhtılarının oluşmasıyla meydana gelebilen kalp krizi ve inme riskini düşürür.
 21. Sarımsak bağırsak parazitlerine karşı vücudun direncini artırır. Bu parazitlerin oluşumunu engeller, mevcut parazitleri yok eder.
 22. Sarımsak sivilcenin üzerine sürüldüğünde sivilce üzerindeki bakterinin önlenmesine yardımcı olur.
 23. Sarımsak bütün salgı bezlerini çalıştırmak ve vücudu zehirlerinden temizlemek suretiyle, genç ve dinç olmayı, uzun yaşamayı sağlar.
 24. Sarımsak hem kadın hem de erkeklerde cinsel gücü artırır.
 25. Sarımsak; nezle, soğuk algınlığı,ishal, pamukçuk ve uçuk gibi; bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur. Hızlı iyileşme sağlar.
 26. Sarımsak antioksidan açısından zengin içeriği sayesinde sinir sistemini rahatlatıp stres ve depresyonu önler.
 27. Sarımsak kemik sağlığını korur ve kemik erimesini engeller.
 28. Sarımsak antifungal yani mantar önleyici bir besin olduğundan mantar hastalığından kurtulmanıza yardımcı olur.
 29. Sarımsak doğal antibiyotik özelliği sayesinde idrar yolu ve böbrek enfeksiyonlarının tedavisinde de önemli rol oynar. Bağışıklık sisteminiz güçlüyse ilaç kullanmadan bu hastalıkları atlatmanızı sağlar.
 30. Bilim adamları, sarımsakların göz içi basıncını düşürdüğünü tespit etmişlerdir. Sarımsağın antimikrobiyal özelliği de gözleri tehdit eden keratitlere neden olan mikroplara karşı etkilidir
 31. Sarımsak bağırsaktaki yararlı ve zararlı bakterileri fark edip zararlı olanları yok eder.
 32. Yapılan bilimsel çalışmalarda sarımsağın karaciğer yağlanmasını önlediği ve karaciğer yağlanmasının tedavisine yardımcı olduğu tespit edilmiştir.
 33. Sarımsakta bulunan suda çözünen organosülfür bileşikleri, DNA hasarını önlemeye, oksidatif strese bağlı iltihabıve ateroskleroz riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 34. Bilim adamları yaptıkları araştırmalarda sarımsağın hemen hemen tüm kardiyovasküler hastalıkları (kalp damar hastalıklarını) önlemesine yardımcı olabileceğine dair kanıtlara ulaşmıştır. Sarımsak kötü kolesterol, lipid ve serum trigliserid düşürerek kardiyovasküler hastalıkları önlemekte etkili rol oynar ve antioksidan aktiviteleri artırır.
 35. Sarımsak anti kanserojen yani kanseri önleyen besinlerdendir. Meme, prostat, yumurtalık, gırtlak, mide, kalın bağırsak, böbrek kanserlerine yakalanma riskini azalttığı bilimsel çalışmalarla tespit edilmiştir. Çin’de yapılan bazı epidemiyolojik araştırmalar düzenli olarak sarımsak tüketenlerde hiç tüketmeyenlere göre mide kanseri görülme riskinin % 50 daha düşük olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Sarımsak Nasıl Yutulur?

1-2 diş sarımsağı bıçakla küçük küçük kesin, bir bardak suyla bu sarımsakları hap gibi yutun.

Sarımsak Yutmanın Sarımsağın Zararları

 1. Sarımsak antioksidanlar açısından zengin olmasına rağmen, Hintli bir araştırmaya göre sarımsak aşırı miktarda sarımsak tüketildiğinde bu durum karaciğer toksisitesine neden olabilir. Penn State Üniversitesi tarafından yayınlanan bir raporda da benzer bulgular kaydedilmiştir. Sarımsak, toksik bir besin olmamasına rağmen aşırı miktarda tüketildiğinde karaciğer hasarına yol açabilir.
 2. Sarımsak yalnızca ağızda kokuya neden olmaz, hücrelere sinip vücudunuzun da kötü kokmasına yol açabilir.
 3. Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yayımlanan bir rapora göre, aç karına sarımsak yutmak mide bulantısı, kusma ve mide ekşimesine neden olabilmektedir.
 4. Harvard Tıp Fakültesi tarafından yayımlanan bir rapora göre, sarımsak GÖRH'ye neden olabilecek besinlerdendir (gastroözofageal reflü hastalığı)
 5. Sarımsak kükürt açısından zengin içeriğe sahiptir. Çok fazla tüketilmesi alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
 6. Sarımsak yüksek asit içeriği ile midede yanma ve ağrı yapabilir.
 7. Uzun süre sarımsak yemeye devam etmek, sarımsağın sindirilmesi esnasında oluşan gazların verdiği sorun haricinde bağırsak florasının zarar görmesine neden olabilir.
 8. Aç karına sarımsak tüketimi de ishale neden olabilir. Bir başka rapor da sarımsağın gaz yapan bir yiyecek olmasından dolayı ishale neden olabileceğini belirtiyor.
 9. Sarımsak günlük kullanılan ilaçların etkinliğini artırabilir veya azaltabilir.
 10. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yayınlanan bir rapora göre sarımsak kanama riskini artırabilir. Bu yüzden kan inceltici ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Özellikle warfarin, klopidogrel ve aspirin gibi kan düşürücü ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan sarımsak tüketmemelisiniz.
 11. Sarımsak yüksek tansiyona iyi gelir mi? sarımsak kan basıncını düşürücü özelliklere sahip olduğundan yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcıdır. Ancak şayet zaten yüksek tansiyon için ilaç kullanıyorsanız sarımsak bu ilaçlarla etkileşime geçip aşırı düşük tansiyon sorunu yaşamanıza neden olabilir.
 12. Çeşitli klinik araştırmalarda, sarımsağın az sayıda yan etkisi bildirilmiştir. Ve bunlardan biri, Hintli bir araştırmaya göre sarımsağın aşırı terlemeye yol açabilmesidir.
 13. Yapılan klinik çalışmada sarımsak tüketen kişilerin bir kısmında baş dönmesi bulguları görülmüştür. Uzmanlar, bu etkinin aşırı düşen kan basıncı düzeyinin bir sonucu olabileceğini düşünüyor.
 14. Sarımsağın olası yan etkilerinden biri de baş ağrısına neden olabilmesi hatta migreni tetiklemesidir.
 15. Emzikli kadınlar sarımsak tükettiğinde süte geçip karın ağrısı yapabilir.

Saç Sökülmesine Sarımsak Kullananların Yorumları Nasıldır

Limon Sarımsak Kürü Karışımı Nasıl Yapılır? Faydaları Zararları Yan Etkileri Tıklayınız

Sarımsak Kokusu Nasıl Gider, Geçer, Çıkar? Kesin Çözüm Doğal Yöntemler 

Sarımsaklı Saç Maskesi Nasıl Yapılır? Sarımsakla 5 Ev Yapımı Maske Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

10 Yorum

 1. Misafir

  Evet bende kullanıyorum çok memnunum tavsiye ederim.

 2. AYDANUR DEMİREL

  ANASINI SATAYIM NEREDEYSE ÖLÜME ÇARE OLDUĞUNU YAZMAMIŞSINIZ,ONUDA YAZMAYI UNUTTUNUZ SANIRIM.

 3. Hamit

  Para tuzağı diyenler neye göre söylüyorlar anlamıyorum yararlarının yanında muhtemel zararlarınıda yazmışlar para tuzağı yazmak demek doğrusu Çok cahilce

 4. misafir

  para tuzağı ne alaka. sonuçta sarımsak faydaları anlatılmakta

 5. Ahmet

  Sarmısağı hafife almayın gençler

 6. ali

  ya bu maranki denen adam tütün uzmanıdır tıp profesörü felan değildir parayla bile diploma veren bir üniversiteden(kazakistan özbekistan tam hatırlamıyorum)mezundur

 7. erol

  günde 1 adet tok karnına yutun herşeye faydası var ben yutuyorum ve çok memnunum....

 8. os

  Vallahi hiç te para tuzağı için yazılmış değil.idrar yolu ve bobrek enfeksiyonu için kullanıyorum.fayda ediyo.ayrıca sindirimi kolaylastirip kabizlığı önlediği kesinlikle doğru.ben hergun yuttugumda iki hafta gibi bir süre sonra saçlarım okadar kuvvetleniyoki.yüzümde çıkan doktorların bile ne olduğunu anlamayip parça alicaz dediği değişik yarayı üzerine sarimsak surmemle bir kac gün içinde kuruttu

 9. Fikirverenadam

  lokman hekim kitabında ki tarife göre Sarımsağı ezip Bal ile macun yapıp yemek en iyisi gibi

 10. Deniz

  Tamamen insanların duygularını sömüren para tuzağı hile oyunu

 
 
KAPAT