Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Selüliti yok etmek için evde 6 etkili yöntem

Mavi Kadın>Güzellik>Selüliti yok etmek için evde 6 etkili yöntem

Selülit, pek çok kadının kâbusu! Kızarıklıklar, çukurlar ve pürüzlerle dolu bir cilt, özgüvenimizi zedeleyebilir. Doğal malzemeler ve egzersizlerle selülitlere veda edebilirsiniz.

Selüliti yok etmek için evde 6 etkili yöntem

Selülit, vücudun belirli bölgelerinde görülen portakal kabuğu görünümüyle kendini belli eder. Selülitleri evde uygulayabileceğniiz basit ama etkili yöntemlerle azaltabilir, pürüzsüz görünüme kavuşabilirsiniz.

SELÜLİT NEDİR?

Selülit, kadınların kalça, uyluk, karın ve kollar gibi bölgelerinde görülen bir cilt sorunudur. Cildin altındaki yağ hücrelerinin çoğalması ve bağ dokusunun zayıflaması sonucunda meydana gelir. Bu durum ciltte portakal kabuğu veya peynirimsi bir görünüm oluşturabilir.

Selülit, hormonal değişiklikler, genetik faktörler, düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı ve dolaşım sorunları gibi etkenlerden kaynaklanır.

SELÜLİT NEDEN OLUR? SELÜLİT GEÇER Mİ?

Selülitin birden fazla sebebi olabilir. Bunlar;

 • Hormonal değişiklikler
 • Genetik yatkınlık
 • Düzensiz beslenme alışkanlıkları
 • Yetersiz su tüketimi
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Dolaşım sorunları
 • Aşırı kilo

Bu faktörler bir araya geldiğinde selülit oluşumu daha olası bir hale gelebilir. Ayrıca selülit tamamen geçirilebilen bir durum değildir. Vücudunuzda oluşan selülit belirtilerini minimize etmek için;

 • Düzenli egzersiz yapılmalı
 • Sağlıklı beslenilmeli
 • Bol su içilmeli
 • Cildi nemlendirmeli
 • Masaj uygulamalı
 • Anti-selülit kremlerinden faydalanmalı

Bazı durumlarda ise profesyonel tedavi yöntemleri uygulanabilir. Örneğin lazer tedavisi veya radyo frekans terapisi gibi…

SELÜLİTİ ENGELLEMENİN VE AZALTMANIN 6 ETKİLİ YÖNTEM

Her kadının vücut yapısı farklı olduğundan siz uygun olan en etkili yöntemi bulabilmek için deneme yanılma yoluyla kendi vücudunuza iyi gelecek yöntemi belirlemeniz gerekiyor. Selülitlerinizin oluşumunu engellenmeniz ve azaltılmanız için size yardımcı olabilecek 6 etkili yöntem şunlardır:

1. FAZLA TUZ VE ŞEKERDEN KAÇININ

Şeker ve sodyum tüketiminin artmasıyla birlikte, yağ hücrelerinde depolanan şekerin genişlemesi ve sodyumun vücutta sıvı tutmasına neden olması, selülitin daha belirgin hale gelmesine yol açabilir. Bu nedenle, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek ve düzenli egzersiz yapmak, selülit oluşumunu engellemek veya azaltmak için önemli adımlardır.

2. GÜNDE SEKİZ İLA 10 BARDAK SU İÇİN

Su, cildimiz için son derece önemli bir role sahip. Derinin altındaki yağ katmanlarında biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda cildi nemlendirerek daha dolgun ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Günlük olarak yeterli miktarda su tüketmek, cildinizin genç ve sağlıklı kalması için önemlidir. Bu yüzden hidrasyonun sadece içten değil dışarıdan da desteklenmesi cildin doğal parlaklığını korumasına yardımcı olabilir.

3. SAĞLIKLI BESLENMEYE ÖZEN GÖSTERİN

İşlenmiş gıdalar ve hamur işi gibi yiyeceklerin yüksek sodyum içeriği vücudunuzda su tutulmasına neden olabilir. Bu durum ise yağ hücrelerinin şişmesine ve selülit oluşumuna zemin hazırlar. Besleyici, lif açısından zengin ve düşük sodyum içeren bir diyet, selülit görünümünü azaltmada oldukça etkilidir.

Süt ürünleri tüketimini azaltarak ve doğal besinlere yönelerek sağlıklı bir beslenme rutini oluşturabilirsiniz. Böylelikle hem vücut sağlığınızı koruyabilir hem selülit problemiyle daha etkili bir şekilde başa çıkabilirsiniz.

Selüliti yok etmek için evde 6 etkili yöntem

4. MASAJ VE PEELİNG

Masaj, dolaşımı artırarak lenf düğümlerini boşaltmaya yardımcı olurken selülitle savaşta önemli bir rol oynar. Bununla birlikte peeling de cildin dolaşımını iyileştirir ve fazla sıvının atılmasına destek olur. Hem kuru fırçalama hem peeling ile kafein içeren ürünler kullanarak yapılan düzenli masaj, selüliti azaltmada ve engellemede harika sonuçlar sağlar.

5. HAREKET ETMEYE ÇALIŞIN

Selülit görünümünü azaltmanın en etkili yollarından biri düzenli egzersiz yapmaktır. Kimileri için yoga tercih edilirken diğerleri kardiyo aktivitelerinden daha fazla fayda görebilir. Önemli olan vücudunuza uygun ve keyif aldığınız bir egzersiz programı oluşturarak düzenli olarak hareket etmektir. Böylece selülitlerle savaşta daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

6. RETİNOLE ŞANS VERİN 

Retinol'ün inatçı selülit probleminize çözüm olabilir. Bu güçlü bileşen, epidermisi kalınlaştırabilir ve çukurlu cilt dokusunu iyileştirebilir. Selülitinize veda etmek ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız, Retinol içeren ürünlere yönelebilirsiniz. Cildinizdeki değişimi görmek için sabırlı olmanız gerekiyor. Düzenli kullanım sonrasında farkı hissedeceksiniz.

Selüliti yok etmek için evde 6 etkili yöntem

 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Funda Aydın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...