Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
05-05-2023 14:27 | Güncelleme : 05-05-2023 14:32

Cildiniz yaza hazır: Yaz aylarında cilt bakımı nasıl yapılmalı? 5 adımda cilt bakım rutini

Google News

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, cilt bakım rutinimizde ufak değişiklikler yapmanın zamanı da geldi demektir. Sıcaklıkların yükselmeye başladığı bu dönemde düzenli ve doğru cilt bakımı yapmak gerekir. Peki, yaza uygun cilt bakım rutini nasıl olmalı?

Cildiniz yaza hazır: Yaz aylarında cilt bakımı nasıl yapılmalı? 5 adımda cilt bakım rutini

Cilt bakımının yazı-kışı olmaz tabii. Ancak mevsimler sahip olduğu hava şartlarından ötürü, cildimizi olumlu ya da olumsuz yönde etkiliyor. Kışın soğuk ve zorlu hava koşullarında cilt yeteri kadar direnç gösteremezken, yazın kavurucu sıcağı ise cildi yıpratabilir. Dolayısıyla mevsimine uygun cilt bakımı yapmak burada devreye giriyor.

Sizlere yaz aylarında cilt bakımı konusunda en doğru bilgiyi vermek için araştırmalar yaptık. Dermatoloji Uzmanı Fulya Tezel’in yaz aylarında cilt bakımı hakkında sıraladığı maddeleri derledik. İşte, 6 maddede yazın cilt bakımı…

YÜZÜNÜZÜ YIKAMA ŞEKLİNİ DEĞİŞTİRİN

Kış aylarında cildinizi besleyen bir temizlik yapmanız gerekirken yaz aylarında cildinizdeki fazla yağı alabilen bir yüz yıkama tekniği gerekir.

YÜZ CİLT BAKIMI RUTİNİNİZE ANTİOKSİDANLARI DÂHİL EDİN

Antioksidan içeren ürünler kullanarak cildinizi nemlendirebilir, aynı zamanda cildinizi dış etkenlerin zararından koruyabilirsiniz. Özellikle yağlı ve karma cilde sahip olanlar yaz boyunca antioksidan bulunan serumlarla cilt sağlığını koruyabilir.

BOLCA SU İÇİN

Sağlıklı cilt dokusunda su, en önemli bileşendir, cildinizi yumuşak ve parlak tutar. Unutmayın ki, yaz mevsiminde cildimiz neme olduğu kadar bol suya da ihtiyaç duyar.

Cildiniz yaza hazır: Yaz aylarında cilt bakımı nasıl yapılmalı? 5 adımda cilt bakım rutini

MAKYAJI AZALTIN

Nem ve sıcaklık cildin nefes almasının önüne geçer. Cildinizin daha rahat nefes almasını sağlamak için makyajınızı azaltmakta ve daha minimal bir yüz makyajı yapmanız daha iyi olacaktır.

NEMLENDİRİCİNİZİ DEĞİŞTİRİN

Yazın ağır nemlendiricilerinizden daha hafif ve daha az yağlı kremlere geçmeniz gerekir. Yaz aylarında yoğun nemlendiricilerden kaçının. Daima yapışkan ve ağır hissetmeyen hafif bir nemlendirici kullanın.

GÜNEŞ KREMİNİ İHMAL ETMEYİN

Güneş kremini sadece yazın değil dört mevsim kullanmak gerekir. Yazın ise olmazsa olmazı. Güneş kremi tercih ederken cilt yapınıza uygun nitelikte ve 30-50 SPF içeren güneş kremi kullanmanız cildiniz için faydalı olacaktır.

YAZ AYLARINDA CİLT BAKIM RUTİNİ NASIL OLMALI?

Yaz aylarında cilt bakım rutininde aklınızda tutmanız gereken 7 adım:

Cildinizi sabah ve akşam olmak üzere iki kez temizleyin.

Ardından canlandırıcı ve sıkılaştırıcı tonik kullanın.

C vitamini serumu gibi antioksidanları unutmayın.

C vitamini pigmentasyonu önler, ince çizgilerin görünümünü azaltır ve kolajen üretimine yardımcı olur. Cildinizi temizledikten sonra birkaç damla kullanın.

Hafif, su bazlı veya jel bazlı bir nemlendirici kullanın.

Minimum 30 SPF güneş kremi kullanın.

Makyajda hafif ve minimal olun.

Cildinizr haftada en az iki kez peeling yapın.

Cildiniz yaza hazır: Yaz aylarında cilt bakımı nasıl yapılmalı? 5 adımda cilt bakım rutini

EN İYİ GÜNEŞ KREMİ ÖZELLİKLERİ

Mavikadın.com’da yer alan haberdeki bilgiye göre; ideal bir güneş koruyucu UVB ve UVA ışınlarından koruması ve kozmetik olarak kabul edilebilir bir yapıya sahip olması gerekiyor. İyi bir güneş kreminin özellikleri şöyle:

  • Etiketinin üzerinde ‘geniş spektrumlu’ ibaresi bulunmalı.
  • Koruma faktörü (SPF) 30 veya üzerinde olmalı.
  • Suya, terlemeye dayanıklı olmalı.
  • Kaşıntı, kızarıklık, yanma gibi sorunlara yol açmamalı.
  • Ciltte yağlanma ve komedon gelişmesine neden olmamalı.
  • Cilt yüzeyinde opak-beyaz görünüm oluşturmamalı.
  • Güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce sürülmeli ve en az 2 saat sonra tekrar uygulanmalı.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR..

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.