10 Ağustos 2022, Çarşamba 01:52

Silikon kek kalıbı nasıl kullanılır? Püf noktaları, önemli tavsiyeler

Silikon kek kalıbı nasıl kullanılır? Püf noktaları, önemli tavsiyeler

Son yıllarda kek yapmak için en çok kullanılan kalıplardan birisi silikon kek kalıplarıdır. Silikon maddeden üretilen silikon kek kalıplarının en büyük özelliği kekin kalıba yapışmaması ve kalıptan kolay bir şekilde çıkmasıdır. Silikon kek kalıbının kullanımı da çok kolaydır.

Silikon kek kalıpları en popüler mutfak gereçleridir. Kullanımı ve temizliği kolay ve pratiktir. Slilon kek kalıplarını nasıl kullanılacağını merak ediyorsanız bu makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

SİLİKON KEK KALIPLARI NASIL KULLANILIR?

Silikon kek kalıpları kullanırken mutlaka kullanım talimatlarına dikkat etmelisiniz. Bu sayede bu tipteki kek kalıplarını uzun seneler boyunca kullanabilirsiniz.

 1. Yeni aldığınız silikon kalıbını ilk olarak deterjan ve ılık suyla ıslatılmış bir sünger ile temizlemeli ve ardından bol su ile durulamalısınız. Bu sayede kalıptaki bakterileri ve kirleri arındırmış olacaksınız.
 2. Silikon kek kalıplarını kullanmadan önce içerisini mutlaka tereyağı margarin ya da sıvı yağ ile yağlamalısınız. Bu kalıplar her ne kadar yapışmaz özellikte olsa da yağlama evresini geçmemelisiniz. Silikon kek kalıbı kullanımında önemli püf noktası ise silikon kalıbı margarin yahut tereyağ ile yağladıktan sonra sonra içine az bir miktar un serpebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde kekin kalıba hiçbir şekilde yapışmadığını göreceksiniz.
 3. Silikon kek kalıbı seçerken aldığınız ürünün kalitesine dikkat etmeniz çok önemlidir. Çünkü Normalde silikon kalıpları yapımı son derece pahalıdır ve bu yüzden ucuz olanları tercih etmemelisiniz. Ucuz aldığınız silikon kek kalıpları muhtemelen kalitesiz olacaktır ve bu kalıplarda pişirilen kekleri tükettiğinizde sağlığınıza zarar verebilirsiniz
 4. Silikon kek kalıbına dökeceğiz karışımın oda sıcaklığında olması önemlidir.

 1. Silikon kek kalıbını kullandıktan sonra hemen temizlemelisiniz. Çünkü uzun süre kirli kalan lekeler silikonda kalıp kurur, daha sonra temizlemesi çok daha zor olacak ve zaman alacaktır.
 2. Silikon kek kalıbını bulaşık makinesinde yüksek sıcaklıkta yıkamamalısınız. İçeriğinde silikon olduğu için silikon yüksek sıcaklıkta zarar görecektir.
 3. Silikon kek kalıbını kullandıktan sonra temizlerken bıçak veya bulaşık teli kullanmamalısınız. Bunun yerine sıcak su ve deterjan kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer kalıbın kıvrım yerlerinde kalıntılar varsa kalıbın içine biraz su koyarak bunların çözülmesi için bir süre bekletebilirsiniz. Beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

SİLİKON KEK KALIPLARI FIRINDA NASIL KULLANILIR?

 1. Uygulayacağınız tarife göre fırını 15 dakika önceden istenilen dereceye alınız ve ısınmasını bekleyiniz.
 2. Sonrasında silikon kek kalıbını fırın tepsisine yerleştirin ve hazırladığınız kek karışımını kalıba dökün.
 3. Ardından kalıbınızı tepsi ile fırına atıp tarihinizdeki uygun sürede bekletiniz. Örneğin 180 derecede pişirdiğiniz kekinizi yaklaşık 20 dakika pişirmeniz ve üstünün kızarması için de 150 derece alıp bir 20 dakika daha pişirmeniz yeterli olacaktır.
 4. Pişen kekimizi fırından çıkarıp 15 dakika kadar oda sıcaklığında soğuması için bekletin.
 5. Soğuyan keki kalıbından çıkarıp servis edebilirsiniz.

KEKLER SİLİKON KEK KALIBINDAN NASIL ÇIKARILIR?

Silikon kek kalıbını kullanmadan önce içine güzelce yağlayın. Eğer silikon kek kalıbının ortası delik ise delik kısmını çevresini biraz daha fazla yağlamalısınız.

Pişen keki kalıptan çıkarmadan önce kekin sıcaklığını uygun seviyeye gelmesini beklemelisiniz. Örneğin kek aşırı soğumamalı veya aşırı sıcak olmamalı. Fırından çıkardıktan sonra ortalama 10 dakika bekletmeliyiz keki çıkarmak için yeterli olacaktır.

SİLİKON KEK KALIBININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

 1. Silikon kek kalıpları buzdolabından çıkardığınız zaman dahi fırına hemen konabilir. Çünkü bu kalıplar; ani sıcaklık değişiminden etkilenmemektedir.
 2. Slikon kek kalıpları yalnızca fırında pişirmeye uygundur. Dolayısıyla direkt olarak ateşin üzerine asla konulmamalıdır.
 3. Silikon kek kalıpları yıkanırken bulaşık telleri ve aşındırıcı kuvvetli temizleyiciler kullanılmamalı.
 4. Kesici alet veya bıçakları silikon kalıba direkt olarak değdirmemeli.
 5. Silikon kek kalıpları elastik yapıda olduğu için kolayca saklanabilmektedir.
 6. Keki piştikten sonra slikon kalıptan çıkarmak metal kalıplara oranla oldukça basittir.
 7. Slikon kek kalıplarını kullanarak her türlü çikolata, sütlü tatlı, jöle ve buz hazırlayabilirsiniz.
 8. Slikon kek kalıplarının en yüksek 260 dereceye kadar dayanıklı olduğunu bilmelisiniz.
 9. Slikon kek kalıplarına ısı tüm keke eşit oranda dağılmaktadır ve dolayısıyla kek iyi şekilde pişmektedir.
 10. Slikon kek kalıpları en az -25 ve en çok +220 dereceye dayanabildiğinden derin dondurucu, fırın ve mikrodalga fırınlarda uzub yıllar sağlamlığı bozulmadan kullanılabilmektedir.
 11. Slikon kek kalıplarını 200 dereceden daha yüksek ısıda kullanmamanız tavsiye edilmektedir.
 12. Slikon kek kalıpları tat ve koku tutmadığı için pişirdiğiniz besinlerde herhangi kötü tat veya koku oluşmayacaktır.

Kekim kabarmıyor derdine son! kabarık kocaman kek yapmak için 7 tüyo Tıklayınız

Kek Nasıl Yapılır? En Lezzetli Değişik Kek Tarifleri Tıklayınız

1 Dilim Kek Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Diyette Yenir mi? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT