05 Aralık 2021, Pazar 18:09

Squid Game dünya gündeminde, uzmanlar dizi için uyarıyor

Squid Game dünya gündeminde, uzmanlar dizi için uyarıyor

Squid Game çeşitli olumsuz öğeler içeren bir kore dizisidir ve Netflix dizi platformunda yayımlanmaktadır. Squid Game dizisi Güney Kore yapımı olup çaresiz insanların 38 milyon dolarlık ödülü kaanmak için ölümüne girdikleri yarışı anlatmaktadır. Dizideki bu insanlar borç batağındadır ve ülkede ünlü olan çocuk oyunlarını oynayarak ödülü kazanmaya çalışmaktadır. Öyle ki oyun sonunda, bu oyunları kazanamayanlar kırmızı kıyafetli ve geometrik şekilli maskeli kişiler tarafından öldürülmektedir .

Oyuncu Bergüzar Korel’den Squid Game Dizisi Konusunda Ailelerden Talep

Geçtiğimiz günlerde 3.hamileliğini yaşayan Bergüzel Korel sosyal medya hesabından Squid Game hakkında bir paylaşım yaptı. Paylaşımında son zamanlarda tüm dünyada yaygın olarak izlenen bu dizi hakkında tepkisini belli eden Korel, ebeveynlere seslendi:

Ünlü oyuncu instagram sayfasında şu sözlere yer verdi;

“Squid Game dizisini izlemeyen çocuk kalmamış, bu gerçekten şaşkınlık verici. Biz de ilk kez iki gün önce izlemek için açtık. Fakat gördüm ki anne babalar bu diziyi çocuklarının izlemesine nasıl müsaade edebilir aklım almadı. Bu dizi çocuklar için kesinlikle uygun bir dizi değil. Çocuğunuzun tüm arkadaşları izlese de bunu çocuğunuza güzel dille anlatmalısınız: “'Bu dizi senin yaşına uygun değil, 18 yaşından küçüksün ve o yaşa gelene kadar bizim sorumluluğumuzdasın ama diğer evlerde olan kurallar bizim sorumluluğumuz dışında”. Burdan tüm anne babalara sesleniyorum, çocularınıza bu diziyi izletmeyin. Dizi başlamadan kanal bile +18 ve intihar uyarısı veriyor.”

Uzmanlar Uyarıyor; Çocuklara İzletmeyin!

Bristol Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Nilufar Ahmed, Squid Game dizisi hakkında anne babaları uyardı ve bu dizide gösterilen öğelerin çocuklar için çok tehlikeli olduğunu açıkladı. Bunların çocuklarda davranışsal olarak kötü etkiler doğuracağını ifade etmiştir.

Dr.Nilufar Ahmed, ITV'nin This Morning programında PhillipSchofield ve HollyWilloughby ile Netflix Squid Gamedizisinin çocuklar üzerindeki etkisi hakkında konuştu. Dr. Ahmed, bu dizideki şiddet öğelerinin çocukların davranışları üzerine etkisinden şöyle bahsetti:

Şiddet içeren program ve dizileri izleyen çocukların çok daha az uyumaya başladığını ispatlayan çalışmalar mevcuttur. Çocukların uyku düzenini etkileyen bu yapımlar uygu dışında çocukların yaştıları ile olan ilişkilerini, duygu ve hislerini ve okuldaki performanslarını da etkilemektedir. Şiddet içeren dizileri izleyen kişiler dışarı çıktığında kesinlikle şiddete daha çok eğilimli olacak denmese de bu ihtimal oldukça yüksektir ve göz ardı edilmemelidir.”

Son günlerde tüm dünyada çok yaygın olarak izlenen ve izlenme rekorları kıran Güney Kore yapımı Squid Game dizisi hakkında çocuk sahibi anne babalara uyarılar yapılmaktadır.

Dizinin etkileri ise dünyanın farklı yerlerinde görülmeye başlandı. Belçika’da Erquelinnes Béguinage Hainau  isimli bir okulda öğrenciler, Squid Game dizisindekine benzer oyunlar oynamaya başladılar. Okul yönetimi ise bu konuda endişeli olduklarını ifade etti. Öğrenciler dizideki oyunları taklit ediyor ve kaybedenlere ise şiddet uyguluyorlar. Okul yönetimi bu dizinin 18 yaş sınırlaması olduğunu ve ebeveynlerin çocuklarına bu diziyi izletmemesi gerektiği konusunda uyarılar yaptığı bilinmektedir. Okul yöneticilerinin açıklaması: “Squid Game dizisinin etkisiyle okulumuzda başlatılan bu tehlikeli oyunun önüne geçmek için çok dikkatliyiz. Fakat bu konuda en büyük pay ebeveynlerde. Bu oyunların çocuklarda sebep olabileceği sonuçlar konusunda hepimiz işbirliği içerisinde olmalıyız.”

İngiltere’de Ebeveynlere Mektup

İngiltere’de de Squid Game dizisinin etkileri hakkında benzer bir durum söz konusu. İngiltere’nin Kent Bölgesi’ndeki Sandown Okulu’nda çevrimiçi yayınların çocuklara zarar verdiğini anlatan eğitimler verilmeye başlandı. Okul yöntemi; bu konuda ek ders eklediğini ve ayrıca ebevenylere Squid Game dizisinin çocuklara uygun olmadığını anlatan bilgilendirici ve uyarıcı mektup gönderdiğini ifade etti.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT