Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kalorisi az, su deposu besinler

Mavi Kadın>Keşfet>Kalorisi az, su deposu besinler

Vücudumuzun üçte ikisi sudan oluşuyor. Susuz kalmak baş ağrısı, yorgunluk ve halsizliğin ilk sebeplerinden biridir. Bir çok insan çay ya da kahve içerek su ihtiyacını karşıladığını düşünür. Fakat bunlar vücuttan daha çok su atılmasına sebep olduğu için susuzluğu daha da arttırır. Oysa çok fazla su içemeyen kişilerin tüketebileceği bir çok besin var.

Kalorisi az, su deposu besinler

Su içmek vücudumuz için bir tercih değil ihtiyaçtır. Bir çok kişi gün içerisinde ya su içmeyi unutur ya da içtiği çay kahve gibi içeceklerle su ihtiyacını karşıladığını düşünür. Ancak bunlar tam tersi etkiye neden olur. Vücudun su ihtiyacını karşılamak için tüketilebilecek besinlerin birçüğu aynı zamanda fazla kiloları eritir. İşte az kalorili bol su içeren besinler... 

Kalorisi az, su deposu besinler

BOL SU İÇEREN AZ KALORİLİ YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER 

ISPANAK

Ispanağın içeriğindeki su oranı % 93'tür. Bunun yanı sıra içerisinde yüksek oranda demir barındırır. Demir, vücutta bağışıklığı güçlendiren en önemli elementlerden biridir. Ispanağın hem yemeği yapılabilir hem salatalarda kullanılabilir. Bunun yanında ıspanaklı smoothieler, kilo vermee de yardımcı olur. 

BROKOLİ

Brokolinin % 90'ı sudur. Ayrıca A vitamini, K vitamini, demir ve fosfor içeren brokoli en az kalorili yiyeceklerden biridir. Bu nedenle diyet listelerinin en başında yer alır. Brokolinin çorbası yapılabilir, yemeği yapılabilir ya da tıpkı ıspanak gibi smoothie yapılabilir. 

BRÜKSEL LAHANASI

Brüksel lahansının % 86'sı sudur. İçerisinde yüksek oranda folik asit barındırır. Folik asit, hem vücutta kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardım eder hem de hamileleik sırasında bebeğin gelişimine katkı sağlar. Brüksel lahanası genellikle fırınlanarak ya da yemeği yapılarak tüketilir. 

KEREVİZ SAPI

Kereviz sapının su içeriği %95'tir. Çok az kalori içermesi sebebiyle diyet yapan kişilerin mutlaka tüketmesi önerilir. Ayrıca içerisinde yüksek oranda A ve K vitamini vardır. Kereviz sapı yemeklerde kullanıldığı gibi, direkt olarak atıştırmalık olarak tüketilebilir. 

HAVUÇ

Havuç % 88 oranında su içerir. İçerisinde yüksek oranda A vitamini K vitamini  ve  potasyum vardır. Kalorisi çok düşüktür. Atıştırmalık olarak çiğ olarak tüketilebileceği gibi, yağsız oalrak fırınlanıp sofralarda da tüketilebilir. 

KARNABAHAR

Karnabahar içerisinde % 92 oranında su bulundurur. İçerisinde 15 farklı vitamin bulunan karnabahar, çok düşük kalorili bir sebzedir. Öyle ki 100 gramlık 1 porsiyon karnabaharda sadece 25 kalori bulunur. 

Kalorisi az, su deposu besinler

BOL SU İÇEREN AZ KALORİLİ SEBZELER

SALATALIK

Salatalığın % 96'sı sudan oluşur. Bu miktar, tüm yiyecekler arasındaki en yüksek su içeriğini oluşturur. Ayrıca salatalığın kalorisi çok düşüktür.  250 gram salatalık sadece 40 kalori içerir. Salatalarda tüketilebileceği gibi, yaz aylarında ferahlatıcı bir içecek olarak tüketilebilir. 

SALATALIK SUYU NASIL YAPILIR?

2 adet salatalığı kabukları soyulmuş 1 adet limon ile birlikte blenderdan geçirin ve içerisine taze nane ekleyin. Buzdolabından muhafaza edebileceğiniz bu içecek hem su ihtiyacınızı karşılayacaktır hem de az kalorili olması sebebiyle kilo vermenize yardımcı olacaktır. 

DOMATES

Domatesin su içeriği % 95'tir. Domatesin cinsi farketmeksizin bu oran aynıdır. Az kalorili olmasıyla bilinen domatesin 250 gramında yaklaşık olarak 45 kalori bulunur. İçeriğindeki yüksek su oranının yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendirir. Salatalarda kullanılmasının yanı sıra, makarnalara sos olarak ya da çorba yapımında da kullanılabilir. 

KIRMIZI BİBER 

Kırmızı biberin içerisinde % 92 oranında su bulunur. Ayrıca yüksek oranda B vitamini ve potasyum içerir. Doğal bir antioksidan kaynağı olduğu için salataların içerisine konulup tüketilebilir. Kalorisi çok düşüktür. Böylelikle kilo vermek isteyenler diyetlerinde kırmızı biber tüketimini arttırabilir. 

KABAK

Kabak yaklaşık olarak % 93 su içerir. İçerisinde magnezyum, potasyum, A vitamini ve K vitamini bulundurur. Aynı zamanda doğal bir antioksidan kaynağıdır. 

Kalorisi az, su deposu besinler

BOL SU İÇEREN  AZ KALORİLİ MEYVELER

PORTAKAL

Portakalın % 86'sı sudur. İçerisinde yüksek oranda C vitamini bulundurur ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde rol oynar. Portakal direkt olarak tüketilebileceği gibi, suyu sıkılı içilebilir aynı zamanda meyve salatalarına katılabilir. 

ELMA ÇEŞİTLERİ

Elma tıpkı portakal gibi % 86 oranında su içerir. Kalorisi çok düşük olan elmalar yoğun lif içerirler. Bu yüzden kilo vermek isteyen kişilerin diyet listelerinde genellikle ara öğün ya da atıştırmalık olarak yer alırlar. Aynı zamanda sabah kahvaltılarında, yulaf lapasının içerisinde vb. tüketilebilirler. 

YABAN MERSİNİ 

Son yıllarda çokça tüketilen yaban mersininin % 85'i sudur. Mükemmel bir antioksidan kaynağı olan yaban mersini direkt olarak tüketilebileceği gibi smoothielerin içerisine katılarak ya da sabah kahvaltılarında tüketilen yulaf lapasının içerisine katılarak tüketilebilir. 

KARPUZ

Karpuz % 91 oranında su içerir. A vitamini, C vitamini , B vitamini ve potasyum gibi vücut için çok öenmli olan vitamin ve mineralleri de içinde barındırır. Şekerli içeriğinin yanı sıra az kalorili olması nedeniyle diyet listelerinde tatlı yerine tüketilebilir. 1 porsiyon karpuz yaklaşık olarak 45 kaloridir. 

ÇİLEK

Çilek yüksek C vitamini barındırmasının yanı sıra %90'ı su olan bir meyvedir. Vüvut için doğal bir antioksidan kaynağı olmasının yanı sıra, oldukça düşük kalorilidir. 250 gram çilek yaklaşık olarak 82 kalori içerir. 

Kalorisi az, su deposu besinler

MANTAR ÇEŞİTLERİ

Mantarlar hem besleyici hem de düşük kalorili yiyeceklerin başında gelir. İçlerindeki su oranı % 92'dir. B vitamini kaynağı olan mantarlar aynı zamanda lif kaynağıdır. 250 gram mantarda yalnızca 50 kalori bulunur. 

Kaynak : Mavi Kadın, Healthline, ayurtimes
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...