Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
20-10-2021 19:48 | Güncelleme : 12-09-2022 16:57

Tablet, bilgisayar ve akıllı telefon kullanımının çocuklar üzerindeki 5 zararı

Google News

Günümüzde akıllı telefon, bilgisayar ve tablet bilgisayarlar her yaştan insanın çok sık kullandığı araçlar halini almıştır. Öyle ki yalnızca yetişkinler değil, 2 yaşında çocuklar bile bu araçları sık sık kullanır hale gelmiştir. Bu durum çeşitli olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir.

Tablet, bilgisayar ve akıllı telefon kullanımının çocuklar üzerindeki 5 zararı

Gelişen teknoloji ve küresel şartlar sebebiyle akıllı telefon, bilgisayar ve tablet kullanımı gün geçtikçe daha da yükselmektedir. Bu cihazları kullanan yetişkin insanlar dışında çok küçük yaştaki çocuklar da bu cihazları düzenli olarak kullanmaktadır. Bu cihazların kullanımını tamamen durdurmak mümkün değildir. Çocukların sık sık kullandığı bu elektronik cihazlar zararlı mavi ekran ışığı maruziyetine sebep olduğu için birçok farklı sağlık sorununa sebep olmaktadır.Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Muhammet Bahattin Kır,cep telefonu ve tablet kullanımının çocuklarda miyop dahil göz hastalıklarına neden olduğunu bildirmektedir.

Tablet, bilgisayar ve akıllı telefon kullanımının çocuklar üzerindeki 5 zararı

Göz Hastalıklarına Neden Oluyor

Uzmanaların yürüttüğü araştırmalar göstermiştir ki bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi dijital cihazlar uzun süre kullanımda miyop ve astigma gibi görme bozukluklarına sebep olmaktadır. Bu konuda yapılan birçok çalışma bu cihazların karşısında günde geçirilen 4-6 saatten fazlasının gözde problemlerin çıkmasına sebep olduğunu ispatlar niteliktedir. Şunu da belirtmek gerekir ki,  bilgisayar başında dikkatle iş yapıldığında göz kırmpa sayıları düşer ve bunun sonucunda gözde göz kurulukları meydana gelir.

Tablet, bilgisayar ve akıllı telefon kullanımının çocuklar üzerindeki 5 zararı

Şişmanlığa Neden Oluyor

Tüm dünyada görülen günümüz sağlık problemlerinden birisi obezite ve buna bağlı ortaya çıkan sayısız hastalıklardır. ABD’de yapılan bir araştırma sonucunda; gün boyu kullanılan TV, akıllı telefon ve tablet gibi cihazların obeziteye sebep olduğu görülmüştür. Çocuklarda obezite; vücuttaki yağ dokusundaki aşırı artış olarak tanımlanabilir. Gün boyu uzun saatler kullanılan telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon gibi cihazlar hareketsizliği arttırdığı için obezite görülme riski de yükselmektedir. 

Tablet, bilgisayar ve akıllı telefon kullanımının çocuklar üzerindeki 5 zararı

Boyun Düzleşmesi Yapıyor

Küçük yaşlardaki çocukların çok uzun süreler bilgisayar, cep telefonu ve tablet kullanması omurgada şekil bozuklukları, boyun düzleşmesi, skolyoz ve boyunda ağrılara sebep olmaktadır. Öyle ki günümüzde boyun düzleşmesi şikayeti olan insanlarda yaygın sebebin akıllı telefon, tablet ile bilgisayarların yanlış oturma pozisyonunda uzun süreler kullanmak olduğu görülmüştür. Bu cihazları kullanırken başın öne doğru uzun süreler eğik kalması sonucunda omurgaya binen yük artar ve bu durumda boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı gibi problemler meydana gelir.

Baş Ağrısı Yapıyor

Uzun zaman kullanılan akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlar çevrelerine elektromanyetik ışın yaydıkları için çocuklara çok  sık yaşanan baş ağrılarına sebep olmaktadır.

Tablet, bilgisayar ve akıllı telefon kullanımının çocuklar üzerindeki 5 zararı

Karpal Tünel Sendromu Yapıyor

El bileğindeki sinirlerin geçtiği kanal içerisinde sıkışması durumunda karpal tünel sendromu adı verilmektedir. Yaygın olarak görülen bu problem el bileğinde sinir sıkışması olarak da bilinmektedir.Prof. Dr. Sinan Adıyaman, günümüzde karpal tünel sendromunun en yaygın sebebinin akıllı telefon, tablet ve bilgisayar kullanımı olduğunu ifade etmektedir.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.