20 Mayıs 2022, Cuma 07:39

Takdir ve teşekkür kaç puanla alınır? (2022 karne notu hesaplama)

Takdir ve teşekkür kaç puanla alınır? (2022 karne notu hesaplama)

Birinci dönemin sonuna yaklaşırken öğrencileri karne heyecanı sardı. “Takdir, teşekkür hesaplama nasıl yapılır? Karne notu nasıl hesaplanır? Takdir ve teşekkür belgesi almak için kaç gün devamsızlık sınırı var?” Sorularının cevabı binlerce öğrenci tarafından araştırılmaya devam ediyor. Öğrencilerin birinci dönem sonunda takdir belgesi mi teşekkür belgesi mi alacağı, dönem sonu not ortalaması ile belli oluyor. Öğrencinin dönem sonu ders ortalaması notu ile ders sayısının çarpımı, genel ortalamasını gösterir. Karne notu ortalamasına göre takdir ve teşekkür belgesi almaya hak kazanacak öğrenciler için; karne notu hesaplama ve takdir ve teşekkür hesaplamanın nasıl yapıldığının detayları haberimizde

TAKDİR VE TEŞEKKÜR ALMAK İÇİN NOT ORTALAMASI KAÇ OLMALI?

Derslerinde gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerde başarılı olan, dönem sonu puanlarının ağırlıklı ortalaması 70’ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilere:

  • 70,00-84,99 arasında not ortalamasında teşekkür belgesi
  • 85,00 ve 85'ten daha yüksek olanlar takdir belgesi
  • Ortaöğrenim süresince en az en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alan öğrencilere ise üstün başarı belgesi verilir.

2022 TAKDİR VE TEŞEKKÜR BELGESİ NASIL HESAPLANIR?

Takdir ve teşekkür belgesi hesaplaması yapılırken öğrencilerin not ortalaması göz önünde bulundurulur. Öğrenci dönem boyunca girdiği derslerin sınavlarını toplar. Topladığı sayıyı girdiği sınav sayısına bölerek o dersin not ortalamasını ortaya çıkarır. Tüm dersleri aynı şekilde hesaplar ve tüm derslerin ortalamasını toplar. Çıkan sayıyı ise dönem boyunca aldığı ders sayısına böler. Çıkan sonuç dönem sonu karne notudur. 

Takdir ve teşekkür belgesi almak isteyen ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin puan ortalaması Türkçe dersinden 55, diğer tüm derslerden 45 puandan aşağı olmamalı. Dönem sonu karne notu 70 ve 84.99 arası olan öğrenciler teşekkür belgesi, 85 puan ve üzeri olan öğrenciler ise takdir belgesi almaya hak kazanır.

Okul değiştirme ve kınama cezası alan öğrenciye ise o yıl içerisinde belge verilmez.

Ortaöğretim süresince en az üç öğretim yılının tüm dönemlerinde takdir belgesi alan öğrenciler ise üstün başarı belgesi ile ödüllendirilir.

KARNESİNDE 1-2 OLAN TAKDİR VE TEŞEKKÜR BELGESİ ALABİLİR Mİ?

Karne almaya sayılı günler kala tüm derslerinin ortalaması yüksek olan ancak karnesinde 1-2 notu olan bazı öğrenciler, takdir ve teşekkür belgesi alıp almayacağını merak ediyor. Peki karnesinde 1 ya da 2 notu olan öğrenciler takdir teşekkür belgesi alabilir mi? Takdir ve teşekkür belgesi almak için Matematik ve Türkçe derslerinin ortalamasının en az 3 olması gerekir. Karne not ortalaması 75 ve üzeri ise teşekkür belgesi, not ortalaması 85 ve üzeri ise takdir belgesi alabilir.

TAKDİR VE TEŞEKKÜR BELGESİ ALMAK İÇİN DEVAMSIZLIK KAÇ GÜN OLMALI?

Binlerce öğrencin “Devamsızlık kaç gün olursa belge alınmaz?” , “Belge almak için kaç gün devamsızlık olmalı?” sorusunun cevabını araştırıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen karara göre; takdir ve teşekkür belgesi almak için, belirlenen not ortalamasına ek olarak, öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresinin 5 günü geçmemesi gerekiyor.

Yapılan düzenleme ile birlikte; öğrencilerin başarı puanları kaç olursa olsun, eğer 5 gün ve daha fazla devamsızlığı varsa takdir ve teşekkür belgesi verilmeyeceği netleşti. MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmenliği’ne göre:

Devamsızlık süresi 10 günü ve toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız kabul edilecek ve bu durum yazılı olarak velilere bildirilecek.

KARNE NOT ORTALAMASI NASIL HESAPLANIR?

Sömestr tatiline günler kala öğrenciler “Karne not ortalaması nasıl hesaplanır?” Sorusunun cevabını araştırmaya devam ediyor. Karne notunu hesaplamak için:

Bir dersin 1. yazılı puanı 2. ve varsa 3. yazılı puanı toplanır. Ardından dersin toplam yazılı sayısına bölünür ve dersin ortalaması hesaplanır. Tüm dersler için aynı işlem tekrar edilir ve tüm derslerin ortalaması toplanır. Çıkan sonuç ise dönem boyu aldığı ders sayısına bölünür. Böylece dönem sonu karne not ortalaması ortaya çıkar.

15 TATİL (YARIYIL TATİLİ) NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2021-2022 yarıyıl tatili ne zaman başlayacak sorusu öğrenciler ve velilerin en merak ettiği sorular arasında. Milli Eğitim Bakanlığı’nın takvimine göre 21 Ocak Cuma günü karne dağıtımından sonra başlayacak. 4 Şubat 2022 Cuma günü tatil sona erecek. Hafta sonunun ardından 7 Şubat Pazartesi günü yeni eğitim öğretim dönemi başlayacak.

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT