21 Ekim 2021, Perşembe 21:06

Teknoloji Nedir? Hayatımızdaki Yeri Avantajları Dezavantajları

Teknoloji Nedir? Hayatımızdaki Yeri Avantajları Dezavantajları

İnsanların hayatını kolaylaştırmak, kişilerin gereksinimlerine uygun araç ve aletler yapmak, üretmek, için gerekli olan yetenek ve bilgiye teknoloji denir. Teknoloji sayesinde insanlar daha konforlu bir yaşama kavuşmaktadır. Ancak her nimetin bir de külfeti vardır. Teknoloji hayatımıza girdiğinden beri hayatlarımız kolaylaştı belki ama, olumsuz bazı etkileri de ortaya çıkmaya başladı. Teknolojinin teknolojik ürünlerin, aletlerin yararları ve zararları okullarda öğrencilere ödev olarak verilen münazara konularındandır, ayrıca öğretmenler bu konu hakkında öğrencilerden kompozisyon yazmalarını da talep edebilmektedir. Bu makalemizde öğrenci kardeşlerimize yardımcı olmak için teknolojinin faydaları ve zararları hakkında bilgiler vereceğiz.

Teknolojinin Zararları

Teknoloji Sağlığa Zararlıdır

Fabrikalar ve üretimin yüksek olması bir ülkede teknolojinin gelişmiş olduğuna işaret eden en önemli göstergelerdendir. Ancak yüksek teknoloji sayesinde kurulan fabrikaların insanlara ve çevreye zararları korkunç boyuttadır. Örneğin fabrika bacalarından salınan zehirli sera gazları atmosferde aşırı kirlenmeye sebep olmakta ve bu durum yağmur suyunu zehirlemekte, hava kirliliğine yol açmaktadır. Fabrikaların zehirli atıklarıyla oluşan yağmur suları önce toprağı kirletmekte buradan da temiz su kaynaklarına karışmaktadır. Ayrıca fabrikalardan çıkan atıklardaki fenol, siyanür, arsenik gibi zehirli maddeler sulara karışarak tüm doğaya yayılmakta ve doğal yaşamı tehdit etmektedir. Fabrikaların bir zararı da fabrikaların bulunduğu bölgelerde kanser, alerji, astım, bronjit gibi ciddi sağlık sorunlarının daha yaygın olarak görülmesidir.

Teknoloji Küresel Isınmaya Neden Olur

Hava, kara ve deniz ısısının her geçen gün artmasına, dünyanın her geçen yıl daha sıcak bir yer olmasına küresel ısınma denir. Küresel ısınmanın en önemli nedeni ise teknolojik ürünlerin kullanılması ile beraber ortaya çıkan, atmosfere salınan karbondioksit gibi sera etkisine neden olan gazlardır. Teknolojinin gelişmesi sayesinde üretilen saç spreyi, parfüm, şampuan, jöle gibi bakım ürünleri, fabrikaların bacalarından salınan gazlar, tüm bunlar küresel ısınmaya neden olmaktadır. Küresel ısınma ise buzulların eriyip deniz seviyesinin yükselmesi, dünyanın sularla kaplanıp yaşayacak toprak bulunmaması, hava sıcaklığındaki artışla beraber bitki ve hayvan türlerinin yok olması, kuraklık, çölleşme ve orman yangınları yaşanması gibi dünyanın sonunu getirebilecek felaketlere yol açan bir durumdur.

Teknoloji Obeziteye Neden Oluyor

Teknolojinin insanoğluna en büyük zararlarından biri de şişmanlığa neden olmasıdır. Şişmanlık (obezite) ise kalp krizinden şeker hastalığına, felce kadar önemli sağlık problemlerinin en büyük sorumlusudur. Şişman kişilerde bu gibi sorunlarla daha sık karşılaşılmaktadır. Teknoloji sayesinde insanlar merdiven inip çıkmıyor asansör, yürüyen merdiven kullanıyor, kısa mesafeye bile yürümek yerine araba kullanmayı tercih ediyor, istediği ürünü mağazaya gidip satın almak yerine evde oturduğu yerden internet üzerinden sipariş veriyor, tüm bunlar hareketsiz bir yaşama neden oluyor. Uzmanlar her gün en az 1 saat yürüyüş yapmayı tavsiye etmektedir. Teknoloji ise bizi az hareket eden, bunun sonucunda yiyeceklerden aldığı kalorileri yakamayıp yağ olarak depolayan şişman bireylere dönüştürüyor.

Teknoloji Canlılara Ve Doğaya Zarar Verir

Arabalar, uçaklar, trenler tüm bu ulaşım araçları teknolojinin bize sunduğu nimetlerdir. Ancak ulaşım araçlarının sayısı her geçen çoğalmakta ve bunların egzozlarından çıkan dumanlar hem havayı kirletmekte hem de bizleri güneşin zararlı ışınlarından koruyan ozon tabakasının incelmesine neden olmaktadır. Bunun sonunda güneşten gelen zararlı ışınlar doğrudan dünyaya ulaşmakta, doğa ve canlılar bu durumdan önemli ölçüde zarar görmektedir.

Teknoloji Kansere Neden Oluyor

Teknolojik ürünler manyetik alan oluşturmakta ve radyasyon yaymaktadır. Kanserin en önemli nedeni ise yüksek radyasyona maruz kalmaktır. Radyasyon kansere yakalanma oranını önemli ölçüde artıyor. Elektrik üreten nükleer santraller,cep telefonları, röntgen cihazları, uzaktan kumanda cihazları, elektrikli ısıtıcılar, wifi internet tüm bunlar radyasyon yayan kansere yol açabilen teknolojik ürünlerdir. Belirlenen standartlara uymadan üretilen ürünlerin oluşturduğu manyetik alan ve yaydığı radyasyon insan vücuduna geri dönüşümü mümkün olmayan zararlar vermektedir.

Teknoloji Ormanlara Zarar Verir

Matbaalar gelişmiş teknolojik ürünlerdir. Okuduğumuz kitaplar, gazeteler ve dergiler matbaada basılır. Tüm bu kültürel faaliyetler bize kağıdın matbaa tarafından işlenmesi ile ulaşır. Kâğıt üretiminde, çeşitli sanayi kollarında kullanmak için veya toprak genişletmek, yüksek binalar kurmak gibi amaçlar için ormanlar kesilmektedir. Ormanlar dünyanın akciğeridir. Ağaçlar atmosferdeki karbondioksidi ve ısıyı alarak besin üretir, yerine doğaya oksijen verirler. Teknolojik faaliyetlerde kullanılmak üzere ormanların yok edilmesi dünyadaki temiz havanın azalmasına yol açmakta ve birçok canlı türünü tehdit etmektedir.Bunun en kötü örneği dünyanın akciğerleri kabul edilen Yağmur Ormanlarının bilinçsizce talan edilmesidir.

Teknoloji İnsanları Öldürüyor!

Teknolojinin gelişmesiyle kişisel savunmaya yönelik silahların yerini kitle imha silahları almıştır. Biyolojik silahlar, uzun menzilli ve nükleer başlıklı füzeler yüzyıllarca sürebilecek etkileriyle sadece insanları değil bütün ekolojik dengeyi tehdit etmektedir. Teknolojinin silah sanayinde kullanılmasının en kötü örneği Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombasıdır.

Teknoloji İşsizliğe Neden Oluyor

Teknolojinin getirdiği makineleşme bir taraftan yeni iş sahaları açarken diğer taraftan fabrikalarda ve tarım alanlarında çalışan birçok insanın işsiz kalmasına sebep olmuştur. Ayrıca fabrikalarda çalışmak üzere programlanacak olan robot yapma çalışmaları tüm hızla devam etmektedir.

Teknoloji İnsanları Asosyal Yapyor

Teknoloji insanları yalnızlığa itiyor ve asosyalleştiriyor. İnsanlar artık birbiriyle yüzyüze iletişim kurmak yerine teknolojik ürünler olan bilgisayarı, televizyonu, akıllı telefonlarını kullanmayı tercih ediyor.

Teknoloji Çevreye Zarar Veriyor

Teknolojik araçları çalıştıran, günlük hayatın vazgeçilmezi olan elektrik, hidroelektrik santraller ve nükleer enerji santralleri ile üretilmektedir.Nükleer santrallerin çevreye yaydığı zararlar ve en önemlisi de olası bir patlamada geri dönüşü binlerce yılı bulacak hasarlara neden olmaktadır.Hidroelektrik santraller ise barajlara kurulmakta barajlar da doğal hayatı olumsuz etkilemektedir.

Teknolojinin Faydaları Nelerdir?

Teknoloji İnsanın Yaşamını Kolaylaştırır.

Teknoloji insanların işlerini daha çabuk ve rahat yapabilmelerine imkan tanımaktadır. Evlerde kullanılan elektrikli süpürgeler, şofbenler, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi teknolojik ürünleri buna örnek olarak gösterebiliriz. Bu aletler sayesinde günün büyük bir kısmını alan işler kolayca yapılabilmektedir. Ayrıca bu aletler zamandan ve fiziksel enerjiden kazanç sağlamaktadır.

Teknoloji Hastalıkları Tedavi Ediyor

Teknolojideki ilerlemeyle beraber hastalıkların teşhis ve tedavisinde her geçen gün yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Ultrason, tomografi, ileri teknolojiyle yapılan tahliller, mikro cerrahiyle yapılan ameliyatlar, organ nakilleri tüm bunlar yüksek teknolojinin sunduğu nimetlerdendir.

Teknoloji İnsanlar Arası Bilgi Alışverişini Kolaylaştırıyor

İnternet, radyo, cep telefonu ve televizyon teknolojik iletişim araçlarıdır. Bu teknolojik ürünler sayesinde dünyanın her tarafına haber, veri ve bilgi iletimi sağlanmaktadır.  İletişim araçlarının gelişmesi sayesinde dünya küreselleşmiş, adeta bir köye dönüşmüş durumdadır.

Teknolojinin Eğitime Faydaları

Bilgisayarlar, tabletler, projeksiyon makinesi, televizyon ve akıllı tahta gibi teknolojik ürünler artık okulların vazgeçilmezi olmuş durumdadır.

Teknolojinin Ulaşıma Faydaları

Uçak, gemi, araba, tren gibi teknolojik ulaşım araçları sayesinde eskiden yaya olarak veya binek hayvanlarıyla aylarca, yıllarca süren yolculuklar artık saatlere hatta dakikalara düşmüştür.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

75 Yorum

 1. sami

  yararları nerde

 2. Teşekkürler

  Gerçekten çok güzel bir makale yazmışsınız çok yararlı, kaleminize sağlık.

 3. Misafir

  teşekkürler derlerimde yardımcı oldunuz

 4. boşver

  bana çok yardımcı oldu teşekkürler elinize sağlık çok güzel yapmışsınız

 5. bir dost

  biz yararlarını savunuyoruz yararlarıyla ilgili daha çok bilgi olsa daha iyi olurdu ama yinede teşekkürler...

 6. Biankraliçe

  Teşekkürler derslerime yardımcı oldu

 7. M.taha can

  Bana kaynakçayla gelin kaynakça nerede

 8. ***

  teşekkürler ellerinize sağlık projem için çok işe yaradı.

 9. Misafir

  Allah razı olsun siz olmasanız münazarada napardım

 10. Elif

  Teşekkürler ama daha fazla bilgi olabilir

 
 
KAPAT