01 Haziran 2020, Pazartesi 04:43

Trabzon Hurması Marmelatı, Reçeli, Pekmezi Ve Kompostosu Tarifi

Trabzon Hurması Marmelatı, Reçeli, Pekmezi Ve Kompostosu Tarifi

Cennet hurması ve cennet elması olarak da bilinen Trabzon hurması, sonbahar kış aylarının sevilen meyvelerindendir. Trabzon hurmasının olgun olanlarını meyve olarak tüketebileceğiniz gibi, kurutup kurutulmuş halini yiyebilir, reçelini yapabilir, komposto olarak içebilir, keklere, hamur işlerine katabilirsiniz.

Bugünkü yemek tarifleri köşemizde Trabzon hurması reçeli, marmelatı, hoşafı ve pekmezi tariflerine yer verdik.

Trabzon hurması reçeli tarifi

 1. 1 su bardağı sıcak su
 2. 2 su bardağı toz şeker
 3. 3 tane tam olgunlaşmamış hafif sert Trabzon hurması

Hurmaları güzelce yıkayıp, kabuklarını soyup, ince dilimler halinde kesin. Dilimlediğiniz hurmaları orta boy tencereye koyun, üzerine 2 su bardağı toz şeker katıp 4-5 saat yahut 1 gece bekletin. Ertesi gün hurmalara sıcak su koyup koyulaşıncaya kadar kaynatıp ocaktan alın. Reçel kıvamı alınca, ocağı kapatın. Biraz ılınınca kavanozlara dökebilirsiniz.


Trabzon hurması marmelatı tarifi

 1. 3 adet olgun cennet hurması
 2. 5 yemek kaşığı toz şeker
 3. Yarım tatlı kaşığı limon suyu

Trabzon hurmalarını yıkayın, kabuklarını soyun, dilimleyip blenderdan geçirip püre haline getirin. Cennet hurması püresini tencereye koyun, üzerine toz şeker katıp su eklemeden kaynatın. Hurmalar kaynamaya başlayıp kıvama gelince 2, 3 damla limon suyu ekleyin ve bir iki taşım daha kaynatın. Ocağı kapatın. Kavanoza dökün, soğuyunca kavanozun kapağını kapatın. İsterseniz tencerede soğutup kavanoza o şekilde alabilirsiniz.


Trabzon hurması komposto

 1. 12-13 tane kurutulmuş cennet hurması
 2. 1 su bardağı toz şeker
 3. 5-6 su bardağı su
 4. 1 bardak kadar kabukları soyulmuş badem

Hurmaları yıkayın, çekirdeklerini çıkarıp sekiz parça halinde dilimleyin. Tencereye şeker ve suyu koyup kaynatın. Su kaynayınca içine cennet hurmalarını atın, 5 dk kaynatın. Ocağı kapatıp, ılınınca buzdolabına kaldırın. Teflon tavada bademleri kavurup, hoşafa ilave edip servis yapın.


Trabzon hurması pekmezi tarifi

Olgun hurmalar ezme tenekesine koyulup bir müddet bekletilir. Rengi bordoya dönünce hurmalar ezme tenekesine konduktan sonra elle iyice ezilir ve üstünü örtecek kadar kaynamış suyla doldurulur. 1 saat bu şekilde bekletilir. Şerbeti süzülüp tavaya konur ve yüksek ateşte pişirilir. Yaklaşık 3 saatte pekmez kıvamına gelmeye başlayacaktır. Her 10 dakikada bir tabağa koyup kıvama gelmiş mi diye kontrol edebilirsiniz. İstenen kıvama gelince ateşin altı kısılır. Bir süre daha bekleyince hurmanın pekmezi hazırdır.

Cennet Elması Kurusu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Tıklayınız

Kapari Reçeli Nasıl Yapılır? Tıklayınız

Muz Reçeli Nasıl Yapılır? Resimli Tarif Tıklayınız

Evde Fıstık Reçeli Nasıl Yapılır? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT