23 Eylül 2019, Pazartesi 03:58

Tuvaletteki Klozetteki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar Klozet Tuvalet Temizleyici

Tuvaletteki Klozetteki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar Klozet Tuvalet Temizleyici

Ev temizliğinin en mühim dallarından birisi olarak gösterilebilen tuvalet temizliği gerek sağlık gerekse hijyen bakımından büyük bir önem teşkil etmektedir. Bilhassa geniş ailelerin bulunduğu hanelerde ve halka açık tuvaletlerde sık aralıklarla tuvalet temizliğinin sağlanması şarttır. 

İşte tuvaleti temizlemek için, tuvaletteki sarı lekeleri yok etmek için uygulayabileceğiniz yöntemler;

Çamaşır Suyu İle Tuvalet, Klozet Nasıl Temizlenir?

Tuvalet temizliğine geçilmeden evvel tuvalet içerisinde bir cam veyahut havalandırma bulunuyorsa içerisi havalandırılmalıdır. Ardından sifona bir defa basılarak klozetin ıslanması sağlanır. Devamında çamaşır suyu klozet kıvrımlarına odaklanacak şekilde özenle dökülür. Ancak bu işlem esnasında çamaşır suyu yakın mesafeden teneffüs edilmemelidir. Gerekli yerlere çamaşır suyu döküldükten sonra varsa bir tuvalet fırçası, yoksa kullanılmayan bir diş fırçası yardımı ile klozet kıvrımları dikkatle temizlenir. Çamaşır suyunun tam anlamıyla etkisini gösterebilmesi adına klozet kapağının kapatılarak 5 dakika civarı beklenmesi tavsiye edilmektedir. Süre tamamlandıktan sonra sifon çekilir ve çamaşır suyu klozetten giderilir. Bu esnada bir fırça yardımıyla dairesel hareketler ile klozet ovulur. 

Lavabonun iç temizliğinin ardından bir sünger ve deterjan ile klozet dış aksamları ve çevresi dairesel hareketler ile iyice temizlenir. Sonrasında ise sünger deterjandan arındırılır ve aynı yerlerin deterjansız sünger ile durulanması sağlanır. Eğr tuvalet gideri uygunsa, klozete çeşmeden direk tazikli su tutmak en kolayı ve sağlıklısıdır. Bunu yaparkende klozette kalan çamaşır suyunun üstünüze sıçrayabileceğini göz ardı etmeyin.Tuvalet temizliği esnasında kullanılan hiçbir materyal başka bir bölgenin temizliğinde kullanmayın.

Karbonat Ve Sirke İle Tuvalet, Klozet Nasıl Temizlenir?

Malzemeler

 1. 1,5 su bardağı sirke
 2. 1 su bardağı karbonat
 3. 3-4 damla limon, karanfil, çay ağacı yağı ya da lavanta yağı

Belirtilen miktarda sirke ateşte kaynatılır. Kaynamış olan sirke klozet içerisinde yavaşça gezdirildikten sonra klozet kapağı hızlıca kapatılır. Bu şekilde 20 dakika kadar beklenir. Bu sayede klozet içerisinde yer edinmiş kir ve kireç parçalarının yumuşatılması sağlanır. Ardından belirtilen miktarda karbonat klozete serpilir ve üzerine kalan malzemeler ilave edilir. Son olarak eklenecek lavanta yağı veya çay ağacı yağından birkaç damla serpilir. İfade edilen bu yağlar, klozette güzel bir koku bıraktığı gibi mikrop kırıcı niteliği ile sağlık açısından son derece faydalıdır. Devamında klozet iyice fırçalanır ve 20 dakika civarı bekletildikten sonra durulanır.

Uzman Erkan Şamcı’dan Tuvalet, Klozet Temizliği İçin Doğal Yöntem

 1. 1 su bardağı karbonat
 2. 1 su bardağı limon tuzu
 3. Yarım fincan sirke
 4. Yarım fincan oksijenli su
 5. 3-4 damla lavanta yağı

Belirtilen tüm malzemeler karıştırılır ve bir buz kalıbına doldurularak derin dondurucuda dondurulması sağlanır. Elde edilen bu tablet klozete atıldıktan sonra sifon çekilir.

Kola İle Tuvalet, Klozet Nasıl Temizlenir?

Yalnızca 2,5 litrelik bir kola ile tuvalet temizliği sağlanması mümkündür. Klozetin kapakları kaldırılır ve kenarlardan itibaren kola yavaşça klozette gezdirilir. Tuvalet fırçası ile dairesel hareketlerle fırçalanır ve imkanlar el veriyor ise sabaha kadar bu şekilde bekletilmesi sağlanır. Kolanın iyi bir aşındırıcı olduğu çoğu kişi tarafından bilinir. Bu özelliği sayesinde tuvalet temizliğinde de kullanıma uygundur. Özellikle klozetteki sarı leke nasıl çıkar diye kara kara düşünülüyor ise, yeni oluşan sarı lekeler kola yardımı ile giderilebilmektedir.

Tuz Ruhu İle Tuvalet, Klozet Nasıl Temizlenir?

Bu temizlik yöntemi pek tavsiye edilmemektedir. Ancak tüm bu yöntemler tam anlamı ile klozetin kireç ve kirden arınmasını sağlamamış ise bu konuda tuz ruhu tek çare olabilir. Uzun süre boyunca klozette yer edinmiş kireç ve kir kalıntılarını ancak tuz ruhu çıkaracaktır. İşleme başlamadan ağız ve burun bölgesi bir maske yardımı ile muhafaza edilmelidir. Ayrıca tuvaletin kapısı ve varsa camı işlem öncesi açılmalıdır. Tuz ruhu yavaşça klozet taşında gezdirilir ve iyice fırçalanır. Bu işlemden sonra klozet kapağı kapatılarak 30 dakika civarı beklenir. Süre dolduğunda iyice durulanır ve temizliği yapıldığı evin tüm camları açılarak havalandırılır. Unutulmamalıdır ki bu nokta sağlık açısından son derece önemlidir. Sararmış klozet nasıl beyazlatılır sorusuna verilebilecek en kesin cevap tuz ruhu kullanımı olacaktır. Aynı şekilde klozetin dibi içindeki kireç nasıl temizlenir sorusunu yönelten kişilere de tuz ruhu kullanımı tavsiye edilmektedir. Klozetin dibine erişilmesi güç olabilir.Ancak bu iş için üretilen özel firçalar mevcuttur. (tuz ruhu sağlık açısından çok zararlıdır, kullanırken çok dikkat edilmelidir)

Klozetteki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Malzemeler

 1. 1 fincan hidrojen peroksit
 2. 1 su bardağı kabartma tozu
 3. Uçucu yağlardan biri(limon, lavanta, karanfil)

İlk olarak hidrojen peroksit, yavaşça klozete dökülür. Devamında tercih edilen uçucu yağ 4 damla kadar damlatılır. Son olarak kabartma tozu klozet içerisinde gezdirilir ve klozet kapağı kapatılır. 20 dakika civarı kapak kapalı şekilde bekletilmelidir. Ardından bir bulaşık süngeri alınarak tırtıklı kısmı ile dairesel hareketler ile fırçalanır, durulanır. Hemen her eczaneden temin edilebilecek hidrojen peroksit, mikrop kırıcı bir özelliğe sahiptir. Ek olarak klozet beyazlatmada da büyük bir payı bulunur. Klozetteki pas lekesi nasıl çıkar sorusuna bu yöntem verilebilecek en etkili yöntemlerden birisi olarak gösterilebilmektedir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT