Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Ülker Ece çikolatada gluten var mı? Ece çikolata gluten içerir mi?

Mavi Kadın>Diyet>Ülker Ece çikolatada gluten var mı? Ece çikolata gluten içerir mi?

Çikolata, 1900'lü yılların başında keşfedilmesiyle beraber en sevilen atıştırmalıklar arasında yer aldı. Sütlü, bitter, meyveli, fındıklı, bademli.. piyasada çeşit çeşit çikolata türü var. Ülker Ece çikolata da en çok talep görenlerden. Ancak glutensiz beslenme programı uygulayanlar, glutenli yiyeceklerden uzak duranlar Ece çikolatada da gluten olup olmadığını merak ediyor. Acaba Ülker Ece çikolatada gluten var mı?

Ülker Ece çikolatada gluten olup olmadığı her bayramda sorgulanıyor.
Ülker Ece çikolatada gluten olup olmadığı her bayramda sorgulanıyor.

Gluten, buğday, arpa, çavdar gibi belirli tahıllarda bulunan bir protein türüdür. Glutensiz beslenme gluten içermeyen gıdalardan oluşan bir beslenme programıdır. Çölyak hastalığı olan kişiler, gluten hassasiyeti olanlar, kilo vermek isteyenler, glutene alerjisi olanlar ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline bu beslenme programını uyguluyor. Gluten bazı kişilere dokunup şişkinlik, hazımsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, gaz ve ağrısı gibi semptomlara yol açabiliyor. Bu nedenle glutensiz beslenmek isteyenler hangi gıdalarda gluten olup hangilerinde olmadığını araştırıyor. İçerisinde gluten var mı yok mu diye merak edilen yiyeceklerden biri de Ülker Ece çikolata. Acaba Ülker Ece çikolatada gluten var mı?

ÜLKER ECE ÇİKOLATADA GLUTEN VAR MI?

Ülker Ece çikolata, çikolata severlerin favorisi çikolatalardan. Şeker, kakao yağı, kakao kitlesi, süt yağı, soya, aroma verici, vanilya ekstratı, fındık gibi malzemelerden oluşan Ülker Ece çikolatanın gluten içerip içermediği glutensiz beslenme diyeti uygulayanlar tarafından araştırılıyor. Acaba Ülker Ece çikolatada gluten var mı? diye Google arama motorunda aranıyor.

Ülker müşteri hizmetlerinden alınan bilgiler ışığında Ülker ece çikolata dahil Ülker tarafından glutensiz, özel üretilmiş herhangi bir çikolata yoktur. Ülker ece çikolatada da eser miktar gluten yer alabilmektedir.

ÜLKER ECE ÇİKOLATA İÇERİSİNDE NELER VAR?

Ülker ece çikolata, kakao, fındık, şeker, bitkisel yağ gibi malzemeler ile yapılıyor. Bitkisel yağ olarak palm yağı, ayçiçek yağı ve kanola yağı kullanılabiliyor. Sofra şekeri, kakao yağı, kakao kitlesi, fındık püresi, süt tozu ve kakao tozu, emülgatörler ve soya lesitini gibi aroma vericiler de Ülker ece çikolatanın içerisinde yer alıyor.

Ülker Ece çikolatada gluten var mı? Ece çikolata gluten içerir mi?

1 ADET ÜLKER ECE ÇİKOLATA BESİN DEĞERİ

 • Enerji 51,7 kcal
 • Şeker 4,8 gr.
 • Yağ 3,2 gr.
 • Protein 0,7 gr.
 • Lif Bilinmiyor.

GLUTENSİZ ÇİKOLATA TARİFİ

Glutensiz çikolatayı hazır almak yerinde evde kendi çikolatanızı yapabilirsiniz. Instagram'da yüzbinlerce takipçisi olan @glutensiz_yasiyorum kanalında glutensiz çikolata tarifi verildi. Glutensiz çikolatanın yapımı şöyle:

Malzemeler

 • Kakao yağı 125 gr (yarım paket kadar)
 • 2 veya 3 yemek kaşığı kakao (damak tadınıza göre kakaoyu azaltıp çoğaltabilirsiniz)
 • 1 yemek kaşığı keçi boynuzu unu (daha şekerli bir lezzet için 2 yemek kaşığı da koyabilirsiniz) isteyen keçi boynuzu tozu yerine çikolata karışımı ılınınca bal veya hurma şurubu da ekleyebilirsiniz.
 • Toz Hindistan cevizi
 • Nar
 • Badem

Tarifi

Tencereye kakao yağını alıp eritin.  İçerisine 2-3 yemek kaşığı kakao ve 1-2 yemek kaşığı keçi boynuzu ununu ekleyin. 1 dk karıştırın ve ocağı kapatın. Diğer tarafta kalıplara ve kaplara hangi iç malzemeleri kullanacaksanız önce ekleyin sonra üzerine çikolata sosunu dökün. Buzluğa koyun 30 dk 1 saat içerisinde sertleşecektir. Sonrasında buzdolabında tutun. Yemek istediğinizde buzdolabından çıkarın.

GLUTENSİZ BESLENME FAYDALI MI ZARARLI MI? 

Gastroenterology & Hepatology 2018 Şubat ayında yer alan çalışmada çölyak hastalığı olmayan hastalarda glutensiz diyetin sağlığa faydaları ve olumsuz etkileri incelendi. Çalışma sonunda çalışmaya katılan bireylerin çoğunun diyet için fizyolojik bir gereksinimi olmadığı ve muhtemelen önemli bir fayda sağlayamadığı görüldü. Glütensiz diyetin potansiyel mevcut zararları arasında olası beslenme yetersizlikleri, mali maliyetler ve olumsuz psikososyal etkiler yer aldığı belirlendi.

Journal of Nutrition and Metabolism'da 2019 Temmuz'da glutensiz diyet tıbbi teşhis olmadan uygun bir seçim olmadığı üzerine yapılan çalışma sonucunda şu kanıya varıldı:

Glütensiz diyeti benimseme genellikle daha sağlıklı bir diyet inancıyla tıbbi sorunu olmayan kişiler tarafından yapılır. Ne yazık ki, tıbbi açıdan endike olup olmadığına bakılmaksızın glütensiz diyetin seçilmesi genellikle gıda maliyetlerinin artmasına, lif tüketiminin azalmasına kalsiyum, magnezyum, çinko, B12 vitamini, folat ve D vitamini dahil olmak üzere mineral ve vitamin tüketiminde potansiyel azalmalar yaşanmasına neden olduğu görüldü.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...