Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Uzmanlar uyardı: Rahatlamak için en az 10 gün! Daha az süre tatil dinlendirmiyor...

Mavikadin>Yaşam>Uzmanlar uyardı: Rahatlamak için en az 10 gün! Daha az süre tatil dinlendirmiyor...

Uzmanlar yaz tatilinin verimli geçirilmesini, kişinin bedenen ve ruhen dinlenmesi gerektiğini belirtiyor. Hatta 3-4 günlük yapılan kısa tatillerin kişide daha fazla stres oluşturduğuna da dikkat çekiyor. Peki, ideal bir tatil kaç gün olmalı? Detaylar haberimizde…

Uzmanlar uyardı: Rahatlamak için en az 10 gün! Daha az süre tatil dinlendirmiyor...

Tatilde İş sorumlulukları, sınav temposu gibi tüm bir yıl emek verdiğiniz işlerden uzaklaşmak, sizi stresten arındırır, bedenen ve ruhen daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu süreçte tüm zamanınız size aittir ve tek yapmanız gereken eğlenmek, dinlenmek ve keyfinize bakmak...

Uzmanlar bir yıllık yorgunluğu atmak için en az 10 günlük tatil yapılması gerektiğini söylüyor. Tatilin mutlaka verimli geçirilmesi gerektiğini söyleyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Mahir Yeşildağ, ideal tatil süresine dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

TATİLİN SÜRESİ ÇOK ÖNEMLİ’

Habertürk.com sitesinde yer alan haberde, tatilinde bedenin ve ruhun dinlenmesi gerektiğini söyleyen Dr. Mahir Yeşildal, tatil süresinin çok önemli olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“3 gece 4 gün bir tatil köyünde kalmak tatil yapmak demek değil, beynimizin tabiri caizse resetlenebilmesi için, yıl içerisindeki stresi atabilmesi, kendini yenileyebilmesi ve yeni bir yıla hazırlanabilmesi için ortalama en az 10 günlük tatile ihtiyaç var, 10 günün altındaki tatillerde yeterince dinlenilemez. 4-5 günlük bir tatil sonrasında aslında yeterince dinlenemeden iş başı yaptığımızı fark ederiz. O nedenle bu süreye dikkat etmek gereklidir. 3-4 günlük tatillerin kişiye pek katkısı yok, 10 günün altındaki tatiller çok efektif değil. Tatilde dinlenmeye özen göstermek gerekiyor. Eğleneceğim diyerek geceyi iki saatlik uykuyla geçirirseniz bu da tatil olmaz. Ofisinize, okulunuza ya da işinizin başına döndüğünüz zaman geçen yılın stresine ek olarak yeni bir stres de eklenmiş olur.”

Uzmanlar uyardı: Rahatlamak için en az 10 gün! Daha az süre tatil dinlendirmiyor...

‘HERKESİN TATİL ANLAYIŞI FARKLI’

Yaz tatilinde psikolojik olarak rahatlamak ve dinlenmek için kişilerin sevdikleri ve hoşlandıkları şeyleri yapmasını öneren Yeşildal, bunun da kişiden kişiye değiştiğini ifade etti ve “Kişi neden hoşlanıyorsa onu yapar. Kimileri deniz ve kumu sever. Bazıları tatili hamakta uzanıp kitap okumak ve uyumak olarak değerlendirir. Bazıları köyüne gider köyünde akrabalarıyla beraber bağ bahçe işleriyle uğraşır. Bu onlar için bir tatildir. Çocukluk anıları, akraba ziyaretleri, uzun zamandır görmediği kişileri ziyaret etme de bir tatil yöntemidir. Bazı insanlar kültür turlarından hoşlanırlar. Saatlerce Barselona’da yarım kalmış bir kiliseye bakmak onları zihinsel olarak rahatlatabilir” diye konuştu.

Tüketim kültürünün pompaladığı bir tatil anlayışı olduğunu söyleyen Yeşildal, “Bu tatil anlayışına göre ailelerin yılın belli zamanlarında havuza denize gitmeleri bir yerde dinlenmeleri gerekiyor oysa böyle bir şey yok. Kişi nasıl dinlenebilecekse, toksinlerini, stres hormonlarını nasıl atabilecekse o şekilde bir tatili tercih edebilir” dedi.

Uzmanlar uyardı: Rahatlamak için en az 10 gün! Daha az süre tatil dinlendirmiyor...

TATİLE ÇIKAMAMANIN ÇALIŞANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELER?

Öte yandan heykadın.com sitesinde yer alan bir içerikte, tatile çıkamamanın çalışanlar üzerindeki etkileri konusu hakkında soru-cevap paylaşıldı. Prof. Dr. Arif Verimli bu konu hakkında şöyle konuştu:

İşsizlik. Yaşam standartının altında para kazanmak. en ağır stres faktörlerinin başında olmakla birlikte çalışmak, iş sahibi olmak da hangi sektör olursa olsun bedensel yada zihinsel aktiviteyi, çalışmanın kişiler arası gerektirdiği bilinmektedir. Aşırı zihinsel ve bedensel uğraş enerji gerektiren kişiler arası ilişkiler bütün bir yıl boyunca insanların yorulmalarına, tükenmelerine, aşırı şekilde de gerilime yol açmaktadır.

Dinlenmek kişinin zihinsel, bedensel ve duygulanımsal gevşemesini sağlamaktadır. Zihinsel, fiziksel ve duygulanımsal gerginliklerin yol açtığı duruma biz “tükenme sendromu” diyoruz. Tükenme sendromu dikkatin dağılmasına, iş veriminin düşmesine, sürgit devam eden gerginliklerin ve streslerin geri dönülmez biçimde bedende organsal değişikliklere yol açmaktadır. Örneğin hipertansiyon, spastik kolon.”

Tatil yapan çalışanın kendine, çalıştığı kuruma ve işine nasıl katkıları olur? sorusuna verdiği cevap ise şöyle:

“Tatil yapan çalışan dikkat ve konsantrasyonunu toplar, bedenini dinlendirir, zihinsel ve bedensel gerginliklerini giderir, beynini dinlendirir, enerji toplar. sonuç olarak tatil yapan çalışanlar işyerlerine daha enerjik, gerginliklerden arınmış şekilde döner ve daha verimli olurlar.”

Kaynak: Habertürk.com, heykadın.com – Derleme: Mavikadin.com

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...