2019-07-02 16:36:57 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:11

Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar Vişne Lekesini Ne Çıkarır

Bulaştığı zaman çıkarılması en zorlu lekelerden biri olan vişne lekesini çıkarmak diğer lekelere göre daha zor bir işlem olarak bilinse de doğru adımlar uygulandığında lekeden tamamen kurtulmak mümkündür. Kıyafetlere bulaşan vişne lekelerinden

Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar Vişne Lekesini Ne Çıkarır

Vişne Lekesi Nasıl Çıkar 

Bulaştığı zaman çıkarılması en zorlu lekelerden biri olan vişne lekesini çıkarmak diğer lekelere göre daha zor bir işlem olarak bilinse de doğru adımlar uygulandığında lekeden tamamen kurtulmak mümkündür. Kıyafetlere bulaşan vişne lekelerinden kurtulmanın en önemli noktası leke bulaştığı anda müdahale etmektir.

Vişne lekesinin en korkulan lekelerden biri olmasının sebebi lekenin bulaştığı bölgeye hemen işleyerek derinlere kadar inmesidir. Kıyafetlere ya da halılara bulaşabilen vişne lekesinin temizlenmesi oldukça uğraştırıcı olabilmektedir fakat lekeyi çıkarmak için gerekli işlemler doğru sıra ile uygulandığında çok fazla efor sarf etmeden lekeden kurtulmak mümkündür.

Vişneli bir şey yerken ya da içerken herhangi bir yere damladığı fark edildiği anda lekeye müdahale etmek gereklidir. Bu durumda ilk yapılacak işlem lekenin yoğunluğunu azaltmak için bulaşan bölgeye bir kâğıt havlu ya da temiz bir bez yardımıyla tampon işlemi uygulamaktır. Böylece lekenin daha fazla yayılması ve daha derine işlemesi engellenerek lekeden kurtulmak daha kolay bir işlem haline gelecektir.

Çamaşır Makinesinde Vişne Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Renginin kırmızı olması sebebiyle bulaştığı bölgeden çıkarılması çok zor bir işlem olarak bilinen vişne ya da kiraz lekesinden kurtulmak aslında sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Leke bulaşan bölgeye tampon hareketi yapılarak fazlalıklar alınmalı ve ardından derhal çamaşır makinesine atılarak yıkanılmalıdır.

Pamuklu Giysiden Vişne Lekesi Nasıl Çıkar?

Vişne lekesinin temizlenmesi lekenin bulaştığı kumansın cinsine göre değişiklik göstermektedir. Lekenin bulaştığı kumaş eğer pamuklu bir kumaş ise öncelikle beyaz sabun ile iyice yıkanmalıdır. Daha sonra kumaşın lekeli kısma süte batırılarak bir gece boyunca sütün içinde bekletilmelidir. Bir gece bekledikten sonra kumaş normal bir şekilde yıkama talimata uygun olarak çamaşır makinesinde yıkanılır ve leke tamamen ortadan kalkar.

Halıdaki Vişne Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya damlayan vişne lekesinden kurtulmak için yapılması gereken ilk işlem bir bez ya da kağıt havlu ile vişne suyunun iyice emilmesini sağlamaktır. Daha sonra iki bardak soğuk su ile yaklaşık bir yemek kaşığı bulaşık deterjanı karıştırılarak sünger yardımıyla lekeli bölge temizlenir. Leke alındıktan sonra bölgeye bir miktar beyaz sirke dökülerek temiz bir bez ile bölgeye tampon hareketi yapılır. Böylelikle halının yüzeyine çıkan vişne suyunun bez tarafından iyice emilmesi sağlanır. Leke tamamen ortadan kaybolana kadar işlem 4 ya da 5 kere tekrar edilebilir.

İpekli Kumaştan Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

İpekli kumaşlara bulaşan vişne lekesinden kurtulmak için gerekli olan malzemeler ispirto ve pamuktur. Pamuğa bir miktar ispirto damlatılarak lekeli bölgeye tampon hareketleri ile uygulandığında vişne lekesinin kaybolması sağlanabilmektedir.

Kurumuş Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafete ya da herhangi bir ev eşyasına bulaşan ve uzun bir süre müdahale edilmeyen vişne lekesinden kurtulmak biraz zahmetli bir işlem halini alabilmektedir. Bu durumda uygulanması gereken ilk adım bölgeye bir miktar sıcağa yakın ılık su dökülerek bir müddet bekletmektir. Bu uygulama lekenin yumuşayarak daha kolay temizlenmesi için oldukça etkili olacaktır. Daha sonra herhangi bir çamaşır deterjanı derin bir kaba alınarak bir miktar sıcak su ile karıştırılır ve bu karışım lekeli bölgenin üzerine dökülerek yaklaşık 20 dakika kadar bekletilir. Eğer vişne lekesi bir kumaşa bulaştıysa bu aşamada çamaşır makinesine atılması gereklidir. Karışım lekeli bölge üzerinde yeterince bekletildikten sonra bir bez yardımıyla ovularak fazla deterjan bölgeden alınmalıdır. Son olarak lekeli bölgeye biraz daha sıcak su dökülerek bekletilir ve bölgedeki ıslaklık üzerine bir bez bastırarak bölgenin kuruması sağlanır.

Mavi Kadın