Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yağmurun saça 5 faydası: Saçları besliyor, uzamasına yardımcı oluyor…

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Yağmurun saça 5 faydası: Saçları besliyor, uzamasına yardımcı oluyor…

Havaların yağmurlu olduğu şu günlerde en merak edilen konulardan biri de yağmur suyunun saçlara etkisi. Yağmur suyunun saça faydaları ve zararları nelerdir? İşte ayrıntılar.

Yağmur suyu saçları besliyor, yumuşatıyor ve uzamasına yardımcı oluyor.
Yağmur suyu saçları besliyor, yumuşatıyor ve uzamasına yardımcı oluyor.

Yağmurun sadece mahsuller ve bitkiler için değil, insanlar ve hayvanlar için de pek çok faydası vardır. Bu faydalardan biri de saça etkisi. Yağmur suyu saçları besliyor, yumuşatıyor, uzamasına yardımcı oluyor, saç ve saç derisini temizliyor. Yağmurun saç için faydaları şöyledir:

YAĞMUR SUYUNUN SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

littleextralove.com’da Dr. Sarita Sanke onaylı makalede yağmur suyunun saça faydaları şöyle geçiyor:

 Yağmur suyunun saç kalınlığını arttırmaktan saça ekstra parlak verme ve sağlıklı hale getirmeye kadar birçok faydası vardır. Yağmur suyunun saça faydaları şöyledir:

SAÇLARI BESLER

Yağmur suyu, magnezyum, kalsiyum ve potasyum mineralleri içeriği sayesinde saç köklerini güçlendirir, saç hücrelerine gerekli besinleri sağlayarak kan dolaşımını iyileştirir, saçların hızlı uzamasını destekler.

SAÇLARI YUMUŞATIR

Yağmur suyu saçları kurutan, zarar veren kimyasallar veya mineraller içermez, doğal yumuşak yapıda bir sudur.  Öte yandan musluk suyu ise saçlarda kolay kırılmaya ve matlaşmaya neden olabilecek yüksek miktarda klor, magnezyum, kalsiyum ve diğer mineralleri içeren sert su çeşididir. Yağmur suyu ile saçları yıkamak veya yağmurda ıslanmak, saçları yumuşatır, parlaklık ve nem kazandırır.

SAÇLARI VE SAÇ DERİSİNİ TEMİZLER

Yağmur suyu saç derisinde biriken kir, yağ ve şampuan artıklarını temizler, saç köklerinin tıkanmasını önler, saç ve saç derisini tertemiz yapar.

SAÇLARI BUKLE BUKLE YAPAR

Yağmur suyu saçlardaki elektriklenmeyi alır, saça nem katarak bukleleri belirginleştirir.Diğer saç tiplerinden farklı olarak kıvırcık saçlar kurumaya eğilimlidir. Bu nedenle maksimum neme ihtiyaç duyar. Yağmur suyu saçı ağırlaştırmadan veya elastikiyetini azaltmadan nem sağlar, böylece canlılığını ve şeklini korur.

SAÇA PARLAKLIK KAZANDIRIR

Yağmur suyu içerdiği mineraller sayesinde saçlardaki matlığı giderir, saça belirgin parlaklık kazandırır.

Yağmurun saça 5 faydası: Saçları besliyor, uzamasına yardımcı oluyor…

SAÇLAR İÇİN YAĞMUR SUYU NASIL KULLANILIR?

Balkona veya yağmur gören bir yere bir kova koyup yağmur suyunun bu kovaya dolmasını sağlayın. Kovanın içerisindeki yağmur suyunu süzgeçle veya tülbentle süzün. Suyu en az 5 dakika kaynatın ve ardından soğumaya bırakın. Saçlarınızı yağmur suyuyla ıslatıp her zamanki gibi şampuanlayın yağmur suyu ile saçlarınızı durulayın.

Yağmur suyu, saç derisinin genel sağlığını iyileştiren hafif bir pH dengeleyici görevi görür. Doğal parlaklık katar ve saçı pürüzsüzleştirir.

Bu nedenle, saçlarınızı haftada bir veya iki kez olağan saç yıkama işlemine ara verin ve yağmur suyuyla yıkamayı deneyin.

YAĞMUR SUYUNUN SAÇA ZARARLARI NELERDİR?

Günümüzde atmosferde, kurşun (Pb) gibi ağır metaller içeren, yağmur suyunu asidik hale getiren kirleticiler bulunmaktadır. Yağmur yağdığında saçlara zarar verebilecek bu kirleticileri de beraberinde getirir. Ağır metaller içeren bu yağmur suyu, asit yağmuru adı verilen bir olguya neden olur.

Bu nedenle uzmanlara göre yağmur suyu saçlara iyi gelebilir ancak bazı bölgelerde yağmur suyu ağır metaller içerebileceğinden saçlar için uygun olmayabilir. Şayet yağmur suyu ile saçlarınızı yıkadığınızda saçlarınız daha kötü hale geldiyse bu durum bölgenizde yağan yağmurların asit yağmuru olduğunu gösterir. Asit yağmurunun ise saça zararları şunlardır:

  • Saç ve saç derisinde kaşıntıya neden olur.
  • Saçın kurumasına, donuklaşmasına ve birbirine dolaşmasına yol açarak saça zarar verir.
  • Saçtaki nemi yok eder ve saçı sert ve kıvırcık hale getirir.
  • Saçlarda kepek ve kaşıntı yapabilir.

Kaynak : littleextralove.com, emedihealth.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...