Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yaz ayları için en etkili saç bakım önerileri… Koruyun, besleyin, canlandırın!

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Yaz ayları için en etkili saç bakım önerileri… Koruyun, besleyin, canlandırın!

Yazın saç bakımı tıpkı cildimizi korumamız kadar önemli bir konu. Mevsim geçişlerinde vücudun içten içe yaşadığı stresten saç köklerimiz de nasibini alıyor. Üstelik sıcak havalar saçları bozabiliyor. Peki, neler yapmalı, saç foliküllerimizi nasıl korumalıyız? Sizin için detaylı bir araştırma yaptık.

Yaz ayları için en etkili saç bakım önerileri… Koruyun, besleyin, canlandırın!

Mevsim geçişlerinin etkileri, direkt gelen zararlı güneş ışınları, sürekli yıkanıp kurutulmadan çıkılan ya da yüksek ısıyla kurutup bir de güneşten etkilenmesine izin verdiğimiz saçlar… İşte bu ve benzeri birçok sebepten ötürü yaz aylarında saç bakımı önem kazanıyor. İhmal etmemeniz gereken bu durum hem saç köklerinizi korumada hem de saçlarınızın sağlıkla uzamasında önemli rol oynuyor.

Yazın saç bakımı yapmak isteyenlerin saç türüne göre bir bakımı tercih etmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Saçlarınız çabuk mu elektrikleniyor veya kolay mı kırılıyor? Öncelikle ihtiyacınız olan konuyu belirlemeniz, uygulayacağınız bakımı kolaylaştıracaktır.

YAZ AYLARINDA SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Yaz için etkili saç bakımı önerileri arıyorsanız, saç tipinize göre yapmanız gerekenlerden önce genel tavsiyelerimizi verelim. Sizin için bahsedeceğimiz üç hayati adımla saçlarınızı yaz aylarında daha iyi duruma getirebilirsiniz.

Yaz ayları için en etkili saç bakım önerileri… Koruyun, besleyin, canlandırın!

1. KORUYUN

Saç telleriniz kökten uca korunmalı. Neden özellikle yaz aylarında koruma sağlamalıyım diye düşünüyorsanız; bu aylarda güneşe daha sık maruz kalacağınızı hatırlatalım. Saçları güneşten korumak yıpranmalarının önüne geçecektir. Sadece güneşten değil, deniz ve havuz suyundan da saçları korumak önemli. Havuzun kloru, denizin tuzu derken saçlarınız bir hayli yıpranacak.

2. BESLEYİN

Saçları diplerden uçlara kadar beslemek, bunun için bakım kremleri ve serumlar kullanmak önemli aşamalardan. Kırılan, yıpranan ve yepyeni bir mevsime sağlıkla geçiş yapması amaçlanan saçlar için önemli bir diğer adım bu yüzden beslemektir.

3. CANLANDIRIN

Yıpranmalar cansız bir görünümü de beraberinde getirir. Sönük bir saç kimsenin isteyeceği bir şey değil. Özellikle yazın tatile çıkarken ve sık sık saçları yıkarken cansız, sönük bir görünüm sizi saç maşalarına veya düzleştiricilere yönlendirip daha da yıpratmanızı sağlarken canınızı sıkacaktır. İşte bu yüzden saçlarınızı saç tipinize uygun şekillendirici köpüklerle hacimlendirmelisiniz.

YAĞLI SAÇLAR İÇİN YAZ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Saçlarınızın yapısı aşırı hızlı yağlanmaya müsaitse yaz ayları kabusunuz olabilir. Zaten aşırı terlediğimiz bu aylarda saçlarınız kışın olduğundan daha çabuk yağlanır. Hal böyle olunca saçlarınızı daha sık yıkayarak yıpranmasına sebep olabilirsiniz.

Saçlarınızı sıklıkla yıkadığınızda güçsüzleşmesini destekliyor olabilirsiniz. Öyleyse saç bakımınızın bir parçası haline getireceğiniz saç bakım yağlarını hatırlatalım. Doğal yağları tercih ediyorsanız zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, argan yağı tercih edebileceğiniz yağlardan.

Saçlarınızı sık sık yıkayarak kuruttuğunuzda bakımı ihmal etmemenizin yanı sıra doğru şampuan kullanımını da atlamamalısınız. Paraben, SLS, sülfat gibi kimyasalları içermeyen şampuanları tercih etmek saçlarınızın yıpranmasının önüne geçer.

Yaz ayları için en etkili saç bakım önerileri… Koruyun, besleyin, canlandırın!

Saçlarınızın aşırı yıpranmasının bir diğer çözümü de saç kremi kullanmaktır. Saç kremi kullanımlarınızı saç uçlarınızla sınırlandırırsanız çabuk yağlanmasını önleyebilirsiniz.

Kuru şampuan kullanımı da yaz aylarında kurtarıcınız olarak sık sık saç yıkama ve saçlarınızı yıpratma derdinden sizi kurtarır. Topak topak diplerde kalmayan kuru şampuanları kullanabilirsiniz. Saçları hızlı yağlananların kuru şampuan kullanması yaz ayları için ideal bakımı sunar.

YAZIN ELEKTRİKLENMİŞ SAÇLARIN BAKIMI NASIL OLMALI?

Saçlar yaz aylarında elektriklenmiş kabarık bir görünüm kazanabilir. Nedeniyse saçların deniz tuzuna ve direkt güneş ışınlarına maruz kalması. Böyle durumlarda saç nemlendirici maskeler dipten uca bir onarım sağlar. Saç bakım maskesi kullanmanızı bu yüzden mutlaka tavsiye ediyoruz.

Yaz aylarında özellikle elektriklenme problemi yaşıyorsanız saçlarınızı ıslakken taramaya özen gösterin. Böylece kırılmalarını ve kabarık bir görünüm kazanmalarını önleyebilirsiniz. Kuru tarama yaparsanız aşırı yıpranmalar oluşabilir.

Yaz ayları için en etkili saç bakım önerileri… Koruyun, besleyin, canlandırın!

Aşırı sıcak suyla saçları yıkamak ve yanlış bir tarak kullanmak da yapacağınız önemli hatalardan olacaktır, bunlara da dikkat! Yazın saç bakımı yaparken soğuk suyla temizlenmesini sağlamak ve doğru bir saç fırçası kullanmak mutlaka vazgeçilmeziniz olmalı.

CANSIZ VE KURU SAÇLAR İÇİN YAZ BAKIMINDA NELERİ TERCİH ETMELİSİNİZ?

Boyalı saçlara sahipseniz gerekli bakımı yapmazsanız kuru ve mat bir görünüm zaten oluşur; bu durum yaz aylarında perçinlenir. Fakat saçlarınızda boya olmasa bile denizin tuzundan ya da yoğun güneşten dolayı da saçlarınız olduğundan daha kuru ve cansız olabilir. Peki neler yapabilirsiniz?

Yazın saç bakımı sanıldığı kadar zor değil. Cansız ve kuru saçlarınız için dolgunlaştırıcı etkili şampuan kullanımı sorununuzun çaresi olabilir. Şekillendirici saç köpükleri de saçlarınızın hacimli ve canlı görünmesine yardımcı olur.

Saçlarınızın beslenmesi ve daha sağlıklı olması içinse haftada bir veya iki haftada bir zeytinyağı ve yoğurt maskesi uygulayabilirsiniz.

KIRILMIŞ SAÇLAR İÇİN YAZ BAKIMINDA NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Saç uçlarınızın bir hayli kırıldığı yaz döneminde ilk işiniz kırıklarınızı aldırmak olmalı. Daha ferah, dolgun ve sağlıklı olmalarının tek yolu bu. Yaz saç bakımı ve kırıklar dendiğinde bu kırıklardan kurtulmanın iyi bir fikir olacağını fark edeceksiniz.

Yaz ayları için en etkili saç bakım önerileri… Koruyun, besleyin, canlandırın!

Kırıkları aldırdınız, yine de kırık saç görünümünden kurtulamıyorsunuz diyelim. Bu durum koparak dökülmelerin işareti olabilir. Öyleyse yapmanız gereken şey, saç serumu kullanmak olmalı. Saçlarınıza zararlı etkileri bulunan düzleştirici ve maşa gibi elektrikli cihazları kullanmamaya özen gösterin.

Yaz aylarında saç bakımı birkaç adımla kolayca yapılabilir. Saç tipinize göre verdiğimiz önerilerden yararlanarak bakımı kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Simgenur Gök
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...