05 Ağustos 2021, Perşembe 00:21

Yeni Doğan Bebeğin İlk Saçı Ne Zaman Kesilir

Yeni Doğan Bebeğin İlk Saçı Ne Zaman Kesilir

Çocuklarımız bizim altın toplarımızdır ve nasıl görünürlerse görünsün onları severiz. Bununla birlikte, çoğu ebeveyn, çocuğunun güzel görünmesini ister. Güzel saçlara sahip olmak şüphesiz en önemli güzellik ölçütlerindendir. Dinimizde bebeğin saçını 7. Gün tıraş etmek müstehabtır. Saçları kesilen bebeğin saçı daha da gür çıkacaktır.

Bebeğin Saçı Ne Zaman Kesilir?

Tam İlmihal SeadetiEbediyye kitabında buyruldu ki “Yedinci günü isim koymak ve başını kazıyıp, saçının ağırlığı kadar, altın veya gümüş, sadaka vermek ve mümkünse akika hayvanı kesmek, müstehabdır.”

Akika, çocuk nimetine karşılık, Allahüteâlâya şükretmek için hayvan kesmektir. Akika, çocukları belalardan, hastalıklardan korur. Kıyamette, anaya, babaya, ayrı bir şefaat ederler. Mevâhib-i ledünniyyede deniyor ki:

“Hicretin sekizinci yılında İbrahim dünyaya gelince, yedinci günü, Resûlullah efendimiz İbrahim’in başını tıraş ettirip, saçının ağırlığı kadar gümüş sadaka verdi ve akika olarak iki koç kesti. Saçlarını gömdü.”

Altın veya gümüş, saçını kazımadan tahmini olarak verilebilir. Altın ve gümüş yerine, kâğıt para verilse ve yedinci günden sonra da verilse olur.

Bebeklerde Saç Uzatma Gürleştirme Yöntemleri

Badem Yağı

Badem yağı iyi bir E vitamini, potasyum, omega-3 yağ asidi ve magnezyum kaynağıdır, bebeğinizin saçlarının beslenmesine ve güçlenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda saç dökülmesini önler. Bebek saçlarını beslemek ve uzatmak için saç derisine ılık badem yağı ile masaj yapın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, bebeklerin saçını uzatmaya etkili yağlardandır. Antioksidan özelliklere sahip bir besin maddesi olan doğal E vitamini açısından zengindir . Sadece cilt için faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda kafa derisinde kan dolaşımını artırarak bebekte saç büyümesini de teşvik edebilir. Bebeğin saçını uzatmak, kalınlaştırmak ve gürleştirmek için Hindistan cevizi yağını haftada birkaç kez bebeğinizin saç derisine nazikçe uygulayın. Bu yöntem hem bebeğin saçını besler hem de bebekteki konak hastalığına da şifa olur. Bebeğinizin kafa derisine az miktarda uygulayın ve yağı yaklaşık 20 dakika bekletin. Saç derisini ılık suyla durulayın. Bunun için katı Hindistan cevizi yağı kullanın. Katı Hindistan cevizi yağını aktardan temin edebilirsiniz

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı ve dengeli beslenme, bebeğinizin daha kalın ve daha dolgun uzun saçlara kavuşması için çok önemlidir. Bunun için bebeğinizi et, yumurta, süt, tavuk, patates gibi vitamin ve mineral oranı yüksek gıdalarla besleyin.

Jelatin Maskesi

Jelatin , bebeğin saç derisine uygulandığında saç uzamasını uyarabilen bir amino asittir .1 tatlı kaşığı jelatin tozunu suyla karıştırın. Ayrıca karışıma bir tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı elma sirkesi de ekleyebilirsiniz. Jelatin maskesini bebeğinizin kafa derisine uygulayın ve 10 ila 15 dakika bekletin. Jelatini ılık suyla durulayın ve bebeğinizin saçını normal şekilde şampuanlayın ve durulayın.

Saçlarını Kazıtın

Bebeklerde 1 yaşına kadar saç dökülmesi olur, bu durum normal kabul edilir. Bebeğin saçlarını güçlendirmenin en etkili yollarından biri de bebeğin saçlarını kazıtıp sıfıra vurmaktır. Böylece bebeğin saçları güçlenir yeni kalın, gür saçlar çıkar.

Hint Yağı

Hint yağı da bebeklerde saç uzatma için kullanılabilecek doğal yağlardandır. Hint yağını aktardan veya kozmetikçilerden satın alabiliriz. Bir miktar Hint yağını avucunuza döküp bebeğin saç derisine masaj yapın. 20 dk bekletip suyla durulayın.

Bebeklerin Saçları Nasıl Çabuk Uzar, Gürleşir? En Etkili Yöntemler Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT