10 Ağustos 2022, Çarşamba 02:31

Yumurtlama Olmamasının Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

Yumurtlama Olmamasının Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

Sağlıklı bir kadın vücudunda yumurtalıklarda her ay bir tane yumurta hücresi üretilir ve bu hücre olgunlaşıp adetin 12. – 14. Günleri arasında ovulasyona girer yani yumurtlar-çatlar. Sağlıklı ve olması gereken olarak görülen bu durum bazı kadınların

Sağlıklı bir kadın vücudunda yumurtalıklarda her ay bir tane yumurta hücresi üretilir ve bu hücre olgunlaşıp adetin 12. – 14. Günleri arasında ovulasyona girer yani yumurtlar-çatlar. Sağlıklı ve olması gereken olarak görülen bu durum bazı kadınların yumurtalıklarında gerçekleşmez ve bu durum yumurtlama olmaması yani anovulasyon olarak adlandırılır. 

Ovulasyon ayda bir kez gerçekleşmesi gereken bir olaydır. Gerçekleşmemesinin altında ise birçok farklı sebep olabilir. Bunlardan ilki menopozdur ve menopoza girildiğinde kadın vücudunda ovulasyon yani yumurtlama meydana gelmez, kadın regl görmez ve dolayısyla hamile kalınamaz. 

Halk arasında yumurtlama yaşamayan hastaların durumunu tanımlamak için yaygın olarak “yumurta tembelliği” tabiri kullanılır. Burada kastedilen tembellik yumurtalıklarda her ay düzenki olarak yumurtlama gerçekleşmemesidir.

Yumurtlama Olmaması Belirtileri Nelerdir?

Yumurtlama yani ovulasyon gerçekleştiğinde yumurtalıklardaki foliküller içinde bulunan sıvı rahime akar. Bu durumda kasıklarda ağrı meydana gelir.

Yumurtlama dönemi yaklaştıkça vajinadaki akıntı ve ıslaklık artış gösterir. Ayrıca kişi göğüslerde hassasiyet veya şişlik, vücut ısısında yükselme ve cinsel istek artışıdır. Sıraladığımız bu belirtilerin yaşanmadığı bazı aylarda bazı kadınlarda yumurtlama olmadığı anlamına gelir ve bu durumda tam tanı için ultrason incelemesi ve progesteon hormonu tahlilleri yapılmaktadır.

Yumurtlama Olmamasının Nedenleri Nelerdir?

 1. Polikistikoversendromu
 2. Şişmanlık
 3. Aşırı stres
 4. Aşırı spor yapma
 5. Psikolojik travma
 6. Ani kilo kaybı
 7. Troid bezi bozuklukları, guatr (hipotroidizm, hipertroidizm)
 8. Anoreksia, Blumia  gibi yeme bozuklukları
 9. Hipogonadotropikhipogonadizm (Beyinde hipofiz bezi ile ilgili bozukluklar)
 10. Hipofiz tümörleri, adenomlar
 11. Pitüiteriskemi (hipofiz kanlanmasını bozan durumlar, Sheehansendromu gibi...)
 12. Hiperprolaktinemi (Prolaktin yani süt hormonu yüksekliği)
 13. Prematürovaryansendrom (POF)
 14. Perimenopoz (menopoz öncesi dönem)
 15. Emzirme döneminde olma
 16. Genetik nedenler: Turnersendromu...
 17. Bazı over (yumurtalık) tümörleri
 18. Depresyon ilacı gibi ilaçların yan etkileri
 19. Adrenal bez hastalıkları: Hiperandrojenizm, Adrenal yetmezlik (Böbrek üstü bezi hastalıkları)

Yumurtlamama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yumurtlamama durumunda uygulanacak tedavi hastanın hamile kalmayı isteyip istememesine bağlı olarak değişmektedir. Eğer kişi hamilelik istiyorsa ovulasyon indüksiyonu yani yumurtlama tedavisi, yumurta büyütme tedavisi uygulanır. Ancak eğer kişi hamilelik istemiyorsa kişiye hormonal ilaçlara ek olarak adet düzenleyici bir tedavi uygun olacaktır. Ek olarak uygulanacak tedavi kişinin yaşı, yumurtlamamanın arkasındaki neden, başka hastalık ve şikayetlerine göre değişmektedir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. Bnjgnl

  Arkadaşım eşi asker soğan suyu içse faydası olurmu düzenli ilişki lazımmı

 2. Gülce

  Adet döneminden 10 gün önce soğan kürü yapmak hamilelik için etkili olur mu, bu şekilde deneyen var mı acaba

 
 
KAPAT