06 Aralık 2020, Pazar 01:56

Adetliyken Denize Nasıl Girilir Regl İken Havuza Girmek Tamponla Denize Girmek

Adetliyken Denize Nasıl Girilir Regl İken Havuza Girmek Tamponla Denize Girmek

Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde en çok merak edilen sorulardan biri de “Adetli iken denize girilir mi, adet döneminin kaçıncı gününde denize girilir ?” Sorularıdır. Makalemizde bu sorulara doktorların verdiği cevapları okuyabilirsiniz.

Sual: Adetliyken denize girmek mümkün mü yaşım daha küçük pek bilgim yok çevremdeki herkes de birşey olmaz diyor ben bugün girdim ama internetten araştırınca biraz tedirgin oldum ve pişman oldum mikrop kapma olasılığı çok mu yüksek?

CEVAP

Dr. Yeşim Yerçok’un cevabı:( Adetinizin ilk 5 gününde denize girmemenizi öneririm.)

Sual: Adet döneminde havuza girilebilir mi?

CEVAP

Dr. Tevfik Yoldemir’in cevabı:(Adet döneminde havuza girilebilir. Yalnız bazı şeylere dikkat etmek lazımdır. Bunlar; Havuza giren kişi havuzdan çıktıktan sonra mayosunu, bikinisini değiştirmelidir. Islak mayoyla, bikiniyle güneşlenmemelidir.Adetliyken havuza girilecekse tampon kullanılması önerilir.Çünkü havuza girdiğimizde vajen içi su almaz.Tamponu havuza, denize girmeden önce yerleştirmelidir. Havuzdan çıktıktan sonra mayo bikini değiştirilirken tampon da çıkarılmalıdır.)

Sual:Adet döneminde kaçıncı gün denize girilebilir?

CEVAP

Dr. Tevfik Yoldemir’in cevabı:( Adet süresi kişiden kişiye göre değişir. Genellikle ilk günler adet kanaması çok yoğun gelir. Bunun için vajene tampon koyup denize girilebilir)

Sual: Reglimin 2.günü ve yoğun geçmekte. Tampon kullanamıyorum. Tatilde olduğum için biraz stresli oldu bu durum. Denize girmek herhangi bir problem yapar mı ? Üreme yollarından mikrop kapma riski var mıdır? Nasıl hareket etmeliyim ?

CEVAP

Dr. Ali Osman Koyuncuoğlu’nun cevabı:( Adetliyken denize girdiğinizde enfeksiyon riskiniz var çünkü vajina adet zamanında mikroplara karşı savunmasızdır)

Sual: Adetimin beşinci günü az da olsa kanamam devam ederken denize girebilir miyim?

CEVAP

Dr. Ebru Alper’in cevabı:( Sorun olmaz denize girebilirsiniz.)

Sual: 13 nisan 11 Mayıs ve 11 haziranda adet oldum. Normale adet döngüm 29 gündür. Kanamam 5-6 gün sürer Bu ayın 9 unda adet olmalıyım. Ancak temmuz 14-20 arası tatile gideceğim. Adet olduktan kaç gün sonra,adetimin kaçıncı günü denize ya da havuza girebilirim? Mikrop kapar mıyım? Ya da tatilim bitene kadar adeti ertelemeli miyim? Teşekkür ederim.

CEVAP

Dr. Ayşe Darama’nın cevabı:( Merhaba adetliyken havuza kesin girilmez fakat adeti son günü kanama çok az ise tampon kullanarak denize girebilirsiniz)

Tamponu bakireler kullanmamalıdır.

Sual: Merhaba adetliyken denize girmenin herhangi bir sakıncası varmı yani adetin 1.2. günü denize girilirse farkedermi ?

CEVAP

Dr. Ahmet Suphi Toprak’ın cevabı:( Belirgin bir sakıncası yok)

Mavikadin Editörleri’nin son sözü:(Adet döneminde havuza, denize girip de enfeksiyon, mikrop kapan pek çok kişi vardır. Bu nedenle regl döneminde denize, havuza girilmesini tavsiye etmeyiz)

 Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

  1. Özge

    Merhaba adetimin ikinci gününde tamponla denize girersem bir sıkıntı yaşar mıyım?

  2. Ceyda

    Merhaba 15 yaşındayım ve yaklaşık 2 senedir beri regl oluyorum denize girmekte sakınca var mı tampon vs kullanmak istemiyorum denizde fazla durmasam bi 5 -10 dakika bir şey olur mu ayrıntılı açıklar mısınız

  3. ayşe

    merhaba ben 12 yaşındayım ve yeni adet oldum bunun için ne yapmalıyım havuza girmelimiyim

  4. Efendim adet döneminin ilk yoğun günlerinde denize girmek doğru değildir. Enfeksiyona neden olabilir

 
 
KAPAT