26 Mayıs 2022, Perşembe 18:03

Alıç Nedir ? Alıç Meyvesinin Faydaları (Bilimsel Araştırma Sonuçları)

Alıç Nedir ? Alıç Meyvesinin Faydaları (Bilimsel Araştırma Sonuçları)

Ormanlarda, kırlarda yetişen kiraz büyüklüğünde kırmızı ve sarı renkli meyveye alıç denir. Alıç halk arasında “yemişen “ olarak da bilinir. Alıçı meyve olarak

Ormanlarda, kırlarda yetişen kiraz büyüklüğünde kırmızı ve sarı renkli meyveye alıç denir. Alıç halk arasında “yemişen “ olarak da bilinir. Alıçı meyve olarak tüketebileceğiniz gibi alıç çayını yapıp içebilirsiniz. İşte alıçın, alıç çayının, meyvesinin faydaları ve alıç çayı yapımı tarifi;

Alıç stresi giderir

"Pharmaceutical Bulletin" isimli tıp dergisinin Ağustos 2010 sayısında yayımlanan laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan araştırmada, alıç meyvesi ve tohumlarının sakinleştirici etkiye sahip olduğu tespit edildi. Çalışmada, 10 ile 1,000 miligram arasındaki dozlarda olan alıç ve alıç tohumu ekstraktları merkezi sinir sisteminde afyon benzeri yatıştırıcı etki sağladığı; endişe ve aşırı hareketi azaltttığı ve ağrıyı hafiflettiği belirlendi. Araştırmacılar, bu çalışmanın sonucunda alıç meyvesinin stres, uyku bozuklukları ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğu kanısına varmışlardır.

Yüksek tansiyonu düşürür

2002 Şubat ayında  “Phytotherapy Research” isimli tıp dergisinde yayımlanan bir araştırmada, alıç meyvesinin hafif derecede yüksek tansiyonu olan hastaların tansiyonunu düşürmeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir.  "British Journal of General Practice" isimli tıp dergisinde Haziran 2006 sayısında yayımlanan diğer bir araştırmaya göre ise, alıç meyvesinin yüksek tansiyonu olan şeker hastaları için tansiyonu düşürüp dengeleyici rol oynadığı belirlenmiştir.

Kötü kolestrolü düşürür, iyi kolestrolü artırır

Alıcın sağlığa bir diğer faydası da kötü kolestrolü düşürüp iyi kolestrolü artırmasıdır.  Alıçta bulunan flavonoidler kalbi korur, göğüs ağrısı ve kalp damar tıkanıklığı gibi sağlık sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olur.

Zayıflamaya yardımcı olur

Alıç meyvesi yağ yakmakta önemli rol oynayan bir meyvedir. Metabolizmayı hızlandırır, daha fazla kalori yakmanızı sağlayarak kısa sürede kilo verdirir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Alıç antioksidanlar açısından harika bir kaynaktır. Bu özelliği sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklarla savaşıp kısa sürede iyileşmeye yardımcı olur.

Uykusuzluğa doğal çözümdür

Alıç uykusuzluk çekenlere doktorlar tarafından tavsiye edilen bir meyvedir. Alıç sinir sistemini rahatlatarak kesintisiz bir uyku çekmenizi sağlar.

Enerjiyi artırır

Yapılan bilimsel araştırmalar, alıç meyvesinin koroner damarları genişletip kan dolaşımını rahatlattığını gösteriyor. Kanla beslenen hücreler sayesinde vücudun enerji seviyesi de artıyor. Yeterli oksijen alımı ise bilişsel becerileri geliştiriyor, enerji seviyeleri yükseltiyor ve metabolizmanın çalışmasını hızlandırıyor.

Alıçın zararları nelerdir?

"Drug Safety" isimli tıp dergisinde 2006 yılında yayımlanan bilimsel araştırmada alıç meyvesinin bulantı, baş dönmesi ve bağırsak kanamasına neden olabileceği bilgisi yer almıştır.

Alıç meyvesinin veya çayının normalden fazla tüketimi ise baş ağrısı, cilt problemleri, terleme, halsizlik, mide sorunları, kalp atış hızında artış gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

Alıç çayı nasıl yapılır?

Alıcın tüm bu faydalarından yararlanmak için alıç çayı yapıp içebilirsiniz. Bunun için 1 su bardağı kaynar suya 1 tatlı kaşığı aktardan temin edebileceğiniz kurutulmuş alıç meyvesinden atıp  5 dk demleyip günde 1-2 bardak için.

Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

İncir Yaprağının Sağlığa Faydaları (Bilimsel Araştırma Sonuçları) Tıklayınız

Aloe Vera Suyunun Sağlığa Faydaları Ve Yapılışı Resimli Anlatım Tıklayınız

Sarımsaklı Yoğurdun Faydaları Nelerdir? (Bilimsel Araştırma Sonuçları) Tıklayınız

Kara Sapotun Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Kapari Nasıl Kullanılır, Nasıl Yenir, Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. halis kaymaz

    mrb kaç göndür alıç yaprağı ve çiçeğini günde 2 bardak taze taze demleyip içiyorum .ama cildimde sivilceler cıkmaya başladı sırtımda sol göysümün altında ve koltuk altlarında bunlar normalmıdır yoksa zararlımıdır

  2. Kataljin

    Vicks dediginiz buharlaşan merhemin üstünde doğrudan yüz ve ağız bölgesine sürmeyiniz yazar. Siz bas ağrısı için alın bölgesine falan sürün demissiniz. Bu yaptığınız tamamen yanlış yönlendirmedir. Sağlığa zararlıdır. Tik kazanmak uğruna insanlarin sağlığını tehlikeye sokuyorsunuz gerekli yerlere bildirilmeli.

 
 
KAPAT