Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bayat yumurtayı anlamanın en basit yöntemi! Bardak testi ile 2 dakikada öğrenin

Mavi Kadın>Keşfet>Bayat yumurtayı anlamanın en basit yöntemi! Bardak testi ile 2 dakikada öğrenin

Yumurta sadece kahvaltılarda değil genel beslenme düzenindeki rolü ile temel gıda maddelerinden biri. Yumurtanın faydaları oldukça fazla. Peki yumurta eğer bayatsa nasıl anlaşılır? Bayat yumurtayı anlamın yöntemi nedir? Bardak testi ile bayat yumurta nasıl anlaşılır?

Bayat yumurtayı anlamanın en basit yöntemi! Bardak testi ile 2 dakikada öğrenin

Yumurtanın beslenmedeki rolüne ilişkin tavsiyeler onlarca yıldır değişerek de olsa devam etti. Cupar UK’den Ruxton ve diğer bilim insanlarınn yaptığı araştırmada, yumurta tüketimi, yumurtadaki besinler ve sağlık arasındaki ilişkileri bildiren kanıtlar değerlendirildi. Fakat yumurta eğer bayatsa bu sağlıklı etkiler bir yana birçok tehlike ile karşı karşıyasınız demektir. Peki bayat yumurta nasıl anlaşılır?

BAYAT YUMURTA NASIL BELLİ OLUR? BARDAK TESTİ İLE ANLAYIN

Bayat yumurtayı anlamak için bir bardak soğuk su, ve 1 çay kaşığı tuza ihtiyaç var. Bardak, içerisine yumurta sığabilecek büyüklükte olmalı. Aradaki farkı net şekilde görmek için suyun içerisine bir çay kaşığı kadar tuz ekleyin ev karıştırın. Bu sayede suyun yoğunluğu artacak. Bayat olup olmadığını anlamak istediğiniz yumurtayı su dolu bardağın içerisine koyun.

Bayat yumurtayı anlamanın en basit yöntemi! Bardak testi ile 2 dakikada öğrenin

YUMURTA SU YÜZEYİNE ÇIKIYORSA DİKKAT!

İşte yumurtanın bayat olup olmadığını anlamanın en somut hali! Eper yumurta dibe batarsa taze anlamına gelir. Eğer koyduğunuz yumurta dibe batmaz da su yüzeyine çıkarsa yumurtanız bayat demektir. Marketten alınan yumurtaların üzerinde son kullanma tarihi yazar. Fakat yine de ısı değişimi ile ilgili olarak bayatlama durumu yaşanabilir. Ayrıca dışarıdan açıkta alınan yumurtalarda son kullanma tarihi yazmaz. Yumurtanın bayat olup olmadığını kontrol etmek sağlığınız açısından büyük önem taşır. 

Bayat yumurtayı anlamanın en basit yöntemi! Bardak testi ile 2 dakikada öğrenin

YUMURTANIN FAYDALARI

Yumurta zengin bir protein kaynağıdır ve başta D vitamini, B12 vitamini, selenyum ve kolin olmak üzere birçok temel besin maddesidir. Araştırmanın ortaya çıkardığı kanıtlara göre, yumurta yemenin tokluk, kilo kontrolü ve daha iyi beslenme kalitesi ile ilişkili olduğu gösterildi. Ayrıca yumurta sarısında bulunan antioksidanlar yaşa bağlı makula dejenerasyonunun önlenmesine yardımcı olabilir.

YUMURTA YİYENLER DAHA SAĞLIKLI

Bayat yumurtayı anlamanın en basit yöntemi! Bardak testi ile 2 dakikada öğrenin

Araştırmadaki ikincil analiz, düşük kırmızı ve işlenmiş et (RPM) alımına sahip düzenli yumurta tüketicilerinin daha sağlıklı diyetler uyguladığını ve yumurta yemeyen ancak yüksek RPM alımına sahip olanlara göre daha iyi bir mikro besin durumuna sahip olduğunu gösterdi. Çeşitli miktarlardaki yumurta tüketiminin beslenme ve sağlık yararları ile ilişkili olduğu sonucuna varıldı. Fakat yumurta bayatsa tabi işin rengi bu noktada değişiyor. Bayat yumurta sağlığa ilişkin bu faydaları bir kenara bırakın birçok tehlike ihtimali doğuruyor.

Kaynak : Mavi Kadın, Nutrition & Food Science
Editör : Fatma Zeybek
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...