Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Çocuğum kilo almıyor diyen anne babalar dikkat! Hastalık belirtisi olabilir

Mavi Kadın>Anne çocuk>Çocuğum kilo almıyor diyen anne babalar dikkat! Hastalık belirtisi olabilir

Tıpkı diğer ebeveynler gibi siz de çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde büyümesini ve düzgün bir gelişim sürecinden geçmesini istiyorsunuz. Bir anne ve baba olarak " Ne yaparsam yapayım çocuğum kilo almıyor." şeklinde dert yanmanız da mümkün.

Çocuğum kilo almıyor diyen anne babalar dikkat! Hastalık belirtisi olabilir

Çocuklarınızın sağlıklı bir kilo seviyesini koruması, hem fiziksel hem zihinsel sağlık açısından oldukça önemli. Fakat her çocuğun büyüme ve beslenme süreci beden indeksine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Çocuğunuzun ideal büyüme ve gelişme için gereken doğru besinleri aldığından emin olmalısınız. Çünkü bazı çocuklar daha zayıf bir yapıya sahipken, bazıları daha dolgun bir vücut yapısına sahip oluyor. Çocuğunuzun boy ve kilo endeksleri normal aralıklarda ise bu durum onun zayıf olduğunu değil, enerjik bir çocuk olduğunu gösteriyor. Bu nedenle endişe etmek yerine durumu geniş bir perspektiften de değerlendirebilirsiniz.

ÇOCUĞUM ZAYIF MI?

Çoğu anne ve baba çocuklarının kilosu ya da zayıflığı ile ilgili endişe duyabilir. Çocuklardaki kilo alım durumu yaşa, cinsiyete ve boya göre değişkenlik gösterir. Örneğin kız çocuk kilosu ile erkek çocuk kilosu arasında farklılık olduğunu doktorunuz tarttığında daha net bir şekilde görebilirsiniz. Çocuğunuz sağlıklı yemek yemesine rağmen kilo almıyor diye endişeleriniz varsa, kapsamlı bir değerlendirme için çocuk doktorunuza başvurun. Hekiminiz teşhis koymadan önce çocuğunuzun tüm tıbbi geçmiş değerlendirmelerine bakar ve belli testler yaparak çocuklardaki boy kilo oranı hakkında incelemelerde bulunur. Ayrıca beslenme yetersizliği belirteçlerini, hormon düzensizliklerini ve organ fonksiyonlarını kontrol etmek içinde kan testleri ve diğer taramaları yapmanızı isteyebilir. Bütün bu işlemlerden sonra çocuğunuzun zayıf olup olmadığı konusunda gerekli bilgileri hekiminiz açıkca size söyler. 

Çocuğum kilo almıyor diyen anne babalar dikkat! Hastalık belirtisi olabilir

ZAYIF ÇOCUK NASIL KİLO ALIR?

Bir çocuğun kilo almasını sağlamanın ilk adımı, annenin bebekliğinden itibaren beslenme ve emzirme sürecine dikkat etmesi gerekiyor. Bu dönemde, çocuğunuzun kilo kazanmasını teşvik edici önlemler almak ve beslenme süreci hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için hekiminize danışabilirsiniz. Çünkü çocuğunuzun ideal çocuk kilosunu öğrenmek için hekiminiz bazı değerleri hesaplar. " Kilo hesaplaması nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız, çocukların ideal kiloları, yaşları çarpı 2 artı 8 formülü kullanılarak belirlenir. Bu hesaplama ile elde edilen ağırlık değeri 25,10'da ise, bu normal dağılımın içinde yer alır. Eğer ideal kilo değeri 10'un altındaysa, doktorunuz tarafından verilecek beslenme planını uygulayarak bu durumu düzeltebilirsiniz. 

"Çocuğumun 1,2,3,4,5 yaşlarında kaç kilo olması gerekir? " gibi bir soru aklınıza gelebilir. Ancak bu durum, erkek ve kız çocukların yaşadığı bölgeye ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilir. Çünkü çocukların kilo durumu, beslenme şekillerine ve emzirme durumlarına göre farklılık arz eder; dolayısıyla karar vermek için boy ve kilo indeksine başvurulur. Her çocuk, genetik faktörler, egzersiz rutini ve beslenme düzeni nedeniyle farklı oranda büyür. Genellikle, bir çocuğun sağlıklı olduğunu belirten kilogram oranları şunlardır: 

 • 1 yaşındaki çocuk 9 - 14 kg (20-31 lbs), 
 • 2 yaşındaki çocuk 11 - 18 kg (24-40 lbs), 
 • 3 yaşındaki çocuk 13 - 22 kg (29-48 lbs), 
 • 4 yaşındaki çocuk 16 - 27 kg (35-60 lbs)  
 • 5 yaşındaki çocuk 17 - 30 kg (37-66 lbs) 

Çocuğunuzun ağırlığı ve gelişim süreci hakkında kişiye özel büyüme eğrisine dayalı daha detaylı öneriler almak isterseniz, çocuk hekiminizle görüşebilirsiniz.

Çocuğum kilo almıyor diyen anne babalar dikkat! Hastalık belirtisi olabilir

ÇOCUKLARDA KİLO ALDIRAN YİYECEKLER

Doktor, çocuğun boy kilo endeksi hesaplamalarını ve testlerini gerçekleştirir. Bu süreç sonunda, çocukların beslenme ve emzirme döneminde kilo kazanmalarına destek olacak gıdalar belirlenir. Bunlardan bazıları ise şunlardır:

 • Kırmızı et
 • Süt ürünleri 
 • Somon ve uskumru 
 • Kuru meyveler
 • Patates
 • Yumurta 
 • Bal 
 • Bitter çikolata
 • Ceviz 
 • Beyaz balık 
 • Tavuk göğsü 
 • Hindi göğsü
 • Fındık ve fındık ezmesi 
 • Avokado

ÇOCUKLARDA KİLO ALMAMAK HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR Mİ?

Çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için dengeli beslenmeleri büyük önem taşır. Ancak bazen, çocuklarımızın yeterince kilo alamadığını gözlemleyebiliriz. Bu durum, genellikle yanlış beslenme alışkanlıkları veya fiziksel aktivite eksikliği gibi basit sebeplerden kaynaklansa da, bazı durumlarda altında ciddi hastalıklar yatabilir. Çocuklarda görülen kilo almama durumu, sindirim sistemi rahatsızlıkları, hormonal bozukluklar veya metabolizma sorunları gibi pek çok farklı sağlık probleminin belirtisi de olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun düzenli olarak kilo alamaması durumunda mutlaka bir uzmana danışmanız gerekiyor. Unutmayın ki, erken teşhis her zaman tedavi sürecini kolaylaştırır ve başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olur. 

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Funda Aydın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...