2022-11-26 10:15:00 | Son Güncelleme : 2022-11-26 15:38:34

Çok az kişi biliyor: Pencerelerinizi hemen kış moduna çevirin! Doğalgaz faturasını yarıya düşürüyor

Kışın evlerde hem soğuktan korunmak hem de doğal gaz faturasından tasarruf etmek isteyenler, evde uygulayabilecekleri yöntemleri araştırıyor. Tam da bu noktada PVC pencere ve kapılarda bulunan yaz-kış ayarı devreye giriyor. Pek çok kişinin bilmediği bu yöntem, faturayı önemli ölçüde düşürüyor. Peki, PVC kapı ve pencerelerde yaz-kış ayarı nasıl yapılır?

PVC pencereler genellikle standart ayarlı olarak gelir ve bu şekilde dört mevsim kullanılmasında bir sakınca yoktur.
PVC pencereler genellikle standart ayarlı olarak gelir ve bu şekilde dört mevsim kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Kışın doğal gaz faturasının kabarık gelmesinden, yazın evinizin çok sıcak olmasından muzdaripseniz sizi böyle alalım! Ek ücret ödemeden basit bir yöntemle bu dertten kurtulmanız mümkün. Buzdolaplarında yaz-kış ayarı olduğu gibi pencerelerde de bu ayar mevcut. Pencerelerin iç kısmında bulunan bir butonu çevirerek mevsime göre ayara yapılabiliyor. Bu ayar kışın evin içindeki ısıyı sabit tutarken, yazın havalanmasını sağlıyor. Üstelik ustalık bile gerektirmeyen bu işlem sadece birkaç dakikanızı alacak. İşte pencere ve kapılarda yaz-kış ayarının nasıl yapıldığına dair ayrıntılar:

PVC PENCERELERDE YAZ-KIŞ AYARI NEYE YARAR?

Kışın evin içindeki ısıyı sabi tutarak daha sıcak bir ev ortam istiyorsanız pencereleri kış moduna getirebilirsiniz. Bu sayede, contalar sıkışır ve evinize dışarıdan soğuk havanın girmesini önler. Dolayısıyla basit bir işlem sayesinde doğal gaz faturasından da tasarruf etmiş olursunuz. 

Yaz aylarında evin daha fazla hava alması için, pencereyi yaz ayarına getirerek contaların gevşemesini sağlayabilirsiniz.

PİMAPENLERDE YAZ-KIŞ AYARI NASIL YAPILIR?

  • Öncelikle PVC pencerenizi ve kapınızı açarak işe başlayın.
  • Pencerenin / kapının kilit mekanizmasını bulun.
  • Pencerenin yan tarafında, çerçeve ile birleştiği kenarda, yuvarlak ya da oval pim şeklindeki bu mekanizma hemen gözünüze çarpacaktır.
  • Bu mekanizmadaki silindir kilidi alyan anahtarı ya da tornavida yardımıyla döndürün.
  • Silindir kilidin üzerindeki çentik sola (evin içine) dönük ise lastik daha fazla sıkılacağı için hava girişi az olacaktır. (Bu ayar kış ayları için uygun olur.)
  • Eğer silindir kilidin üzerindeki çentiği sağa (dışarıya) döndürürseniz yaz ayarını uygulamış olursunuz.  

PİMAPENLERİN HANGİ AYARDA OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Pimapenlerin pervazı ile birleştiği yere bir kağıt parçası koyun. Ardından bu kağıt parçasını çekerek çıkarmayı deneyin. Kağıdı çıkarırken hafif zorlanıyorsanız fakat kağıdı yırtmadan alıyorsanız pencereniz 4 mevsim ayarında demektir.

Kağıdı çekerken zorlanmıyorsanız ya da kağıt kendiliğinden düşüyorsa yaz modunda.

Kağıdı çekmekte aşırı zorlanıyor ve kağıt yırtılıyorsa da pencereniz kış modunda demektir.

MUTLAKA KONTOL EDİN

  1. Silindir kilidin üzerindeki çentik sola (ev içine doğru) dönük ise lastiği daha fazla sıkacağınız için hava girişi az olacaktır. Bu işlem kış ayları için uygundur.
  2. Silindir kilidin üzerindeki çentik sağa (sokağa doğru) dönük ise bu durum yaz ayları için uygundur.
  3. Silindir kilidin üzerindeki çentik ortada ise standart ayar geçerli demektir. Genellikle PVC pencereler standart ayarlı olarak gelir ve bu şekilde dört mevsim kullanılmasında bir sakınca yoktur.

BUNLARA DİKKAT EDİN

Cıvatayı tamamen çevirmeyin. Tam olarak 90 derece döndürmeniz gerekiyor. Yaz-kış ayarını uyguladıktan sonra doğru yapıp yapmadığınız teyit edin. Bunun için pencereyi kapattığınızda sıkı olduğunu ve içeriye hava gelmediğini fark edeceksiniz. Şayet dışarıdan içeriye hava girmeye devam ediyorsa uygulamada bir yerde hata yapmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda tüm cıvataları tekrar kontrol edin. Cıvataların sağ tarafa döndüğünden emin olun.

Mavi Kadın