05 Aralık 2021, Pazar 18:19

Doğalgaz faturasını %50'ye kadar azaltacak 9 öneri

Doğalgaz faturasını %50'ye kadar azaltacak 9 öneri

Kış aylarının yaklaşmasıyla beraber havalar bir hayli soğudu. Bu durumda ısınma maliyetleri de artmaya başladı. Doğalgaz faturasını düşürecek etkili önlemler sayesinde hem evinizin sıcacık olmasını sağlayabilir hem de ısı tasarrufu yapabilirsiniz.

Doğalgaz Faturasını Düşürmek İçin Etkili Yöntemler

Kaloriferlerin havasını düzenli olarak boşaltmalısınız;

Kaloriferlerin içinde hava birikmişse doğal olarak ev ısınmaz. Yani siz kaloriferi en yüksek ayara getirmiş bile olsanız biriken havadan dolayı ev yeteri kadar ısınmayacaktır. Bunu anlamak için peteği elinizle kontrol etmelisiniz. Eğer kaloriferin üst kısmı sıcak, alt kısmı soğuksa hava birikmiş demektir.

Peteklerin en iyi şekilde ısı vermesi için havası düzenli olarak boşaltılmalıdır. Kaloriferleri hava boşaltma anahtarı ile petekteki vanadan su damlayıncaya kadar havayı boşaltabilirsiniz.

Petek arkasına alüminyum plak yerleştirebilirsiniz;

Kaloriferlerin arkasına alüminyum plak yerleştirerek az fatura ile odanın ısısını arttırabilirsiniz. Alüminyum plak sayesinde ısı çok daha etkili bir şekilde yayılır ve doğalgaz faturasını etkilemeden evin sıcaklığını çoğaltabilirsiniz. Bunun için yapı malzemeleri satan marketlerden veya internetten alüminyum plak temin edebilirsiniz.

Kaloriferlerin önü kapatılmamalıdır;

Kaloriferlerin önün koltuk, masa veya başka bir eşyayla kapatmamalısınız. Aksi taktirde tüm sıcaklık bu mobilyalara gidecek ve oda yeterince ısınmayacaktır. Bu durumda kalorifer önleri boş oluğunda ısı etkili ve hızlı bir şekilde odaya yayılacaktır

.

Odaların kapılarını kapatabilirsiniz;

Evde kalorifer açmadığınız serin odaların kapılarını kapalı tutmalısınız. Aksi taktirde serin odalar sıcak odalardan gelen sıcaklıkla ısınacak ve havadaki nem de serin odaya dağılacaktır. Bu durumda da nem yükselecek ve küf oluşmasına neden olacaktır.

Termostat kullanabilirsiniz;

Oda termostatları ısıyı önemli derecede etkilemektedir. Oda termostatları oda ısının sabit kalmasını ve kombinin gereksiz çalışmasını önleyecektir. Oturduğunuz oda için tavsiye edilen sıcaklık 21, yatak odası için ise 20 derecedir. Siz 1 derece düşürdüğünüzde faturanız %6 tasarruf yapacaktır.

Kalın perde kullanmalısınız;

Kışın kalın perdeler kullanmak oda sıcaklığının içeride kalmasını sağlayacaktır. Akşamları perdenizi veya panjurunu kapalı tutmak odadaki sıcaklığın dağılmasını engelleyecektir. Ancak gündüz güneş açtığında perdenizi kenara çekmelisiniz ki bu sayede ev ısınsın. Perdeler peteğin üzerine denk gelmemeli, uzun perde ise klipsle yukarı tutturulmalıdır. Kalorifer üzerine mümkünse kısa tül ve perde tercih edilmeli peteğin sıcaklığını kesmemelidir.

Çatı izolasyonu yaptırmalısınız;

Çatı izolasyonun yetersiz olduğu durumlarda çatıdaki ısı kaybı %20 civarındadır. Bu durum evin etkili bir şekilde ısınmasını ve doğalgaz faturasını olumsuz yönden etkiler. Aynı zamanda kapı ve pençelerin izole malzemelerden yapılması, ısı kaybını önleyecektir. Şayet pencere ve kapılar izolesiz ise boşlukları pencere süngeri ile kapatabilirsiniz.  

Kombi sürekli açıp kapatılmamalıdır;

Kombiyi sürekli açıp kapatmak yerine düşük ayarda sürekli çalışır olması gerekmektedir. Sıcaklığının çok yükseltilmesi, odadaki havanın kurumasına neden olur. Oda sıcaklığını 1 derece düşürmek %10 yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

Cam ve kapılarda tasarruf bandı kullanabilirsiniz;

Tasarruf bantları sayesinde evin tüm camlarına ve kapı altlarına yapıştırarak %70 oranda ısı tasarrufu yapabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde doğalgaz faturanızda etkili bir düşüş görebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT