Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
06-09-2023 16:26 | Güncelleme : 07-09-2023 00:27

Etkisi inanılmaz! Çayın içine yarım kaşık tereyağı eklemek kiloları kırıyor geçiyor

Google News

Çayın içerisine tereyağı eklemek günümüzde pekte alışık olmadığımız bir davranış. Peki ya çayınıza şeker yerine tereyağı koyarsanız ne olur? Uzmanların tavsiye ettiği tereyağlı çayın faydaları hakkında bilmeniz gerekenler bu yazıda sizleri bekliyor.

Yüksek kafein içeriği nedeniyle, zengin içeriğe sahip tereyağlı çay enerjiyi artırmak için mükemmel seçim olacaktır.
Yüksek kafein içeriği nedeniyle, zengin içeriğe sahip tereyağlı çay enerjiyi artırmak için mükemmel seçim olacaktır.

Eski bir tarihe sahip olan tereyağlı çay tüketimi şekerin yaygınlaşmasıyla unutulmuştu ki Profesör Canan Karatay’ın önerisiyle tekrar gündeme geldi. Yapay tatlandırıcılar yerine kullanılan doğal tereyağını çayın içerisine eklediğinizde hem tadını yumuşatıyor hem de hoş bir aroma katıyor. Tereyağlı çayın vücuda etkisizler için araştırdık ve çok ilginç detaylar bulduk. İşte tereyağlı çay içmenin faydaları…

TEREYAĞLI ÇAYIN FAYDALARI

Çayın vücuda olan etkilerinin yanına köy tereyağının etksi de eklenince faydasını ikiye katlıyor. Kalp krizine karşı etkili bir koruma sağladığı için tüketilmesi önerilen tereyağlı çayın faydalarını sıralayalım:

Tereyağlı çay içmek ilerleyen yaşlarda demansın ve Alzheimer hastalığının başlangıcını önlemeye yardımcı olabilir.

Formunu korumak isteyenlerin severek tüketeceği tereyağlı çay, hücrelerin düzgün çalışmasına yardımcı oluyor. Metabolizmanızı çalıştırmanın yanı sıra enerji vereceğinden kahvaltıda tüketilmesi idealdir.

İrtifa hastalığına sıklıkla eşlik eden baş dönmesi ve mide bulantısı etkilerine karşı olabileceği düşünülüyor.

Tereyağlı çay mide asidi seviyelerini azaltır, reflü gibi mide problemlerine iyi gelir.

Tereyağlı çay, şeker tüketiminizi de sınırlandıracağından metabolizmayı daha hızlı ve verimli şekilde sindirmek için metabolizmayı uyarır, kilo vermenizi sağlar.

Yüksek kafein içeriği nedeniyle, zengin içeriğe sahip tereyağlı çay enerjiyi artırmak için mükemmel seçim olacaktır.

PROF. DR. CANAN KARATAY DA ÖNERİYOR

Prof. Dr. Canan Karatay, şekerin vücuda verdiği zarara dikkat çekerek ezber bozan açıklamalarına bir yenisini daha ekledi ve “çaya tereyağı koyun” dedi. Eski Türklerin şeker yerine çaya tereyağı koyduğunu belirten Karatay; “Orta Asya’da, Moğolistan’da eskiden şeker yokken tereyağlı çay içilirdi. Ben illa tereyağlı çay için demedim. Şeker yerine tereyağı daha faydalı. Çayı ve kahveyi şekersiz için. Bizi şişmanlatan da hastalandıran da şekerdir” dedi. Daha sonra Zahide Yetiş’in hazırladığı tereyağlı çayı içen Karatay, çayın bu şekilde çok daha lezzetli olduğunu söyledi.

‘ŞEKER YERİNE TEREYAĞI EKLEYİN’

Çayı şekersiz içemeyenlerin bu alışkanlıktan vazgeçmesi gerektiğini söyleyen ünlü profesör, şekerin tüm hastalıkların altında yatan sebep olduğunun altını çiziyor. Dolayısıyla şeker yerine hem çay hem de kahveye tereyağı atılmasını öneriyor.

Ek olarak yemek yedikten hemen sonra çay tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. Çünkü çay, yediğimiz yiyeceklerdeki besinlerin emilimini azaltıyor ve zarar veriyor.

Eğer yemeklerden sonra çay içmek istiyorsanız, içerisine tereyağı ekleyerek tüketmeniz, bağırsaklardaki emilimin engellenmesinin önüne geçecektir.

TEREYAĞLI ÇAY NASIL YAPILIR?

Tereyağlı çayı yapmak aslında çok basit. Normal koşullarda demlediğiniz çayı bardağınıza döktükten sonra içerisine şeker yerine yatım çay kaşığı tereyağı ekleyin ve karıştırın.

Kaynak : haberturk.com, haber7.com
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.