2019-07-05 23:34:00 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:10

Halı Silmenin Püf Noktaları Nelerdir Halı Neyle Silinirse Temiz Olur

Evimizin vazgeçilmez eşyalarından birisi olan halılar en çok kirlenen eşyaların başında geliyor.Günlük yaşamda evdeki kir,toz, leke ve akar gibi birçok kirleticiler halılara yapışmaktadır. Bu yapışan kirler zamanla halıda pis bir görüntü oluşturmakta

Halı Silmenin Püf Noktaları Nelerdir Halı Neyle Silinirse Temiz Olur

Evimizin vazgeçilmez eşyalarından birisi olan halılar en çok kirlenen eşyaların başında geliyor. Günlük yaşamda evdeki kir,toz, leke ve akar gibi birçok kirleticiler halılara yapışmaktadır. Bu yapışan kirler zamanla halıda pis bir görüntü oluşturmaktadır. Bu da halıları düzenli temizlemeyi gerektirmektedir. Halılar düzenli temizlenmediği zaman içerisindeki tozlar birikip mikrop olduğundan hastalık riski taşımaktadır. Bu acıdan halıların temizliği sağlık açısından önemlidir.

Ülkemizde genel olarak halılar süpürülerek temizlense de bakterilerin temizlenmesi için süpürmek her zaman yeterli olmamaktır. Haftada en az bir kere silinmesi gereklidir. Temizlik hem sağlık ve hijyen açısından hem de halıların ömrünün uzaması açısından çok önemlidir.

Halı Silmenin, Temizlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Halıyı Süpürün

Halının iyi temizlenmesi için öncelikle ilk adım halının süpürülmesidir. Bu sayede toz ve kirler daha kolay temizlenecektir.  Bunun için güçlü bir süpürge olması iyi olacaktır. Bu halının üstündeki kırıntı ve saç tellerinden kurtulmaya etkisi çoktur.

Mayi Sabunu Kullanın

Halılarınızın temizliği için mayi sabunu birebirdir. Bu sabun halıları temizlemek dışında oldukça parlaklık vermeye de yardımcı olur. Özellikle halılarınızı silerken mayi sabununu mutlaka kullanmalısınız. Mayi sabunu içerisinde herhangi bir kimyasal ürün olmaması güvenilirdir. Ayrıca oldukça pahalı üründen daha iyi temizlemektedir.Bir kova suya biraz mayi sabunu dökün karıştırın. Daha sonra temiz bir bezi bu suya batırın, sıkın ve halınızı bunla silin.Mayi sabunu toplumda Arap sabunu olarak adlandırılır, ancak böyle demek doğru değildir. Doğrusu Mayi sabunudur.

Eldiven Kullanın

Halılarınızı silerken ellerinize mutlaka eldiven giymelisiniz. Temizlik için bir kova su, yumuşak bezler kullanmalısınız.

Halı Silme İşlemi İçin Kimyasal Kullanmayın

Halıların temiz olması için en önemlisi silme işlemidir. Halıların ömrünü kısaltmamak için kullandığınız ürünlerin kimyasal içerikli olmamasına dikkat etmelisiniz. Kimyasal içerikler hem sağlık için hem de halının ömrü için kötüdür. Bunun için yukarıda bildirdiğimiz Mayi sabunu kimyasal sabunlara iyi bir alternatiftir.

Halıyı Fazla Islatmayın

Halılarınızı temizlerken fazla ıslatmamalısınız. Çünkü fazla ıslatmak halı kururken küf oluşumuna yol açabilir. Halıyı sildikten sonra bir kova su hazırlayın ve içine bir fincan beyaz sirke eklemelisiniz. Bu karışım halının parlamasına yardımcı olurken aynı zananda mikropların ölmesini de sağlar. Ayrıca halıyı temizlerken kullanılan sabun sirke sayesinde kolayca temizlenir.

Sirke Kullanın

Üstte bahsettiğimiz karışım ile halıyı temizlemek halılardaki mikrobu temizler ve daha parlak görünmesini sağlar. Bu karışım hazırlanırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta sirke miktarının ayarlanmasıdır. Fazla sirke halının sirke kokmasına yola açacaktır.

Halıya Örtü Geçirin

Halılarınızı evde kirden  korumak için mutlaka bir halı örtüsü kullanmalısınız. Bu sayede halıya dökülebilecek herhangi bir kir ve toz kolayca örtüden silinecektir. Halının derinine işlemeyecektir.

Mavi Kadın