Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hamileliğin kabusu mide bulantıları! Nedeni ortaya çıktı

Mavi Kadın>Gebelik>Hamileliğin kabusu mide bulantıları! Nedeni ortaya çıktı

Araştırmalar hamilelikte bulantı ve kusmanın kadınların yaklaşık %80'ini etkilediğini söylüyor. Peki hamilelikte mide neden bulanır? Birçok hamile kadının özellikle ilk üç aylık dönemde yaşadığı mide bulantılarının nedeni ortaya çıktı. İşte "sabahları mide bulantısı neden olur, nasıl geçer?" sorusunun cevabı.

Hamileliğin kabusu mide bulantıları! Nedeni ortaya çıktı

Bilim insanları hamilelikte mide bulantısı ile ilgili yaptıkları araştırmalar sonucunda bunun nedenini ortaya çıkartırken, mide bulantısını azaltmanın yöntemini de buldu. Yapılan araştırmalar, hamilelikten önce doğal olarak düşük hormon seviyelerine sahip olan kadınların, ilk trimesterde GDF15 adı verilen hormonun dalgalanmasına karşı daha duyarlı olma eğiliminde olduklarını öne sürüyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi Keck Okulu'nda nüfus ve halk sağlığı bilimleri alanında klinik yardımcı doçent olan Marlena Fejzo, "Kadınların hamilelik sırasında alışık olduklarından daha yüksek düzeyde GDF15 hormonuna maruz kaldıklarında hastalandıklarını artık biliyoruz" diyerek bunun kadınların yüzde 80'ini etkilediğini belirtti. 

MİDE BULANTILARI CİDDİ BOYUTLARA VARABİLİR

Kadınlar hiperemezis gravidarum (HG) adı verilen ve kilo kaybına, dehidrasyona ve hastaneye kaldırılmaya bile yol açabilen aşırı bir sabah bulantısı yaşayabiliyor. Ancak şimdiye kadar bunun altında yatan neden belirsizdi.

Hamileliğin kabusu mide bulantıları! Nedeni ortaya çıktı

Yine araştırmalara göre, hamilelikte mide bulantısına yönelik kısmen etkili bazı tedaviler olmasına rağmen, bu duruma ilişkin bilimsel anlayış eksikliği ve hamilelikte ilaç kullanma korkusu, birçok kadının yetersiz tedavi edildiği anlamına geliyor.

En son araştırma, bu semptomları GDF15'e bağlayan çok sayıda kanıt sunuyor. Bu, hormonun azaltılmasının veya etkisinin engellenmesinin hastalığı önleyebileceğini düşündürüyor. Başka bir yaklaşım da kadınları hamilelikten önce eksik olan bu hormona maruz bırakılarak hamileliğe "hazırlanması". Böylece hamilelik sırasında yaşanan mide bulantılarının azaltılması sağlanabilir. 

Cambridge Üniversitesi Wellcome-Tıbbi Araştırma Konseyi Metabolik Bilim Enstitüsü'nün eş direktörü Prof. Dr. Stephen O, "Hamile kalan kadınların çoğu bir noktada mide bulantısı ve bulantı yaşayacak ve bu hoş olmasa da bazı kadınlar için durum çok daha kötü olabilir; o kadar hasta olurlar ki hastaneye kaldırılmaları gerekir" dedi. '

NEDENİ ALIŞILMAYAN HORMONLAR

“Artık nedenini biliyoruz" diyen Prof. Dr. Stephen O, şöyle devam etti:

"Rahimde büyüyen bebek, annenin alışık olmadığı düzeyde hormon üretiyor. Bu hormona ne kadar duyarlı olursa o kadar mide bulantısı yaşıyor. Bunu bilmek bize bunun olmasını nasıl önleyebileceğimiz konusunda bir ipucu veriyor. GDF15 hamilelik dışında tüm dokularda düşük seviyelerde yapılır. Bununla birlikte, GDF15'i kodlayan gende nadir bir mutasyona sahip kadınlarda, hamilelik dışında alışılmadık derecede düşük hormon seviyeleri görülür.

Nature'da yayınlanan çalışma, bu kadınların hamilelik sırasında aniden yüksek düzeyde GDF15'e maruz kaldıklarında HG riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ancak fetüsleri de mutasyonu taşıyorsa ciddi semptomlar yaşama olasılıkları az. 

Benzer şekilde, kronik olarak yüksek GDF15 seviyelerine neden olan kalıtsal bir kan hastalığı olan beta talasemi hastaları da hamilelik hastalıklarına karşı büyük ölçüde korunmaktadır.

Kaynak : Mavi Kadın, theguardian.com
Editör : Kübra Öz
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...