Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hem hoş koku veriyor hem yeni gibi yapıyor! 1 tatlı kaşığı eklemek yetiyor! 

Mavi Kadın>Yaşam>Hem hoş koku veriyor hem yeni gibi yapıyor! 1 tatlı kaşığı eklemek yetiyor! 

Evde kolaylıkla bulunan doğal malzemelerle ve fırın temizliğinizi yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Listede yer alan portakal yağı ile fırınınızı hem mis gibi kokutabilir hem de temizleyebilirsiniz.

Hem hoş koku veriyor hem yeni gibi yapıyor! 1 tatlı kaşığı eklemek yetiyor! 

Mutfakta temizliğine çok dikkat ettiğimiz eşyalardan biri de kuşkusuz fırındır. Pişirdiğimiz yemeklerin sağlıklı kalması adına özellikle fırın temizliğinde doğal yöntemlere başvurmak önemlidir. Kullanılan kimyasal temizliyicileri iyi bir şekilde arındıramazsak maalesef yemekleri de tehlikeli bir hale getirmiş olabiliriz.

Fırın temizliği doğru ve zamanında yapılmadığı zaman pişirdiğimiz yemeklerin artıkları fırın içinde kir katmanları oluşturacaktır. Bu durum hem sağlığınızı tehdit ederken aynı zamanda kötü bir kokuya da neden olacaktır.

1- PORTAKAL YAĞI VE SABUN

Bir tatlı kaşığı portakal yağı, 2 yemek kaşığı sabun, 2 yemek kaşığı karbonat ve bir fincan sıcak suyu karıştırarak muhteşem bir temizleyici elde edebilirsiniz. Bu malzemeleri eriyene kadar karıştırıp bir macun kıvamına getirdiğinizde tek ihtiyacınız sadece nemli bir bez olacak. Temizliğe geçmeden önce fırını 140 derecede 10 dakika çalıştırmanız yeterli olacaktır. Fırını kapattıktan sonra bu karışımı fırının içine uygulayabilirsiniz.

Bir süre bekledikten sonra fırının içini nemli bezinizle silebilirsiniz. Bu temizlikten sonra fırınınız hem çok güzel kokmuş olacak hem de çok iyi temizlenmiş olacak.

2- KARBONATLI VE LİMONLU SU

Bir kabın içerisinde bir paket karbonat, bir adet limon suyu ve normal içme suyunu karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı bir sprey şişesine koyarsanız daha rahat hareket edebilirsiniz. Püskürttüğünüz karışımı 30 dakika fırının içinde beklettikten sonra nemli bezle silmeniz yeterli olacak.

Hem hoş koku veriyor hem yeni gibi yapıyor! 1 tatlı kaşığı eklemek yetiyor! 

3- AMONYAK VE SU

Amonyak ile fırınınızı yeni gibi yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Özellikle katmanlaşmış zorlu yağlar üzerinde çok etkisi olan yarım bardak amonyağı 2 bardak suyla karıştırın. Elde ettiğiniz karışım tüm yağları anında söküp atacaktır. Bu karışımı uyguladıktan sonra fırını 1-2 saat kapatıp bekleyin ve nemli bezle son temizlemeyi yapın.

4- SİRKELİ VE SABUNLU SU

Sirkeli su özellikle cam kısımlar için kullanılır. Bir kabın içine bir çay bardağı sirke ve bir çay bardağı su ekleyin. Bunun üzerine ek olarak bir çay bardağı da sıvı sabun ekleyin. Dilerseniz karışıma karbonat da ekleyebilirsiniz. Tüm malzemeleri fırının içine yayarak sürün. Bir süre beklettikten sonra nemli bir bezle temizleyin. Ve artık fırınınız yeni gibi!

5- LİMONLU SU

Özellikle fırında oluşan ağır kokular varsa limonlu su bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Ağır bir yemek pişirdiniz ve kötü koku fırınınızdan çıkmıyorsa limon su karışımı kokuyu alıp götürecektir. Fırınınızı aynı zamanda parlatmaya yarayan limonlu su göz kararı bir kapta hazırlanabilir. Bu karışımı hem fırın içinde hem cam kısımlarda uygulayabilirsiniz. 

 

 

 

Kaynak : Mavi Kadın, lezzet.com.tr
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...