Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
28-09-2023 16:02 | Güncelleme : 05-10-2023 17:44

Instagram'a yeni yapay zeka filtresi: 'Beni Eyfel Kulesi'ne götür'

Google News

Instagram, yapay zeka tarafından desteklenen iki yeni özelliğini duyurdu. 'Restyle' ile fotoğraflarınızın görünümünü zahmete girmeden değiştirebilecekken, 'Backdrop' işleviyle de kendinizi başka bir yerde gibi gösterebileceksiniz.

Instagram'a yeni yapay zeka filtresi: 'Beni Eyfel Kulesi'ne götür'

Teknoloji şirketleri arasındaki yapay zeka yarışına son olarak Instagram da katıldı. Sosyal medya platformu, kullanıcılarının fotoğraflarını yapay zeka ile düzenlemelerini sağlayacak 'Restyle' ve 'Backdrop' özelliklerini duyurdu.

Meta Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg, gelişmeyi dün gerçekleştirilen 'Meta Connect 2023' isimli etkinliği sırasında açıkladı. Sanal gerçeklik gözlüğü Meta Quest 3 ile yeni nesil Ray-Ban Akıllı Gözlük ürünlerini tanıtan Mark Zuckerberg, sosyal medya platformunu da yapay zekayla güçlendireceklerini belirtti.

FOTOĞRAFINIZA YENİ BİR HAVA KATIN

Güçlendirilmiş bir yapay zeka filtresi olarak nitelendirilen Restyle özelliği, fotoğraflarınıza bambaşka bir boyut kazandıracak. Örneğin bir bankta otururken çekilmiş fotoğrafınıza 'sulu boya' efekti verebileceksiniz. Ya da selfie fotoğrafınıza bir çizgi film karakteri görünümü kazandırabileceksiniz.

Instagram'a yeni yapay zeka filtresi: 'Beni Eyfel Kulesi'ne götür'

Instagram'ın Restyle özelliğiyle ilgili açıklamasında, "Oluşturmak istediğiniz görüntünün yeni görünümünü ve hissini, 'sulu boya' gibi bir tanımlayıcı veya 'dergi ve gazetelerden kolay, yırtık kenarlar' gibi daha ayrıntılı bir komut yazarak tanımlayabilirsiniz." ifadelerini kullandı.

SEN YAZ, İSTEDİĞİN YERE GÖTÜRSÜN

Restyle özelliğine ek olarak Instagram, fotoğrafınızın arka planını saniyeler içerisinde değiştirebileceğiniz 'Backdrop' özelliğini de duyurdu. Özellikle dizi ve film çekimlerinde ön plandaki nesneyi arka plandan ayırabilmek için kullanılan 'yeşil ekran' teknolojisi gibi çalışacak.

Instagram'a yeni yapay zeka filtresi: 'Beni Eyfel Kulesi'ne götür'

Örneğin "Beni Eylef Kulesi'nin önünde kahve içiyor gibi resmet" komutunu yazdığınızda, yapay zeka aracı fotoğrafınızı isteğinize göre güncelleyecek.

Tabii ne kadar başarılı olacağı, görüntünüzün netliğine ve çözünürlüğüne göre değişiklik gösterebilir. Ancak bu tür bir işlemi yapmak için Photshop gibi profesyonel uygulamalara ihtiyaç, yapay zekanın yaygınlaşmasıyla birlikte giderek azalıyor.

Meta'nın internet sitesinden yayınladığı duyuruya göre yeni özellikler, çok yakında kullanıcılara açılacak. Ayrıca görüntülerin yapay zeka tarafından oluşturulduğunu belli eden bir etiket de paylaşıma eklenecek. Böylece kullanıcılar, insan tarafından mı yoksa AI tarafından mı oluşturulduğunu anlayabilecekler.

Kaynak : The Verge, Meta
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.