Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kardeş kıskançlığını bitirmenin formülü: Uzman terapist açıkladı

Mavi Kadın>Anne çocuk>Kardeş kıskançlığını bitirmenin formülü: Uzman terapist açıkladı

Kardeş kıskançlığı farklı şekillerde kendini gösterebilir. Kardeşler arasındaki kıskançlığın önüne geçmek için rekabetin önünü kesip işbirliğine teşvik etmek çok önemlidir. Bu doğrultuda birlikte oyun oynamalarına teşvik ederek başarıya ulaşmalarını sağlamak gerekir. 

Kardeş kıskançlığını bitirmenin formülü: Uzman terapist açıkladı

Kardeş kıskançlığı ile başa çıkmak için yapılması gerekenler arasında en önemli şey rekabeti azaltıp işbirliğine teşvik etmek vardır. Aile, Çift ve Evlilik Terapisti Anila Çelik konu hakkında bilgiler verdi.

Kardeşler arasında yapılacak aktiviteler, oyunlar birlikte başarıya ulaşmalarını sağlayacak davranışlar kıskançlığın önüne geçilmesine olanak sağlar. 

Kardeş kıskançlığı, bir kişinin kendi kardeşiyle ilgili olarak duyduğu olumsuz duyguları ifade eder. Bu durum, bir kardeşin diğer kardeşine yönelik olumsuz hisler, rekabet ve kıskançlık içerebilir. Kardeş kıskançlığı genellikle bir kişinin başka bir kardeşin kazandığı dikkat, sevgi, övgü veya mal varlıkları nedeniyle ortaya çıkabilir.

KARDEŞ KISKANÇLIĞI ŞU ŞEKİLLERDE ORTAYA ÇIKABİLİR

Dikkat Kıskançlığı

Ebeveynlerin veya ailenin dikkatini bir kardeş üzerinde daha fazla hissetmek, diğer kardeşte kıskançlık yaratabilir. Özellikle aile içindeki değişiklikler, yeni doğan bir kardeş gibi, bu tür kıskançlıkları tetikler.

Başarı Kıskançlığı

Bir kardeşin başarıları, özellikle okulda, spor alanında veya diğer başarı alanlarında, diğer kardeşte kıskançlık yaratır.

Mal Varlığı Kıskançlığı

Eşyalar, oyuncaklar, giysiler veya diğer maddi varlıkların paylaşımı konusundaki eşitsizlikler, kardeş kıskançlığını tetikler.

Övgü ve Sevgi Kıskançlığı

Ebeveynlerden alınan övgü ve sevgi miktarındaki algılanan bir adaletsizlik, kıskançlığı tetikleyebilir. Bir kardeşin daha fazla sevgi veya onay alması, diğer kardeşte olumsuz duygulara yol açar.

Rekabet ve Karşılaştırma

Aile içinde rekabet ortamının olması veya sürekli karşılaştırmalar yapılması, kardeş kıskançlığını arttırır.
Kardeş kıskançlığı, doğal bir duygusal tepki olabilir ancak bu duyguların uygun şekilde yönetilmesi ve aile içinde sağlıklı bir iletişimle ele alınması önemlidir. Ebeveynlerin adil davranış sergilemeye, çocukları arasında dengeli bir iletişim kurmaya ve her bir çocuğun benzersiz özelliklerini takdir etmeye özen göstermeleri bu konuda yardımcı olabilir. Aile içinde açık iletişim ve sevgi, kardeş kıskançlığını azaltabilir ve sağlıklı bir aile dinamiği oluşturabilir.

Kardeş kıskançlığını bitirmenin formülü: Uzman terapist açıkladı

KARDEŞ KISKANÇLIĞIYLA BAŞA ÇIKMAK İÇİN NELER YAPILIR?

Kardeş kıskançlığını önlemek için birçok şey yapılabilir. Eşit davranma, açık iletişim, övgü ve onay, bağlanma zamanı, rekabet yerine işbirliği, empati geliştirme, olumlu rol model olma, açıkça anlatma gibi maddelere dikkat edilirse kıskançlığın önüne geçilebilir.

Eşit Davranma:

Ebeveynler, çocukları arasında eşit davranmaya özen göstermelidir. Her çocuğun benzersiz ihtiyaçları ve kişisel özellikleri olduğunu anlamak önemlidir.

Açık İletişim:

Aile içinde açık bir iletişim ortamı oluşturun. Çocuklarınızın hissetiklerini ifade etmelerine ve düşüncelerini paylaşmalarına olanak tanıyın.

Övgü ve Onay:

Her çocuğa, kendi yetenekleri ve başarıları için övgüde bulunun. Ancak bu övgüler arasında adil bir denge kurmaya özen gösterin.

Bağlanma Zamanı:

Her çocuğa bireysel olarak zaman ayırın. Bu, özel bağlar oluşturmanıza ve çocukların özel olduklarını hissetmelerine yardımcı olur.

Rekabet Yerine İşbirliği:

Rekabet yerine, kardeşler arasında işbirliğini teşvik edin. Ortak aktiviteler ve oyunlar, birlikte başarıya ulaşmayı teşvik eder.

Empati Geliştirme:

Çocuklara, birbirlerinin duygularını anlamaları ve empati geliştirmeleri konusunda destek olun. Empati, kardeş kıskançlığına karşı daha anlayışlı bir yaklaşımı teşvik eder.

Olumlu Rol Model Olma:

Ebeveynler, olumlu davranışlarıyla çocuklarına örnek olmalıdır. İyi bir rol model olmak, çocukların birbirleriyle olumlu bir şekilde etkileşimde bulunmalarına yardımcı olur.

Açıkça Anlatma:

Ebeveynler, çocuklarına kardeş kıskançlığı hakkında açıkça konuşmalı ve bu duyguları doğru bir şekilde ifade etmelerine yardımcı olmalıdır.
Bu noktalar, kardeş kıskançlığıyla başa çıkma ve aile içinde sağlıklı bir denge oluşturma konusunda yardımcı olabilir.

 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
1 Görüş
Fatma gezer28 Şubat 2024 - 21:50
Kardeş kıskançlığını kesinlikle hafife almamak gerek. İşin içinden çıkılmıyorsa yardım şart
Sonraki Haber Yükleniyor...