28 Ekim 2020, Çarşamba 20:33

Lavanta Yağı Fiyatı Nedir, Nerede Satılır? Lavanta Yağı Kullanımı

Lavanta Yağı Fiyatı Nedir, Nerede Satılır? Lavanta Yağı Kullanımı

Lavanta yağı lavanta çiçeğinin damıtılması ile elde edilir. Lavanta yağı; dünya çapında sağlık için yaygın olarak kullanılan bir yağdır. Yastığa birkaç damla damlatılarak iyi uyku çekmenizi sağlar. Stres, kaygı ve hatta depresyon tedavisi için bile yardımcıdır. Safra ve mide sularının salgılanmasını uyararak sindirime yardımcı olduğu bilinmektedir. Dolaşım sisteminizi geliştirir ve aynı zamanda idrar sökücüdür. Cildiniz için çok iyidir ve sivilce, egzama ve diğer cilt problemleri tedavisinde yardımcı olur. Dahası; antibakteriyeldir ve bir dizi hastalık ve enfeksiyonlara yardımcı olabilir ve hatta iyileşmenizi hızlandırır. Ayrıca, lavanta esansiyel yağı saçlarınız için de çok iyidir. Lavanta yağı kullananların yorumları hep olumlu yönde olmuştur. Lavanta yağını aktarlardan 10-15 TL ye satın alabilirsiniz. Lavanta yağının faydaları şöyledir;

Ağrıyı Geçirir

Lavanta yağında bulunan ağrı kesici ve iltihap sökücü özellikler sayesinde ağrı, şişlik ve iltihabı giderir. Ayrıca boğaz, bacak, kireçlenme ve hatta baş ağrısı tedavisi  için de çok faydalıdır.

2006 yılında yapılan bir çalışmada, göğüs biyopsi ameliyatı geçirdikten sonra lavanta aromaterapi ile oksijen alan hastalarda belirgin ağrı rahatlaması görüldü. Bu çalışma Ağrı Uygulaması dergisinde yayınlandı.

Birkaç damla lavanta yağı ile zeytinyağını karıştırıp, bununla düzenli masaj, eklem ve kas ağrısından kurtulmayı sağlayabilir.

Birkaç damla lavanta yağını ılık duş suyunuza ekleyin ve ağrıyan bölgenizi bu suda 10 ila 15 dakika bekletin.

Kişiyi Rahatlatır, Kaygı ve Stresle Savaşır

Lavanta yağı sakinleştirici özelliklere sahip olup; endişe ve panik atakları rahatlatır. Aroma terapi; sinir sistemini rahatlatarak stresi ve endişe gibi durumları hafifletir.

Aynı zamanda, kalp uyarımını bastırmaya ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Birkaç damla lavanta yağını sıcak su ile dolu bir kaseye damlatın. Başınıza havlu geçirip bu suyu soluyun.

Birkaç damla lavanta yağını şakaklarınıza sürün. Rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Birkaç damla lavanta yağıyla boyun, sırt ve omuzlarınıza masaj yapın.

Uyku Kalitesini Arttırır

Geçmişte; yastıklar lavanta çiçekleri ile doldurulurmuş. Bu sayede daha iyi uykuya yardımcı olunurmuş. Şimdi de bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki lavanta yağı rahatlama ve iyi uyku sağlamaktadır.

Amerikan Kritik Bakım dergisinde yayınlanan bir 2014 araştırması, lavanta ile aromaterapinin uyku kalitesini iyileştirmek için etkili bir yol olduğunu ortaya koydu.

Dahası; lavanta yağı ruh haline iyi gelerek duygu dengesini sağlar.

3 veya 4 damla lavanta yağını yastığınıza damlatın.

Ayrıca 10 ila 12 damla lavanta yağını odanızdaki buhar makinenize ekleyebilirsiniz.

Kötü Kokuları Önler

Lavanta yağının tatlı aramosı; mutfak, banyo, yatak ve oturma odasındaki kötü ve istenmeyen kokuları bastırır.

Dahası; baş ağrısına veyahut solunum problemlerine yol açmaz.

Birkaç damla lavanta yağını biraz su ile sprey şişesine koyun. Bunu kötü koku olan bölgelere sıkın.

Solunum Problemlerini Geçirir

Lavanta yağı; nefes kanalları ve solunum problemlerini rahatlatmak için de kullanılır. İçinde bulunan iltihap sökücü özellikler sayesinde astım ataklarına karşı güçlendirir.

Yaşam Bilimleri dergisinde yayınlanan bir 2014 araştırması, lavanta esansiyel yağının solunmasının alerjik havayolu iltihabını bastırmaya yardımcı olabileceğini ve bronşiyal astımın tedavisine yardımcı olabileceğini de ortaya koymuştur.

Dahası; lavanta yağının soğuk algınlığı, grip, bronşit ve gırtlak enfeksiyonu gibi solunum yolları problemlerinin tedavisinde yardımcıdır.

5 veya 6 damla lavanta yağı ile 2 yemek kaşığı jojoba yağı veya zeytinyağını karıştırın ardından bu karışımla göğsünüze birkaç gün uygulayın.

Buhar inhalasyon tedavisini lavanta esansiyel yağıyla da deneyebilirsiniz.

Diğer bir seçenek de bu uçucu yağdan birkaç damla odadaki buhar makinenize eklemektir.

Saç Çıkışını Arttırır

Dermotoloji Araştıma Arşivinde yayınlanan 1998 araştırması; lavanta yağının kekik yağı, biberiye ve sedir ağacı yağı ile kullanımında saç dökülmesi için etkili olduğunu göstermiştir. 

Birkaç damla lavanta özü yağını 2 yemek kaşığı jojoba yağıyla karıştırın.

Ardından bu karışım ile saç derinize yeni saç çıkışı fark edinceye dek günlük olarak masaj uygulayın.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Misafir

    mor lavanta yağı sivrisinek kovmazmı

 
 
KAPAT