Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Limonlu Türk kahvesi zayıflatır mı, yağ yakar mı? Ne zaman içilmeli?

Mavi Kadın>Yaşam>Limonlu Türk kahvesi zayıflatır mı, yağ yakar mı? Ne zaman içilmeli?

Dost sohbetlerinin baş konuğu, “40 yıl hatırlı” Türk kahvesine damla sakızı, tarçın, vanilya ve fındıktan sonra eşlik eden son tat limon oldu. İki şifa kaynağı; limon ve Türk kahvesi birleştiğinde fresh bir aroma tadı damakları şenlendirirken fayda katlanıyor. Kadınların limonlu Türk kahvesini tercih etmesinin ise özel bir nedeni var: Kilo kontrolü. Peki limonlu Türk kahvesi zayıflatır mı, yağ yakar mı? Kilo vermek için limonlu Türk kahvesi ne zaman içilmeli? Merak edilen soruların cevabını Mavi Kadın editörü derledi.

Limonlu Türk kahvesi zayıflatır mı, yağ yakar mı? Ne zaman içilmeli?

Türk kahvesi dünyaya kahve kültürünü hediye eden bilinen tüm kahve türlerinin atası. Türk kahvesini diğer kahvelerden farklı kılan kendine has tadı, köpüğü, kokusu, sunuş biçimi ve geleneksel anlamıdır. “40 yıl hatırı” olan Türk kahvesi hem dost sohbetlerinin yoldaşı hem de misafirperverliğin en güzel örneğidir. Türk kahvesi telvesi ile ikram edilen tek kahve türüdür. 

Türk kahvesi geleneksel olarak sade bir şekilde tüketilir, ancak zaman içinde farklı tatlar ve aroma katmak amacıyla çeşitli varyasyonları ortaya çıkmıştır. Damla sakızlı, tarçınlı, çikolatalı, fındıklı Türk Kahvesi derken şimdi de limonlu Türk kahvesi özellikle kadınlar arasında popüler oldu. Nedeni ise tahmin ettiğiniz gibi kilo vermeye yardımcı olması. Peki limonlu Türk kahvesi zayıflatır mı, yağ yakar mı? Limonlu Türk kahvesi neye iyi gelir. Merak edilen soruların cevabını uzmanların görüşleriyle Mavi Kadın editörü derledi.

TÜRK KAHVESİ NEYE İYİ GELİR?

Türk kahvesi ve limonun faydaları ayrı ayrı ele alındığında her ikisi de sağlık açısından oldukça faydalıdır. Türk kahvesine limon katıldığında ise bu faydalar daha etkin hale gelmektedir. Limonlu Türk kahvesinin bilinen faydaları şu şekildedir:

Limonlu Türk kahvesi zayıflatır mı, yağ yakar mı? Ne zaman içilmeli?

Türk kahvesi antioksidan kaynağıdır. Düzenli olarak kahve tüketen kişilerde kahvedeki antioksidanın fazla olması nedeniyle karaciğer kanseri ve kalın bağırsak kanser türleri önde olmak üzere birçok kanser türüne yakalanma riskinin azaldığını gösteren bilimsel araştırmalar mevcuttur. Prof. Dr. Canan Karatay Türk kahvesinin her gün içilmesi gerektiğinden bahsederken “Bir Türk kahvesi fincanı, domatesin verdiği antioksidandan 100 kat daha fazla antioksidan verir vücudunuza. Beyni de açar, cin gibi olursunuz” diyor.

Türk kahvesi enerjiyi yükseltir, zekâyı açar. Beyindeki uyku nöronlarını geçersiz kılan kahve enerjiyi arttırır. Zihinsel fonksiyonların aktif hale gelmesiyle konsantrasyon ve odaklanma gücü çoğalır. Yapılan bilimsel araştırmalar Türk kahvesinin düzenli tüketilmesinin Alzheimer gibi zihinsel hastalıkları yavaşlatabileceği/geciktirebileceği sonuçlarını ortaya koyuyor.   

Türk kahvesi ömrü uzatır. Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmaya göre her gün düzenli olarak Türk kahvesi içenlerin uzun yaşama oranının daha yüksek olduğu saptandı.

Türk kahvesi kalp sağlığını korur. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak tüketilen Türk kahvesinin, damarların iç yüzeylerindeki hücrelerin yapılarını korumaya destek olarak kalp rahatsızlığına yakalanma riskini düşürebildiği görülmüştür.

Türk kahvesi karaciğer yağlanmasını azaltır. Yapılan araştırmalara göre düzenli Türk kahvesi içen kişilerde karaciğer yağlanması daha az görülür. Kahve, karaciğerdeki iltihabı azaltmakta da etkilidir.

Türk kahvesi diyabet düşmanıdır. Alman tıp insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre, düzenli olarak içilen günlük 600 ml ve üzerindeki kahve tip 2 diyabete yakalanma riskini yüzde 23 oranında azaltmaktadır.

Türk kahvesi safra taşı oluşmasını engeller. Kadınlarda sık görülen safra taşlarının günde 3 fincan kahve içen kadınlarda içmeyenlere göre yüzde 25 daha az görüldüğü yapılan araştırmalarla kanıtlandı.

Türk kahvesi zayıflamaya yardımcıdır. Şekersiz Türk kahvesi spor öncesinde içildiğinde yağ yakımını hızlandırmaktadır. Kahve adrenalin hormonunu salgılattığı ve enerjiyi arttırdığı için kişinin daha fazla enerji harcamasına ve zayıflamasına yardımcı olur. 

Türk kahvesi cildin yaşlanmasını geciktirir. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre kahvedeki antioksidanlar, hücre hasarına ve yaşlanmaya neden olan serbest radikallerle savaşır. Kahvede bol miktarda bulunan B3 vitamininin melanom dışı kanserler ve ciltteki diğer oluşumlarla savaşarak yaşlanmayı geciktirdiği gözlemlenir. Bu sayede kahve içen kişilerin cildi daha parlak ve pürüzsüz olmaktadır.

Türk kahvesi limonlu içildiğinde faydası artar. Limonla içilen Türk kahvesi kronik hastalıkların riskini düşürebilir. Limonlu Türk kahvesi içerdiği yüksek C vitamini ile vücuda hastalıklara karşı korumada, yaraların iyileşmesinde, kıkırdak onarımının sağlanmasında destek olur.

Limonlu Türk kahvesi zayıflatır mı, yağ yakar mı? Ne zaman içilmeli?

LİMONLU TÜRK KAHVESİ YAĞ YAKAR MI, ZAYIFLATIR MI?

Limonlu Türk kahvesi şekersiz içildiğinde kahvenin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi nedeniyle yağ yakımına ve zayıflamaya katkı sağlar. Kahvenin içinde limon suyu olması kahvenin faydasını ve etkisini arttırır. Limonlu kahveyi spordan yarım saat önce içmek spor sırasındaki yağ yakımını destekler. Limonlu kahve ancak spor, diyet, düzenli yaşam gibi unsurlarla desteklendiğinde zayıflatıcı etki sağlar. Zayıflama programı uygulayan kişiler doktorlarına danışarak limonlu Türk kahvesi tüketebilirler. 

LİMONLU KAHVE NE ZAMAN İÇİLMELİ?

Limonlu Türk kahvesi spor öncesi, yemeklerden sonra, atıştırmalıkların yanında ya da sade olarak tüketilebilir. Sabah aç karnına limonlu Türk kahvesi mide sorunları yaşamamak adına tavsiye edilmez. Uyku öncesi limonlu Türk kahvesi içmek uyku sorunları yaşamanıza yol açabilir. Uzmanlar Türk kahvesinin günde 2–3 fincan içilebileceğini söylüyor. Günlük kahvenizin 1 fincanını limonlu içmeniz sağlığınız için yeterli olabilir.

Limonlu Türk kahvesi zayıflatır mı, yağ yakar mı? Ne zaman içilmeli?

LİMONLU TÜRK KAHVESİ TARİFİ

Türk kahvesini limonlu tüketmenin birkaç farklı tarifi vardır. En sık uygulanan tek kişilik limonlu Türk kahvesi tarifi şu şekildedir:

  • 1 fincan soğuk su
  • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
  • 4-5 damla limon suyu

1 fincan soğuk su, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesibir cezvede ya da kahve makinesinde pişirilir. Köpüğü kabaran kahve, fincana konur. Kahveye 1 tatlı kaşığı ya da 4–5 damla limon suyu ilave edilir. Kahve içime hazırdır.

Limonlu Türk kahvesinin içimi kolaydır. Limondan dolayı aroma ve lezzeti artan Türk kahvesinin şekersiz olarak içilmesi tavsiye edilir.

LİMONLU TÜRK KAHVESİ İSHALE İYİ GELİR Mİ?

Limonlu Türk kahvesinin ishale iyi geldiğine dair uzmanların yaptığı bir açıklama bulunmuyor. Halk arasındaki söylentilere göre ishal sorunu olan kişiler için 1 tatlı kaşığı Türk kahvesine 4-5 damla limon suyu konarak çiğ olarak tüketmek fayda sağlar. Herhangi bir sağlık sorunu yaşamamak adına bağırsak sorunlarınız için doktora danışarak limonlu Türk kahvesi tüketmek en doğru yöntemdir.

TÜRK KAHVESİ ÇEŞİTLERİ

Türk kahvesinin zaman içinde farklı tatlar ve aroma katmak amacıyla çeşitli varyasyonları ortaya çıkmıştır. Türk kahvesine sonradan eklenen bazı damak zevkine yönelik çeşitler şunlar: 

  1. Damla Sakızlı Türk Kahvesi: Türk kahvesine damla sakızı eklenerek hazırlanan bu çeşit, özellikle geleneksel lezzetlere ilgi duyanlar için tercih edilebilir. Damla sakızı, kahveye özgü bir tat ve aroma katmaktadır.

  2. Tarçınlı Türk Kahvesi: Kahve sevenler için tarçın, Türk kahvesine eklenen bir diğer öğe olabilir. Tarçın, kahvenin karakteristik tadını zenginleştirir ve tatlı bir aroma katar.

  3. Çikolatalı Türk Kahvesi: Çikolata sevenler için özel olarak hazırlanan Türk kahvesi çeşitidir. Kakao veya çikolata rendesi eklenerek, kahveye çikolata lezzeti katılır.

  4. Baharatlı Türk Kahvesi: Türk kahvesine tarçın, kakule, karabiber gibi baharatlar eklenerek hazırlanan bu çeşit, farklı bir aroma profili sunar. Özellikle kış aylarında tercih edilebilir.

  5. Vanilyalı Türk Kahvesi: Vanilya eklenerek hazırlanan bu çeşit, kahveye hafif bir tatlılık ve vanilya aroması katar.

  6. Fındıklı Türk Kahvesi: İnce çekilmiş fındıkların eklenmesiyle yapılan bu çeşit, kahveye özgün bir lezzet katmaktadır.

Her ne kadar geleneksel Türk kahvesi sade ve aromatik bir içecek olsa da, bu çeşitlerle kahve tutkunlarına farklı deneyimler sunulmaktadır. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Işıl Bulur
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
5 Görüş
yasemin27 Şubat 2024 - 09:27
en sevdiğim damla sakızlı türk kahvesi..
lale26 Şubat 2024 - 17:06
güzel oluyor mu?kim denedi bunu? zehirlenmesek bari..
Canan24 Şubat 2024 - 17:23
İçinde limon tozu olan kahve satılsa iyi olur aslında..
ayla24 Şubat 2024 - 12:45
güzel oluyor..içtim ben
Ahu23 Şubat 2024 - 20:34
Ben diyet yapıyorum diyetisyen sabah kahvaltısından sonra 1 tane limonlu kahve içebilirsin dedi..
Sonraki Haber Yükleniyor...