2021-09-30 19:27:20 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:29

Mavi şampuan nedir? Saçlara olan 5 muhteşem etkisi

İçeriğindeki mavi pigmentler sayesinde, boya işlemi görmüş koyu renk saçlardaki istenmeyen bakırımsı, kızılımsı renk yansımalarını ortadan kaldırır.

Mavi şampuan nedir? Saçlara olan 5 muhteşem etkisi

Ombre, röfle, balyaj işlemi uygulanan koyu renk saçlarda, istenmeyen renk geçişleri ortaya çıkmaktadır. Mavi şampuan bilhassa boya işlemi görmüş koyu renk saçlarda oluşan turuncumsu, kızılımsı renk geçişlerinin ortadan kalkmasını sağlar. Bunu yaparken de saçlara asla zarar vermez, bilakis saçların besler ve saçlara canlılık kazandırır.

Mavi Şampuan Nedir?

Mavi şampuanın içerisinde mavi pigmentler bulunur. Adını içerdiği mavi pigmentlerden alan mavi şampuan, bilhassa koyu renk saçlar üzerinde etkilidir. Koyu renkli saçlara uygulanan ombre, röfle, balyaj gibi işlemlerden sonra saçlarda istenmeyen kızılımsı yahut bakır tonlarında renkler oluşur. Mavi şampuan, saça zarar vermeden bu istenmeyen renk geçişlerinin ortadan kaybolmasını sağlar. Bunun yerine boyalı saçın, daha doğal ve küllü bir tonda görünmesini sağlar.

Mavi Şampuanın Saça Olan Etkileri Nelerdir?

Mavi şampuanın; ombre, röfle ve balyaj gibi işlem uygulanmış koyu renkli saçlar üzerinde birçok faydası vardır. İşlem uygulanmış açık renkli saçlara uygulanan mavi şampuan, saçlara parlaklık ve canlılık kazandırır. Aynı zamanda zengin vitamin içeriğine sahip olan mavi şampuan, saçları kökten uca kadar besler. Mavi şampuanın saçlara olan faydaları şunlardır;

1) İstenmeyen Renk Yansımalarını Ortadan Kaldırır

Saç boyama işleminden sonra saçlarda kızıl ve turuncumsu renk geçişleri oluşur. Mavi şampuan saçtaki bu kızılımsı ve turuncumsu rengin yok olmasını sağlar. Saç boyama işleminden sonra saçlarda oluşan istenmeyen renk yansımalarını giderir, doğal bir görünüm kazandırır.

2) Saçları Besler

Zengin vitamin içeriği sayesinde, saçları kökten uca besler ve saç dökülmesinin çok büyük oranda azalmasını sağlar. Saçların gürleşmesini sağladığı gibi, saçlara ışıltılı canlılık kazandırır.

3) Saç Renginin Kalıcılığını Uzun Süre Korur

Mavi şampuan; ombre, röfle ve balyaj gibi işlemlerden geçmiş saçların, renklerinin daha uzun süre kalıcı olmasını sağlar. Mavi şampuan sayesinde, saç boyama işleminden sonra, saç renginin kalıcılığını uzun süre koruyabilirsiniz.

4) Saç Rengine Doğallık Katar

Röfle yapılmış kahverengi saçlar üzerinde istenmeyen bakırımsı bir renk görüntüsü ortaya çıkabiliyor. Mavi şampuan, bu istenmeyen renk yansımasını yok ediyor, saçlarınızın daha doğal kahverengi tonunda olmasını sağlıyor.

5) Saç Rengine Küllü Bir Görüntü Katar

Güneşin zararlı ışınları, saç şekillendiren ısıtıcı aletler, havuz-deniz suyu gibi faktörler saçlar etkilenir. Boyanmış, işlem görmüş saçların rengi, çevresel faktörlerin etkisiyle bozulur ve istenmeyen renk geçişleri ortaya çıkar. Mavi şampuan da tam bu noktada size yardımcı olur, saçlardaki istenmeyen kızıl, turuncu, bakır renk tonlarını yok eder. Sadece bu etkisiyle kalmaz, aynı zamanda içerdiği mavi pigmentler sayesinde saçlardaki renk tonlarının küllü bir tonda görünmesini sağlar.

Mavi Şampuan Nasıl Kullanılır?

Mavi şampuanı saçınıza uygulamadan evvel saçınızda durma süresinin ne kadar önemli olduğunu belirtmemizde fayda var. Mavi şampuanın saçta bekletilme süresi oldukça önemlidir. Bunun nedeni, mavi şampuan içerisinde mavi pigmnetler barındırır. Mavi pigmnetler, saçla ne kadar temas kurarsa, saçlardaki sıcak renkler o kadar nötrlenir ve saçtaki istenmeyen renk yansıması yok olur. Ancak ürünün üzerinde yazan süreden fazla da bekletilmemelidir. Aksi taktirde, bu sefer de şampuan saçınız üzerinde istemeyeceğiniz olumsuz bir etkiye yol açabilir. Mavi şampuan saça şu şekilde uygulanır;

  • Mavi şampuanı satın almadan evvel, ürünün üzerinde yazan talimatı dikkatli okumalı ve ürünün üzerinde yazan süre kadar saçınızda bekletmelisiniz. Aynı zamanda ürünün talimatında şampuanın saça kaç kez uygulanması gerektiği de yazacaktır. Bu hususlara dikkat ettiğiniz taktirde, mavi şampuanın saça olan etkisini görmeniz mümkündür.
  • Ombre, balyaj, röfle gibi saç işlemi uygulamalarından sonra saçlar su ile yıkanmalıdır.
  • Ardından mavi şampuandan bir miktar avucun içerisine sıkılır. Mavi şampuanı saça uygulanır ve köpürülmesi sağlanır.
  • Şampuan saçta yaklaşık olarak 4-5 dakika kalmalıdır.
  • Daha sonra şampuan, su yardımı ile saçtan arındırılır.
Mavi Kadın