Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Pürüzsüz ve tertemiz bir vücut için kuru fırçalama tekniği … Kuru fırçalama nasıl yapılır? 

Mavi Kadın>Güzellik>Pürüzsüz ve tertemiz bir vücut için kuru fırçalama tekniği … Kuru fırçalama nasıl yapılır? 

Kuru fırçalama tekniği, eski çağlardan bu yana özellikle Antik Mısır'da uygulandığı bilinen güzellik sırlarından biri. Vücudun rahatlamasını, ölü derilerden arınmasını ve yumuşamasını sağlayan bu uygulama, son yıllarda yeniden popülerlik kazandı. Peki kuru fırçalama tekniği nasıl yapılır? Mavi Kadın editörü kuru fırçalama tekniği ile ilgili merak edilenleri yazdı.

Pürüzsüz ve tertemiz bir vücut için kuru fırçalama tekniği … Kuru fırçalama nasıl yapılır? 

Her geçen gün güzellik alanında yeni uygulamalar bulunsa da, eski çağlardan bu yana uygulanan bir güzellik sırrından bahsedeceğiz: Kuru fırçalama. Bu tekniğin özellikle Antik Mısır'da spa amaçlı kullanıldığı biliniyor. Vücuda masaj etkisi göstermekle beraber ölü derilerden arındıran kuru fırçalamanın cilde olan faydaları saymakla bitmiyor. Mavi Kadın editörü kuru fırçalama tekniği ile ilgili merak edilen her şeyi yazdı. 

KURU FIRÇALAMA NEDİR?

Kuru fırçalama, genellikle doğal kıllardanya da at kılından yapılmış fırçalar ile vücudun fırçalanması işlemine verilen addır. Bu fırçalama tekniği ile vücut aşağıdan yukarıya doğru taranır gibi fırçalanır. Böylelikle vücutta oluşan ölü derilerden arınma ve vücudun kan dolaşımının arttırılması amaçlanır.

Pürüzsüz ve tertemiz bir vücut için kuru fırçalama tekniği … Kuru fırçalama nasıl yapılır? 

KURU FIRÇALAMADA NASIL FIRÇALAR KULLANILIR?

Kuru fırçalama tekniğinde kullanılacak olan fırçalar cildi tahriş etmeyecek kadar ince telli fakat cildi ölü derilerden temizleyecek kadar kalın telli olmalıdır. Bu yüzden kuru fırçalamada kullanılan vücut fırçaları, bitki liflerinden ve doğal malzemelerden elde edilmiş kıllarla üretilir. Doğal kıllar, ahşap bir taban üzerine sık bir şekilde eklenerek yapılır. Kullanım durumuna göre uzun saplı, yuvarlak saplı ya da sapsız olarak bir çok farklı modeli bulunur.

Pürüzsüz ve tertemiz bir vücut için kuru fırçalama tekniği … Kuru fırçalama nasıl yapılır? 

KURU FIRÇALAMA NASIL YAPILIR?

 • Kuru fırçalam yapmak için öncelikle kişinin kendi vücuduna ve el yapısına uygun olan bir fırça seçmesi gerekir.
 • Seçilen fırçanın doğal malzemelerden yapılmış olması, cilde daha fazla fayda sağlayacağı için at kılı ya da bitki liflerinden yapılmış fırçalar tecih edilmelidir. 
 • Kuru fırçalama, genellikle duş öncesinde yapılan bir işlemdir. Bu yüzden cildin mutlaka kuru olması gerekir. Eğer duş sonrasında kuru fırçalama yapılacaksa ilk önce vücut tam olarak kurutulmalıdır. 
 • Kuru fırçalama vücudun aşağı kısmından yukarıya doğru yapıldığı için, ilk olarak ayaklardan başlanmalıdır. 
 • Ayaklar, bacaklar ve daha sonra belden üste kadar vücut, dairesel hareketlerle vücudu tahriş etmeden orta hızda fırçalanmalıdır. 
 • Bel, karın ve koltuk altlarına gelindiğinde fırça saat yönünde hareket ettirilerek fırçalanmalıdır.
 • Tüm vücut fırçalandıktan sonra yüz de , yüz temizleme fırçasıyla nazikçe fırçalanır.
 • Kuru fırçalama esnasında vücut biraz kızarabilir fakat bu zaten beklenilen ve istenilen bir şeydir. Çok fazla kızarıklık olmadığı sürece hafif bir pembelik idealdir.
 • Kuru fırçalama esnasında vücudu tahriş etmemek ve olası yaraları önlemek için, fırça cilde nazik bir şekilde bastırılmalıdır. Özellikle hassa cilde sahip olanlar bu işlemi uygularken daha dikkatli olmalıdır.

Pürüzsüz ve tertemiz bir vücut için kuru fırçalama tekniği … Kuru fırçalama nasıl yapılır? 

KURU FIRÇALAMANIN CİLDE FAYDASI NEDİR?

Kuru fırçalamanın cilde olan faydaları saymakla bitmiyor. Kuru fırçalama tekniğini düzenli olarak uygulayan kadınların ve erkeklerin bu uygulama sonrasında gözlemlediği değişiklikler şu şekilde:

VÜCUT ÖLÜ HÜCRELERDEN ARINDIRILIR

Vücudu ölü hücrelerden arındırma işlemine eksfoliasyon adı verilir. Eksfoliasyon, kuru fırçalama tekniğinde elde edilen en bilindik sonuçlardan biri. Özellikle duşa girmeden önce yapılan kuru fırçalama ile vücudun en dış katmanında bulunan ölü hücreler, kirler ve döküntüler tamamen temizlenir. Böylelikle kuru fırçalamadan sonra duşa girildiğinde, gözenekler daha iyi temizlenir ve cilt daha rahat nefes alır.

KAN DOLAŞIMI HIZLANDIRILIR

Kuru fırçalamanın cilde en önemli faydalarından biri kan akışını hızlandırmasıdır. Kuru fırçalama esnasında vücut ölü hücreleri atarken bir yandan da fırçalama yapılan bölgede kan dolaşımını hızlandırır. Kuru fırçalama sonrasında ciltte görülen hafif pembemsi bir kızarıklık, bunun sebebidir. 

SELÜLİTİ AZALTIR

Düzenli olarak uygulanan kuru fırçalama, uygulandığı bölgede kan dolaşımını hızlandırır ve o bölgedeki oluşan yağların yakılmasında etkili rol oynar. Bu sebeple halihazırda olan selülit görünümünü azaltır ve yeni selülitlerin oluşmasına engel olur. Böylelikle kuru fırçalama yapan kişiler düzenli kullanımla beraber daha pürüzsüz bir cilde sahip olur. 

MASAJ ETKİSİ GÖSTERİR

Kuru fırçalama, fırçalama yapılan bölgeye masaj etkisi gösterir. Dolayısıyla sabahları yapılan fırçalama kişiye daha dinçlik sağlarken, akşamları yapılan kuru fırçalama ise kişinin üzerinden tüm günün yorgunluğunu atmasını sağlar ve masaj yapılmış gibi hissettirir. 

KURU FIRÇALAMA HANGİ SIKLIKLA YAPILMALI?

Kuru fırçalama genellikle duş öncesinde yapılması önerilen bir uygulamadır. Dolayısıyla haftada iki ya da üç defa kuru fırçalama yapmak, normal bir cilde sahip olanlar için yeterli olacaktır. Fakat hassas bir cilde sahip olanlar için 10 günde bir ya da iki haftada bir defa yapılması daha uygun olacaktır. 

Pürüzsüz ve tertemiz bir vücut için kuru fırçalama tekniği … Kuru fırçalama nasıl yapılır? 

KURU FIRÇALAMA YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 • Kuru fırçalama yapılırken dikkat edilmedi gereken en önemli şey, fırçanın vücuda nazik bir şekilde uygulanmasıdır. Fazla baskı uygulamak ya da çok hızlı şekilde fırçalama yapmak cildin tahriş olmasına ya da çok fazla kızarmasına sebep olabilir. 
 • Kuru fırçalama tıpkı diğer cilt bakım rutinleri gibi düzenli olarak yapıldığı takdirde sonuç alınabilen bir uygulamadır. Sadece bir ya da iki defa kuru fırçalam yapıp sonuç beklemek mantıksız olacaktır. Bu yüzden haftada en az 3 defa düzenli olarak kuru fırçalama yapılmalıdır. 
 • Kuru fırçalama yapılırken vücudun hassas kısımlarına karşı dikkatli olunmalıdır. Koltuk altı, bacakların iç kısımları, kasık bölgesi vs. gibi alanlar kuru fırçalama yapılırken çok dikkatli olunması gereken alanlardır. 
  Vücut üzerinde sivilce, yara, akne vb. oluşumlar varsa, o bölge üzerine fırça değdirilmemelidir. 
 • Kuru fırçalama yaparken ciltteki ölü hücreler ve kirler döküleceği için bu işlem ya banyoda ya da kişinin daha rahat temizleyeceği bir alanda yapılmalıdır. 
 • Kuru fırçalama, normal cilt tipleri için tavsiye edilen bir uygulamadır. Hassas bir cilde sahip olan ya da egzema gibi deri problemine sahip olan kişiler kuru fırçalama yapmadan önce mutlaka bir dermatoloğa görünmeli ve tavsiye edilirse bu işlemi yapmalıdırlar. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...