Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Babam sağolsun şıklığı! Old Money giyim tarzı nedir, nasıl oluşturulur?

Mavi Kadın>Moda>Babam sağolsun şıklığı! Old Money giyim tarzı nedir, nasıl oluşturulur?

Çok uzun zamandır var olsa da günümüzde yeniden popüler hale gelmiş bir akım: Old money. Zenginliğini miras olarak almış kişiler için kullanılan bu kavram, giyim tarzlarında da etkin olarak kendini belli ediyor. Peki Old Money giyim tarzı nedir? Nasıl oluşturulur? Olmazsa olmazları nelerdir? Old Money giyim tarzı ile ilgili her şey… 

Babam sağolsun şıklığı! Old Money giyim tarzı nedir, nasıl oluşturulur?

Old Money tarzı, kişinin ailesinden gelen zenginliği ifade eder. Dolayısıyla lüks ve kaliteli kıyafetlerin oluşturduğu bu tarz aynı zamanda sade ve şık kombinleri temsil eder. Old Money giyim tarzı nasıl oluşturulur? Olmazsa olmaz parçaları nelerdir? Mavi Kadın editörü Old Money giyim tarzı ile ilgili her şeyi derledi. 

OLD MONEY GİYİM TARZI NEDİR?

Old Money tarzı denildiğinde akla ilk olarak Prenses Diana gelir. Bu tarzda aileden gelen zenginliğin gösterildiği, pahalı fakat abartısız kıyafetler kullanılır. Hatta bu tarz içimn "sessiz lüks’’ de denir. Sadece kıyafetlerle değil, bu tarz kişinin duruşunu ve tavrını da etkiler. Zarif ve asaletli bir görünümü vurgular. 

Babam sağolsun şıklığı! Old Money giyim tarzı nedir, nasıl oluşturulur?

Old Money giyim tarzında, kıyafetlerde logo ve büyük marka isimleri yer almaz. Kıyafetler lükstür fakat bu lüks marka ile değil, ürünün kalitesi ile anlatılır. Çoğunlukla kıyafetler terzide özel olarak diktirilir. Bu tarz bir nevi hızlı modanın karşıtıdır. Dolayısıyla diktirilen parçalar; zamansız ve her yerde kombinlenebilen parçalardır.

Bu tarzda genellikle popular olan stiller ve giysiler tercih edilmez. Kombinin ana parçası tek bir parçadır. Bu, elbise olabilir, takı olabilir ya da çanta olabilir. Aynı zamanda bu tarz sürdürülebilir bir tarzdır. Kıyafetler kaliteli oldukları için kolayca yıpranmaz ve eskimez. Dolayısıyla yıllarca tekrar tekrar faeklı şekillerde kullanılabilir. 

Babam sağolsun şıklığı! Old Money giyim tarzı nedir, nasıl oluşturulur?

OLD MONEY GİYİM TARZI NASIL OLUŞTURULUR ?

Old money giyim tarzı oluşturmak için öncelikle kıyafetlerin ne açık ne de kapalı olması gerekir. Çünkü bu tarzda vurgulanmak istene asıl şey, kıyafetlerin kalitesidir. Bu sebeple maksi boy ve midi boy etekler bolca kullanılır. Blazer ceketler, ince ceketler ve trençkotlar da bu tarzda oldukça fazla kullanıma sahiptir. Çünkü bu parçalar yıllarca her yerde ve her kombinde kullanılabilir.

Uzun elbiseler yaz ya da kış tüm mevsimlerde kullanılabildiği için Old Money tarzı için büyük önem taşır. Bunun yanı sıra kaliteli polo tişörtler de zenginliğin göstergesi olduğu için oldukça fazla kullanılır. Bu tarzda dikkat çekici ve parlak renklerin yerine daha soft, pastel renkler kullanılır. Çünkü bu renklerin modası asla geçmez. 

Old Money tarzının en belirgin özelliği çanta ve ayakkabı kalitesidir. Bu tarzda genellikle deri çantalar kullanılır. Çantaların marka logoları büyük olmaz. Çantaların kendi de y aorta boy ya da küçük boydur. Çünkü yıllarca kullanılacak olan bu çantalar, her döneme hitap etmelidir. Ayakkabı tercihinde ise düz taban ya da hafif topuklu ayakkabılar tercih edilir. Rahatlık ön plana çıkartılır. 

OLD MONEY TARZI KULLANILAN RENKLER

Old Money tarzında en çok kullanılan rekler lacivert, beyaz, bej ve siyahtır. Çünkü bu renkler hem sofistike bir görünüm sağlar hem de klasik oldukları için her zaman kullanılabilirler. 

Babam sağolsun şıklığı! Old Money giyim tarzı nedir, nasıl oluşturulur?

OLD MONEY GİYİM TARZININ OLMAZSA OLMAZLARI

 • Özel takım elbiseler
 • Blazer ceketler
 • Kaliteli gömlekler
 • Polo tişörtler
 • Klasik kesim pantolon ve etekler
 • Düz tabanlı kaliteli ayakkabılar
 • Kaşmir kazaklar
 • İpek bluzlar
 • Trençkotlar
 • Deri çantalar
 • Midi boy elbiseler

Babam sağolsun şıklığı! Old Money giyim tarzı nedir, nasıl oluşturulur?

OLD MONEY GİYİM TARZINDA YAPILMAMASI GEREKENLER

 • Logolu ve markası aşırı derecede gözüken ürünler kullanılmamalı
 • Bedene tam oturmayan kıyafetler tercih edilmemeli
 • Popüler olan parçalar giyilmemeli 
 • Kalitesiz kumaşlı kıyafetler giyilmemeli
 • Aşırı aksesuar kullanımından kaçınılmalı

OLD MONEY AKSESUAR KULLANIMI

Old Money tarzında, sade ama zarif aksesuarlar kullanılır. Daha çok gerçek mücevher kullanılan bu tarzda asıl amaç kullanılan takının zamansız olmasıdır. Dolayısıyla ince şık bir saat, her zaman kullanılabilecek olan küçük yuvarlak küpeler ve zarif bir kolye bu tarzın aksesuarlarının en iyi örneğidir. 

Babam sağolsun şıklığı! Old Money giyim tarzı nedir, nasıl oluşturulur?

OLD MONEY MAKYAJI

Old Money makyajı, tıpkı kıyafet seçimleri gibi sade fakat şıktır. Abartılı makyajdan kaçınılır. Doğal tonlarda fondöten, allık ve dudak için parlatıcı yeterli olacaktır. Çünkü asıl makyaj kişinin zarafetli tavırlarıdır. Öyle ki, bu makyajdan bile daha önemlidir. 

OLD MONEY TARZI GİYMEK İÇİN ZENGİN Mİ OLMAK GEREKİR? 

Old Money tarzı, kıyafetlerin markasından ya da parasından daha çok kalitesi ile ilgilidir. Az ama öz parçalar bu noktada çok faydalı olacaktır. Zamansız modellerden oluşan temel ürünlerle bile Old Money tarzı oluşturulabilir. Bu noktada ikinci el mağazalardaki vintage ürünler ya da kaliteli kumaşlardan yapılma ürünler tercih edilebilir. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...