26 Mayıs 2022, Perşembe 17:21

Sigaraya zam geldi, artık bırakmalıyım diyenlere 5 öneri

Sigaraya zam geldi, artık bırakmalıyım diyenlere 5 öneri

Sigaranın sağlığa zararları konusunda sürekli yeni bilgiler ortaya çıkmasına rağmen tiryakiler bir türlü bu bağımlılıktan kurtulamıyor. Sigara içmek bağımlılık haline geldiğinde fiziksel olduğu gibi psikolojik problemlere de zemin hazırlıyor. Peki sigarayı bırakmanın en kolay yolu nedir? İşte sigaradan soğutan 5 doğal yöntem…

Sigara içmek bir bağımlılıktır ve bırakmak oldukça zordur. Çünkü içeriğindeki nikotin ve kanserojen maddeler bağımlılık yapar. Nikotin yoksunluğu ise tekrardan sigara içme isteği uyandırır. Peki tüm bu bağımlılık yapan etkilerden kurtulmak mümkün mü? Elbette. Sigarayı bırakmak için birçok yöntem var. Örneğin; Karabaş otu, hazanbel otu, çarkıfelek çiçeği ve meyankökü ile yapılan tarifler sigarayı bırakma sürecinde oldukça etkili olduğu biliniyor. Yardım almadan sigarayı bırakan birçok kişi aslında bu bağımlılıktan kurtulmanın mümkün olduğunu gösteriyor. Unutmayın, iradeniz ve azminiz bu süreçte en büyük destekçiniz olacaktır. Sigarayı bırakmayı düşünüyor ve bir türlü bırakamıyorsanız önereceğimiz yöntemleri deneyerek bu kötü alışkanlıktan kolayca kurtulabilirsiniz.

SİGARAYI BIRAKMANIZI SAĞLAYACAK 5 ETKİLİ YÖNTEM

Önereceğimiz doğal yöntemleri uygulayarak sigara içme ihtiyacınızı bastırabilirsiniz. Bu tariflerde geçen bitkileri aktarlardan temin edebilirsiniz. İşte evde kendi kendinize sigarayı bırakmanızı sağlatacak 5 etkili yöntem…

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN SİGARA BIRAKTIRAN KÜR TARİFİ

Sigarayı bırakmak için İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği bitkisel kürün tarifi şöyle:

Öncelikle bir su bardağı suyu kaynatın. Ardından 1 tatlı kaşığı karabaş otu ilave edin. Yaklaşık 5 dakika demlendikten sonra fincana süzün ve ılımaya bırakın. İçerisine şeker, limon veya bal eklemeden sade tüketin. Gün içerisinde sigara özlemi duyduğunuz her an bu çaydan bir yudum için ve bırakın. Bu şekilde bir fincan çayı gün içinde bitirmeye çalışın. Her gün tekrardan bir fincan karabaş çayı hazırlayın ve düzenli olarak 3 ay boyunca devam edin. Zamanla sigara içme ihtiyacınız azalacak ve sigarayı yaktığınızda tadı kötü gelmeye başlayacaktır.

HAZANBEL KÖKÜ ÇAYI İLE SİGARA BIRAKMA YÖNTEMİ

Hazanbel kökü halk arasında ‘eğir kökü’ olarak da bilinir. Sigara bırakma sürecinde kullanılacak ise kurutulmuş halde tercih edilir. Sigara içme arzusu duyulduğunda hazanbel kökü çiğnenir veya emilir. Ayrıca hazanbel kökü çay olarak da demlenebilir. Hazırlanışı şöyle:

Öncelikle bir su bardağı su kaynatın. Ardından 2 yemek kaşığı hazanbel bitkisi ve 1 yemek kaşığı nane yaprağını ufalayıp ezin. Ezilen karışımdan 1 yemek kaşığı alın ve kaynamış suyun içerisine ilave edin. Yaklaşık 1-2 saat beklettikten sonra süzün. Canınız sigara istediğinde bu su ile ağzını çalkalayın. Hazanbel kökü sigarayı bırakmakta etkili olduğu gibi nane de içindeki mentol sayesinde nikotine olan ihtiyacı azaltır.

SÜTLE SİGARAYI BIRAKMAK MÜMKÜN MÜ?

Sigaranızı yakmadan önce bir bardak süt içerseniz sigaranın tadı size kötü gelecektir. Hatta bu yüzden sigara tiryakileri sütü pek sevmezler. Sigarayı bırakmayı başaran kişiler sigaralarını süte batırıp kuruduktan sonra içtiklerini ve iğrendiklerini söylemiştir. Sizde sigara içmek istediğiniz zaman bu yöntemi deneyin, inanın bir daha elinizi dahi sürmek istemeyeceksiniz.

ÇARKIFELEK ÇİÇEĞİ DE SİGARA BIRAKMAKTA ETKİLİ

Çarkıfelek çiçeği nikotin isteğini azaltmasıyla sigarayla mücadeledeki en büyük yardımcılardan birisi. Çarkıfelek çiçeği çayı şöyle hazırlanır:

Taç yapraklarını ve meyve kısmını kuru olarak kullanmanız gerekir. Çarkıfelek çiçeğinin taç yaprak ve meyve kısmını bir yemek kaşığı yardımı ile alın ve kaynamış suyun içerisine ekleyin. Yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekleyin ve tüketin. Düzenli olarak kullanımda sigara isteğinizin azaldığını göreceksiniz.

MEYANKÖKÜ ÇİĞNEYEREK SİGARADAN KURTULUN

Meyan kökü nikotin yoksunluğuna en iyi gelen bitkilerden biridir. İçeriğindeki etken maddeler vücuttaki nikotin ihtiyacını bastırır, fiziksel ve psikolojik olarak rahatlatır. Bunun için gün içinde aynı sigara içer gibi meyan kökünü ağzınıza koyup emerek tüketmelisiniz. İsterseniz meyan kökünü demleyerek çay gibi de tüketebilirsiniz. Meyan kökünün içeriğinde az miktarda toksin bulunur ve bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği için diyabet hastaları kullanmamalıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler sigarayı bırakma konusunda size yardımcı olabilir. Ancak sigarayı bırakmak için gereken ilk şeyin ‘irade’ olduğunu sakın unutmayın. 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT