Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-08-03 03:38:20 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:41

Soğan Suyu Saça Nasıl Uygulanır Ve Saça Faydaları Nelerdir?

Google News

Soğan suyunun saça faydası saç dökülmesini önlemekle sınırlı değildir, saç köklerini güçlendirir, saç derisi problemlerini tedavi eder.

Soğan Suyu Saça Nasıl Uygulanır Ve Saça Faydaları Nelerdir?

Birçoğumuz saç dökülmesi tedavisinde soğan suyunun kullanıldığını duymuşuzdur. Soğan suyunun saça faydası saç dökülmesini önlemekle sınırlı değildir, saç köklerini güçlendirir, saç derisi problemlerini tedavi eder ve saçların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Saç, dışı keratinle kaplı saça gücünü veren proteinlerden oluşur. Saçın yapısında ayrıca bol miktarda kükürt bulunur. Saç dökülmesi ise kükürt eksikliği ile bağlantılı ortaya çıkan bir durumdur. Soğanda bulunan "Methylsulfonylmethane" ismindeki madde kükürtün cilt tarafından emilebilen bir kaynağıdır. Soğan suyunun saça ve saç derisine uygulanmasıyla saçta keratin üretimi uyarılır, bunun sonucunda saçlar uzamaya başlar.

2002 yılında the Journal of Dermatology (Dermatoloji Dergisi'nde) yayımlanan bilimsel araştırmaya göre, başta veya vücudun herhangi bir yerinde Alopesi areata yani saç kıran olan yere soğan suyu sürülmesinin bu bölgede kıl çıkardığı tespit edilmiştir.

38 saç kıran hastası üzerinde yapılan bir diğer bilimsel çalışmada iki ay boyunca günde iki kez saç kıran olan bölgeye soğan suyu süren kişilerin, musluk suyu sürenlerden çok daha fazla saç çıktığı gözlemlenmiştir. Kaynak: Sharquie KE 1, Al-Obaidi HK. "Soğan suyu (Allium cepa L.), alopesi areata için yeni bir topikal tedavi." j. Dermatol. 2002 Haziran; 29 (6): 343-6.

Bilimsel araştırmalar, saç beyazlamasına saç köklerinde hidrojen peroksit birikiminin neden olduğunu, hidrojen peroksit birikiminin ise saç köklerinde doğal antioksidan bileşik olan katalaz azalmasıyla bağlantılı olduğunu bildiriyor. Soğan suyu, antibakteriyel özleri ile kafa derisi ve saç foliküllerini temizlemesinin yanı sıra katalaz üretimini de uyarır. Katalaz maddesi saç beyazlamasını önler ve saç tellerinin kalınlaşıp, kalitesinin artmasına yardımcı olur. Ünlü herbalist, John Gerard (1545- 1612) soğan suyunun saç çıkmasında çok etkili olduğunu haber veriyor. 

Soğan antibakteriyel olduğundan saç derisindeki enfeksiyonların tedavisinde de çok etkilidir. Özellikle kepek tedavisinde soğan suyu önemli rol oynar.

Soğan suyu saça nasıl sürülür?

Malzemeler

  1. 1 büyük soğan
  2. Blender, robot veya rende
  3. Süzgeç

Soğanın kahverengi kabuklarını çıkarıp güzelce yıkayın. Küçük parçalar halinde dilimleyip blenderdan veya robottan geçirip püre haline getirin. Elde ettiğiniz soğan püresini süzgeçte veya temiz bir tülbentte süzüp suyunu çıkarın. Saç kökleriyle kafa derisine yoğunlaşarak tüm saçlarınıza sürün, 30-45 dk bekletip, suyla yıkayın, şampuan kullanın ve tekrar suyla durulayın.

Hint Yağı Saça Nasıl Uygulanır? Videolu Anlatım Tıklayınız

Elma Sirkesi Saça Nasıl Uygulanır? Resimli Anlatım Tıklayınız

Yoğurdun Saça Faydaları Ve Yoğurtla Saç Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Bıldırcın Yumurtasının Saça Faydaları Ve Saç Maskesi Tarifi Tıklayınız

Barcelino Saç Bakım Yağı Nedir, Fiyatı Ne Kadar, Nasıl Kullanılır? Tıklayınız

Yumurta Sarısının Saça Faydaları Ve Yumurta Sarısı Saç Maske Tarifi Tıklayınız

Patates Maskesinin Saça Faydaları Ve Patates İle Saç Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Çayın Saça Müthiş Faydaları Ve Çayla Saç Nasıl Yıkanır? Tıklayınız

Soğan Suyu Saça Nasıl Uygulanır Ve Saça Faydaları Nelerdir?

Soğan Suyu Saça Nasıl Uygulanır Ve Saça Faydaları Nelerdir?

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.