26 Mayıs 2022, Perşembe 05:19

Soğan Suyu Saça Nasıl Uygulanır Ve Saça Faydaları Nelerdir?

Soğan Suyu Saça Nasıl Uygulanır Ve Saça Faydaları Nelerdir?

Soğan suyunun saça faydası saç dökülmesini önlemekle sınırlı değildir, saç köklerini güçlendirir, saç derisi problemlerini tedavi eder.

Birçoğumuz saç dökülmesi tedavisinde soğan suyunun kullanıldığını duymuşuzdur. Soğan suyunun saça faydası saç dökülmesini önlemekle sınırlı değildir, saç köklerini güçlendirir, saç derisi problemlerini tedavi eder ve saçların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Saç, dışı keratinle kaplı saça gücünü veren proteinlerden oluşur. Saçın yapısında ayrıca bol miktarda kükürt bulunur. Saç dökülmesi ise kükürt eksikliği ile bağlantılı ortaya çıkan bir durumdur. Soğanda bulunan "Methylsulfonylmethane" ismindeki madde kükürtün cilt tarafından emilebilen bir kaynağıdır. Soğan suyunun saça ve saç derisine uygulanmasıyla saçta keratin üretimi uyarılır, bunun sonucunda saçlar uzamaya başlar.

2002 yılında the Journal of Dermatology (Dermatoloji Dergisi'nde) yayımlanan bilimsel araştırmaya göre, başta veya vücudun herhangi bir yerinde Alopesi areata yani saç kıran olan yere soğan suyu sürülmesinin bu bölgede kıl çıkardığı tespit edilmiştir.

38 saç kıran hastası üzerinde yapılan bir diğer bilimsel çalışmada iki ay boyunca günde iki kez saç kıran olan bölgeye soğan suyu süren kişilerin, musluk suyu sürenlerden çok daha fazla saç çıktığı gözlemlenmiştir. Kaynak: Sharquie KE 1, Al-Obaidi HK. "Soğan suyu (Allium cepa L.), alopesi areata için yeni bir topikal tedavi." j. Dermatol. 2002 Haziran; 29 (6): 343-6.

Bilimsel araştırmalar, saç beyazlamasına saç köklerinde hidrojen peroksit birikiminin neden olduğunu, hidrojen peroksit birikiminin ise saç köklerinde doğal antioksidan bileşik olan katalaz azalmasıyla bağlantılı olduğunu bildiriyor. Soğan suyu, antibakteriyel özleri ile kafa derisi ve saç foliküllerini temizlemesinin yanı sıra katalaz üretimini de uyarır. Katalaz maddesi saç beyazlamasını önler ve saç tellerinin kalınlaşıp, kalitesinin artmasına yardımcı olur. Ünlü herbalist, John Gerard (1545- 1612) soğan suyunun saç çıkmasında çok etkili olduğunu haber veriyor. 

Soğan antibakteriyel olduğundan saç derisindeki enfeksiyonların tedavisinde de çok etkilidir. Özellikle kepek tedavisinde soğan suyu önemli rol oynar.

Soğan suyu saça nasıl sürülür?

Malzemeler

 1. 1 büyük soğan
 2. Blender, robot veya rende
 3. Süzgeç

Soğanın kahverengi kabuklarını çıkarıp güzelce yıkayın. Küçük parçalar halinde dilimleyip blenderdan veya robottan geçirip püre haline getirin. Elde ettiğiniz soğan püresini süzgeçte veya temiz bir tülbentte süzüp suyunu çıkarın. Saç kökleriyle kafa derisine yoğunlaşarak tüm saçlarınıza sürün, 30-45 dk bekletip, suyla yıkayın, şampuan kullanın ve tekrar suyla durulayın.

Hint Yağı Saça Nasıl Uygulanır? Videolu Anlatım Tıklayınız

Elma Sirkesi Saça Nasıl Uygulanır? Resimli Anlatım Tıklayınız

Yoğurdun Saça Faydaları Ve Yoğurtla Saç Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Bıldırcın Yumurtasının Saça Faydaları Ve Saç Maskesi Tarifi Tıklayınız

Barcelino Saç Bakım Yağı Nedir, Fiyatı Ne Kadar, Nasıl Kullanılır? Tıklayınız

Yumurta Sarısının Saça Faydaları Ve Yumurta Sarısı Saç Maske Tarifi Tıklayınız

Patates Maskesinin Saça Faydaları Ve Patates İle Saç Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Çayın Saça Müthiş Faydaları Ve Çayla Saç Nasıl Yıkanır? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

22 Yorum

 1. Arif

  Merhaba arkadaşlar, ben bu yöntemi uzun zamandır deniyorum. Saçlarımda dökülme başladığında soğan suyu yöntemini uygulamaya başladım. Bu yöntem gerçekten çok işe yarıyor. Yani benim saçlarımda çok işe yaradı. Şu anda dökülmem neredeyse sıfırlandı ve yeni saçlar kazandım. Saçlarınızda dökülme problemi varsa ve dökülmeniz yeni başladıysa hiç zaman kaybetmeyin. Soğanı kaynatmanıza gerek yok. 1 soğanı rendeleyin ve rendelediğiniz soğanların süzgeç ile suyunu çıkartın. Soğan suyunu saçınıza sürün. Ben en az 2 saat bekletip, saçlarımı yıkıyorum. Bunu haftada 3-4 kez mutlaka yapın. Yararını çok göreceksiniz. Denemenizde fayda var.

 2. Nursel Akbulut

  Merhaba ben bunu denemiştim ama pek faydasını göremedim bir set kullandım saçlarımı iki kat hızlı uzattı hemde sağlıklı ve bakımlı oldu saçlarım çok memnun klamıştım ben internete hızlı saç uzatma 4'lü set yazınca çıkıyor:)))

 3. Fatoş

  Soğanı kaynayıp suyunu sürüyom faydası olur mu

 4. zeyneb

  Sogan suyunun faydasi dogrumu ve faydasini kim gorub ?

 5. Misafir

  Saçlarımın her zaman uzun bakımlı ve sağlıklı olmasını istiyorum ama hep uzamaya başladığında kırıklar oluyor ve uzama duruyor kestir yine aynı uzunluğa gelince aynı durum bu yüzden sağlıklı uzatma yolu ararken likit keratin dip bakım yağı ile karşılaştım tavsiye üzerine saçlarım likit keratin den sonra sağlıklı uzuyor ve normalden hızlı uzamasına rağmen kırık falan da yok uzamada durmuyor yıpranma olmadığı için uzun saç seven benim için likit keratin vazgeçilmez.

 6. Ahmet

  Samsakli sampuan. Marketten al. Icine eczaneden 1 kutu kadin dogum hapi al. Samsakli sampuanin icine 10 adet ez un gibi olacak.. Iyice karistirdiktan sonra saca sur. 10 dakika sacta beklet.Yika suyla. 2 ay kullan. Saclar sik ve gur olacak.

 7. Meryem

  Soganve 1 tane kucuk sarimsagi soy at kaynat saha sonra saca sur 1 saat besler saci

 8. Yeganə Məmmədova

  Saçımın tezlikle uzanmasını isteyirem.Bunun üçündə bize bexş etdiyiniz reseptlerden istifade edəcəm. Əgər müsbət nəticə əldə etsem, ətrafımdakı bezi dostlarima da məsləhət edəcəm... Hələlik sagolun:)

 9. maya

  ben hiç denemedim nasıl yapılıyur

 10. Aygün

  Netdə okudum. Soğanla balı karıştırıyorsun. 30 dakika kafada sakladıktan sonra iyice yıkıyorsun. Amma bir gün geçti. Şimdi dökülmeyen saçlarım fazla fazla dökülüyor. Neden böyle oldu?

 
 
KAPAT