23 Eylül 2019, Pazartesi 03:52

Tırnakta Sedef Belirtileri Ne İyi Gelir Bitkisel Çözüm

Tırnakta Sedef Belirtileri Ne İyi Gelir Bitkisel Çözüm

Sedef hastalığı tırnaklarımız dahil vücudumuzun herhangi bir yerinde meydana gelebilmektedir. Tırnak sedefinin ilk belirtilerinden biri tırnak rengindeki değişikliktir. Tırnak renginiz yeşil, sarı veya kahverengi renge dönebilir. Diğer belirtiler arasında tırnakların altındaki küçük kırmızı veya beyaz lekeler, tırnaklardaki çıkıntılar veya oluklar, tırnak yüzeyindeki oyuklar (küçük iğne delikleri), kaşıntı, tırnaklarınızın altında beyaz bir madde birikmesi, tırnaklarınızın kalınlaşması ve tırnakların çıkması gevşemesi ya da tırnak yatağından ayrılmadır.

Tırnakta Sedef Nasıl Geçer?

Tırnakta sedef hastalığı için Cildiye doktoruna gitmeli ve doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanmalıdır. Tırnak sedefi tedavisinde doktorlar genellikle Dermovate krem reçete ederler. Ayrıca tırnaktaki sedefin geçmesi için aşağıda bildireceğimiz bitkisel tedavi yöntemlerini de uygulayabilirsiniz.

Tırnak Bakımına Özen Gösterin

Tırnakta sedefin ilerlemesini ve başka sorunlara yol açmasını önlemek için, tırnak bakımına özen göstermeniz gerekir. Aslında, sorunu tedavi etmenin en iyi ve en etkili yolu budur. İyi tırnak bakımı için aşağıdaki önerileri uygulayın:

 • Tırnaklarınızı daima kısa tutun, hiç uzatmayın. Kısa, kesilmiş tırnakların daha az enfeksiyon riski vardır.
 • Tırnaklarınızı kestikten sonra tırnak kenarlarını düzeltmek için daima bir tırnak törpüsü kullanın.
 • Bulaşıkları ve diğer ev işlerini yaparken tırnaklarınızı kimyasal maddelere maruz kalmaktan korumak için eldiven giyin.
 • Ayakta sedefi önlemek için, ayak parmaklarınızın yeterli alana sahip olması için rahat ayakkabılar giyin.
 • Oje kullanmayın, tırnaklarınızı doğal formda bırakın.

Hindistan Cevizi Yağı

Tırnak sedef hastalığından muzdaripken tırnakları ve tırnak etlerini nemli tutmak, özellikle de su ile temas ettikten sonra tırnakları nemlendirmek önemlidir. Tırnaklar için en etkili nemlendiricilerden biri de hindistancevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı doğal bir nemlendirici olmasının yanı sıra, tırnak enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olmak için doğal mantar öldürücü olarak çalışan orta zincirli yağ asitlerine sahiptir.

Tırnaktaki sedefin çabuk geçmesi için; Tırnaklarınıza, tırnak etlerine ve tırnaklarınızın altındaki  cildinize biraz katı hindistan cevizi yağı uygulayın. Katı halde satılan Hindistan cevizi yağını aktardan satın alabilirsiniz. Günde birkaç kez bu işlemi yapın.

Alternatif olarak, cezvede eritilmiş 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı içine 3 veya 4 damla kekik yağı karıştırın. Tırnaklara yağ karışımının bir kısmını masajla uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın ve iyice kurulayın. Bunu birkaç hafta boyunca günde iki kez yapın.

Aloe Vera Jel

Aloe vera jel iltihapla mücadele eden ve bağışıklık sistemini güçlendiren anti-enflamatuar bileşiklere sahiptir. Bu özelliğe ile tırnaktaki sedef için doğal çözümdür.

 • Aloe vera jeli uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın.
 • Tırnak yataklarına ve çevresindeki alanlara uygulayın.
 • Cilde tamamen emilene kadar bırakın.
 • Günde 3 veya 4 kez tekrarlayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi tırnakta sedef hastalığı için etkili doğal çözümdür. Cildin doğal pH dengesini geri kazanmaya yardımcı olur ve mantar enfeksiyonlarını önler. Ayrıca, mevcut bir enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olur

 • Bir bardak suya 1 tatlı kaşığı ev yapımı elma sirkesi karıştırın ve günde iki kez içilir.
 • Ayrıca, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile 3 yemek kaşığı ılık suyu birlikte karıştırın. Tırnaklarınızı 10 ila 15 dakika bu solüsyonda bekletin. İşiniz bittiğinde, tırnaklarınızı iyice kurulayın. Bunu birkaç hafta boyunca günde bir kez yapın.

Shea Yağı

Shea yağı kuru ve kırılgan tırnaklar için mükemmel bir nemlendirici olarak çalışır. A ve E vitaminlerinin yanı sıra tırnakları ve çevresindeki cildi nemli tutmaya yardımcı olan esansiyel yağ asitlerini içerir. Shea yağı tırnaktaki sedef için de doğal çözümdür.

 1. Tırnaklarınıza az miktarda shea yağı sürün.
 2. Geceden tırnaklarınızda bırakın.
 3. Ertesi sabah yıkayın.
 4. Günlük olarak bunu tekrarlayın.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT