04 Aralık 2021, Cumartesi 04:04

Tüylenmiş giysileri atmayın! Tüylenen giysileri tüylerden arındırma yolları

Tüylenmiş giysileri atmayın! Tüylenen giysileri tüylerden arındırma yolları

Giysilerimizin tüylenmesi genellikle kış mevsiminde yaşadığımız can sıkıcı durumlardan biridir. Tüylenmiş kazak, kaban ve diğer kıyafetlerimizi eski hâline getirmek aslında çok kolay! İşte bunu nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

Tüylenen Kıyafetler Nasıl Temizlenir?

Giysi ve Kazak Tüyü Alma Makinesi Kullanabilirsiniz

Piyasada satılan yahut internetten satın alabileceğiniz tüy temizleme için üretilmiş çeşitli araçlar mevcuttur. Giysilerden tüy toplama makineleri pille çalışanlar ve pilsiz çalışanlar olarak iki guruba ayrılır.  Kıyafet tüyü alma makinesi, giysilerdeki tüylerden kurtulmak için oldukça pratik bir çözümdür. Yapmanız gereken tek şey, makineyi giysinizin tüylenme olan yerinde dolaştırmak. Merak etmeyin; bu aletler, giysinizin zarar görmesine yol açmaz.

Tüylenen Kıyafetlerin Jilet İle Temizlenmesi Mümkün!

Bunun için önceden kullanılmamış, paketinden yeni çıkardığınız bir jilet tercih edin. kullanımı sırasında kıyafetinizin yıpranmaması ve parmağınızı kesmemek için dikkat etmeniz gerekiyor. Temizleyeceğiniz giysiyi düz bir zemine serin. Jileti gövdesinden kavrayın, eğik biçimde tutun. Tüylenen kısma yavaş yavaş sürterek nazikçe temizleyin.

Koli Bandı Kullanımı

Tüylenen giysiler nasıl temizlenir? Diye merak ediyorsanız koli bandı da işinize yarayabilir. Güçlü, kaliteli bir yapışkana sahip koli bandıyla kıyafetlerinizdeki tüylerden kurtulabilirsiniz. Bandı giysinize yapıştırıp çektiğinizde tüylerin büyük çoğunluğunu almış olacaksınız.

Ne var ki bu yöntem her kıyafet için geçerli değil. Tüyler tiftiklendiyse, topaklanma oluştuysa koli bandının bir faydasını göremeyebilirsiniz. Bant ile tüy alma işlemi genellikle yünlü kıyafetlerde daha güzel sonuç veriyor.

Ponza Taşı Kullanımı

Ponza taşı, ‘topuk taşı’ olarak da biliniyor. Kıyafet tüylerini yok etmek için ponza taşının pürüzlü yüzeyini kullanabilirsiniz. Bunu giysinin üzerine sürttüğünüz zaman oradaki tüyleri alacaktır.

Rulo İle Tüyleri Yok Etme

Bu rulolar özel bir yapışkana sahip. Merdaneyi andıran tüy toplayıcı rulolar dönerek hareket ediyor ve kıyafetteki tüyleri tek tek yakalıyor. Bunlar daha ziyade kıyafetlerdeki hayvan tüylerini gidermek için kullanılıyor. Bir kedi veya köpek sahibiyseniz giysilerinize bulaşan tüyleri bu ürün sayesinde rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Vatandaş

    Tiftik alma makinası

 
 
KAPAT