Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
28-01-2023 15:00 | Güncelleme : 28-01-2023 15:09

Zeytinyağı ile saç maskesi: Saçları güzelleştiren, uzatan, dökülmeyi durduran 4 farklı tarif

Google News

Zeytinyağı yüzyıllardır saç bakımında, saçların güzelleşmesinde kullanılmıştır. Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya,  Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu gibi uzman kişiler de saçlara zeytinyağı sürmeyi tavsiye etmektedir. Zeytinyağı saç maskesi nasıl yapılır? Zeytinyağının saça faydaları nelerdir? İşte ayrıntılar

Zeytinyağı saçları kökten uca besler, dökülmeyi durdurmaya yardımcı olur.
Zeytinyağı saçları kökten uca besler, dökülmeyi durdurmaya yardımcı olur.

Zeytinyağı, saçlar için en faydalı doğal yağlardan birisidir. Saçlara parlaklık katan zeytinyağı, aynı zamanda saçları yumuşatır ve nemlendirir. Öte yandan saç kırıklarından kurtulmak için de zeytinyağı iyi bir çözümdür. Saç bakımı için doğal yağ arayışında olan kadınların ilk tercihlerinden biri de zeytinyağı olmalıdır.

ZEYTİNYAĞI İLE SAÇ MASKESİ NASIL YAPILIR?

Zeytinyağının saça olan faydalarına kavuşmak için zeytinyağını saça doğrudan uygulayabileceğiniz gibi içerisine bal, badem yağı, yumurta, sarımsak gibi malzemeler katarak daha etkili bir maske elde edebilirsiniz. Zeytinyağı ile yapabileceğiniz en kolay saç maskesi tarifleri şöyledir:

YUMURTA VE ZEYTİNYAĞI İLE SAÇLARI GÜZELLEŞTİREN SAÇA BAKIM UYGULAYAN MASKE TARİFİ

Malzemeler

 • 2 yumurta
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı bal

Yumurta, zeytinyağı ve balı bir kasede çatalla güzelce karıştırın. Saçlarınıza ve saç diplerinize sürüp 2 saat bekleyin. Saçlarınızı yıkayın, şampuanlayın ve suyla durulayın. Her hafta bu maskeye devam edin.

Zeytinyağı ile saç maskesi: Saçları güzelleştiren, uzatan, dökülmeyi durduran 4 farklı tarif

SARIMSAK VE ZEYTİNYAĞI İLE SAÇ DÖKÜLMESİNİ DURDURAN MASKE

Malzemeler

 • 6 diş sarımsak
 • 1 kavanoz zeytinyağı

6 diş sarımsağı havanda dövün yahut rendeleyin. Bir kavanoza zeytinyağı koyun, içerisine püre haldeki sarımsakları katıp kavanozu çalkalayın. 2 hafta boyunca dolapta bekletin. Maskeniz hazır. Saçlarınıza ve saç diplerinize maskeyi uygulayın. 1 saat bekleyip saçlarınızı yıkayın, şampuanlayın ve suyla durulayın.

Zeytinyağı ile saç maskesi: Saçları güzelleştiren, uzatan, dökülmeyi durduran 4 farklı tarif

ZEYTİNYAĞI VE ELMA SİRKESİ İLE SAÇ KEPEĞİNİ YOK EDEN MASKE TARİFİ

MALZEMELER

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 çay kaşığı tuz

Sirke, zeytinyağı ve tuzu bir kapta karıştırın. Bu karışımı saç derinize sürün. 10 dakika beklettikten sonra başınızı nemli bir havluyla sarın. 15 dakika da bu şekilde bekledikten sonra saçınızı yıkayın.

Zeytinyağı ile saç maskesi: Saçları güzelleştiren, uzatan, dökülmeyi durduran 4 farklı tarif

YENİ SAÇ ÇIKARAN ZEYTİNYAĞI MASKESİ TARİFİ

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı toz maya
 • 1 kahve fincanı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı biberiye yağı
 • 1 çay kaşığı lavanta yağı

Zeytinyağını cezvede ılıtın, 1 tatlı kaşığı zeytinyağında eritin. İçine biberiye yağı, lavanta yağı ekleyin. Bu karışımı saçlarınıza sürüp yaklaşık 10 dakika bekletin. Ardından da yıkanın. Haftada 1 kez buna devam edin.

Zeytinyağı ile saç maskesi: Saçları güzelleştiren, uzatan, dökülmeyi durduran 4 farklı tarif

ZEYTİNYAĞININ SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Zeytinyağının saça pek çok faydası vardır. Saçları uzatır, saç dökülmesini önler, kepeğe iyi gelir, parlak saçlara kavuşmaya yardımcı olur. Ancak tüm bu faydalara kavuşmak için düzenli olarak zeytinyağı ile saç maskesi yapmalıdır.

SAÇLARIN UZAMASINA YARDIMCI OLUR

Saçı kısa olanlar ve en kısa zamanda saçlarını uzatmak isteyenler, bunun için zeytinyağını deneyebilirler. Zeytinyağı saçı kökten uca besler, sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Zeytinyağı saçları uzatmakla kalmaz yeni saçların çıkmasını da destekler.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLER

Saç dökülmesi en yaygın saç problemlerinden biridir. Bu sorunun giderilmesinde kozmetikçilerde satılan çeşitli kimyasallar barındıran bakım ürünlerinin değil, zeytinyağının kullanılması daha doğru olacaktır. Zeytinyağı vitamin ve mineral bakımından içeriği ile saç diplerini besler, saç dökülmesine iyi gelir.

KEPEĞİ YOK EDER

Zeytinyağı saçtaki kepeğe doğal çözümdür. Hem saç hem de saç derisi için çok faydalıdır. Saçınızı ve saç derinizi beslemek, kepek sorunundan kurtulmak istiyorsanız, bu yağ ile saç köklerinize masaj yapabilirsiniz. Böylelikle saç kepeğini yok etmeniz mümkün. Zeytinyağı uygulamasının ardından geniş bir tarak yardımıyla yağı saçınızın her yerine dağıtın. Saçınızı tarayıp bone ile sararak 1-2 saat boyunca bekletin. Sonrasında saçınızı yıkayın, şampuanlayın ve suyla durulayın. Haftada 1 kez buna devam edin

SAÇA PARLAKLIK VERİR

Zeytinyağı antioksidanlar açısından zengin içeriği ile parlak ve bakımlı saçlara kavuşmanızda çok etkilidir. Düzenli olarak haftada 1 kez zeytinyağı ile saç maskesi yaparak göz kamaştıran dolgun saçlara sahip olabilirsiniz.

SAÇ KIRIKLARINI ÖNLER

Saç kırıkları çoğumuzun muzdarip olduğu bir durumdur. Zeytinyağı tam da bu noktada bizim imdadımıza yetişmektedir. Saçlarınız çabuk mu kırılıyor? O halde saçlarınıza ve saç derinize masaj zeytinyağı ile masaj yapmalısınız! Ancak dikkat etmeniz gereken şey, zeytinyağını saç derinize sürdükten sonra yarım saat bekletmeniz gerektiğidir. Yarım saat bekletip ardından durulamaya geçebilirsiniz.

Zeytinyağı Saça Nasıl Uygulanmalıdır?

Yarım su bardağı kadar zeytinyağının kısık ateşte ılıması sağlanır. Daha sonra kâseye alınır ve saç köklerinden uçlarına doğru uygulanır. Eğer saç derisinde kuruluk varsa, masaj yaparak zeytinyağı saç derisine güzelce yedirilir. Uygulamanın ardından saçlar, başın üzerinde toplanarak plastik duş bonesi takılır. En az yarım saat boyunca beklendikten sonra saçlar suyla yıkanır, şampuanlanır ve  durulanır. Bu işlem, haftada 1 defa tekrarlanır, en az 6 ay boyunca buna devam edilir. Böylece saçlarınız eskisinden de yumuşacık olacak, kırılmayacak ve son derece sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır. Bunun yanı sıra kepek sorunu da önlenmiş olacaktır. Maske uygulanırken tercihe göre içerisine farklı malzemeler de ilave edilebilir. Örneğin bal eklemek iyi bir fikirdir. Zira bal, saçları besleyici ve yumuşatıcı etkiye sahiptir. Maske yapımı sonrasında saç bonesinin kullanımı, zeytinyağının saç derisi tarafından daha iyi emilmesine ve daha etkili olmasına yardımcı olacaktır.

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.