Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

3 günlük hamilelik belirtileri neler, nasıl anlaşılır? 3 günlük hamileliğin 20 belirtisi

Mavikadin>Anne çocuk>3 günlük hamilelik belirtileri neler, nasıl anlaşılır? 3 günlük hamileliğin 20 belirtisi

Korunmasız cinsel ilişkiden sonra genellikle 1-2 hafta içerisinde gebelik belirtileri ortaya çıkmaya başlıyor. Mide bulantısı, kasık ağrısı, göğüslerde hassasiyet, uyku hali, yorgunluk gibi erken hamilelik semptomları yaşanabiliyor. Peki 3 günlük gebelik belirtileri neler? 3 günde hamilelik nasıl anlaşılır?

3 günlük hamilelikte adet gecikmesi, sık idrara çıkma, kasıklara ani kramplar yaşanabiliyor.
3 günlük hamilelikte adet gecikmesi, sık idrara çıkma, kasıklara ani kramplar yaşanabiliyor.

Hamileliliğin ilk ve ana belirtisi adet gecikmesidir. Hamilelik belirtileri kişiye özeldir, farklı farklı semptomlar görülebileceği gibi bazı kadınlarda özellikle ilk haftalarda hiç bir belirti yaşanmayabiliyor. Bazen de 3 gün gibi kısa bir zaman diliminde hamilelik semptomları ile karşılaşılabiliyor. 3 günlük hamilelikte meydana gelebilecek belirtiler şöyle:

Hızlı erişim:

3 GÜNLÜK HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 3 gün içerisinde gebelik oluşum süreci başlıyor. 3 günlük hamilelikte bazı kadınlarda hiç bir belirti görülmezken bazılarında ise çeşitli semptomlar ortaya çıkabiliyor. Hamileliğin kesin teşhisi için gebelik testi yaptımalı. Ancak eczanelerden alınan hamilelik testleri bazı durumlarda kesin sonuç vermeyebiliyor. Beklenen adet günü geciktiyse en doğru yöntem hastaneye veya sağlık ocağına gidip kanda gebelik testi yaptırmak olmalı. Hamileliğin ilk günleri gebelik belirti yaşamak için henüz çok erken olsa da bazı kadınlarda ilk 3 günde bile semptomlar görülebiliyor. 3 günlük hamilelikte şu belirtiler görülebiliyor:

 • Adet gecikmesi
 • Mide bulantısı
 • Sık idrara çıkma
 • Yerleşme kanaması.Yerleşme kanaması olarak da bilinen implantasyon kanaması gebeliğin erken belirtileri arasında yer alıyor. Adet dönenminden farklı olarak yoğun şekilde kanamaz olmaz, iç çamaşırında lekelenme olarak, açık pembe ve kahverengi tonlarında kanama görülebilir.
 • Kasıklarda ani kramplar
 • Halsizlik ve yorgunluk hissi
 • Şişkinlik
 • Kramplar. Embriyo rahim duvarına yapışırken hafif kramplar hissedebilirsiniz. Bazı kadınlar bu krampları karın, pelvis veya bel bölgesinde yaşayabilir.
 • Baş ağrısı
 • Uyku hali
 • Kokulara karşı hassasiyet geliştirme
 • Ruh halinde ani değişimler
 • Hafif karın ağrıları
 • Karında şişlik ve gaz
 • Sırtta kramp ve ağrı
 • İç çamaşırda lekelenme şeklinde kan görme
 • Vajinadan gelen akıntılarda artış ve değişim
 • Midede hassaslaşma
 • Ağız tadında değişimler
 • Göğüslerde şişlik ve hassasiyet

3 günlük hamilelik belirtileri neler, nasıl anlaşılır? 3 günlük hamileliğin 20 belirtisi

HAMİLELİK 2-3 GÜNDE BELLİ OLUR MU, 3 GÜNDE HAMİLE OLDUĞUN ANLAŞILIR MI?

Göğüslerde hassasiyet, halsizlik, uyku hali, mide bulantısı, şişkinlik ve vücut ağrıları gibi belirtiler yaşıyor olsanız bile 3 günlük bir hamilelik sürecinde hamile olduğunuzu söylemek için çok erken. Çünkü bu süre zarfında yumurta hücresi henüz rahme ulaşmadı. Adet gecikmesi görülmediyse gebelik testi için de çok erken ve pozitif sonuç vermez.

3 GÜNLÜK HAMİLELİK KAN VE İDRAR GEBELİK TESTİNDE ÇIKAR MI?

Geçmişten günümüze insanlık tarihi boyunca kadınlar mümkün mertebe en kısa sürede gebe olup olmadıklarını öğrenmek istemişlerdir. Eski Mısırlılar, MÖ 1350'de hamileliği tespit için bir tür idrar testi kullanıyordu. Mısır'da bir kadın her gün buğday veya arpa tohumları üzerine idrar yapıyordu ve eğer bitkiler büyüyorsa bu hamile olduğu anlamına geliyordu.

Zamanımızda ise hamileliğin teşhisi için kan ve idrar gebelik kitlerinden yararlanılıyor. Döllenmiş bir yumurtanın rahim içine ulaşmasından hemen sonra kadının vücudu tarafından plasentadaki (fetüsü besleyecek doku) hücrelerden insan koryonik gonadotropini hormonu yani Beta-hCG üretimi başlıyor. Modern gebelik testleri kan ve idrardaki hCG hormonu seviyesine bakarak gebe olup olmadığınızı belirliyor.

Beta-HCG hormonu eser miktar olsa da yumurtlamadan sekiz gün sonra bile tespit edilebiliyor. Bu durum adet gecikmesi yaşamanızdan birkaç gün sonra da olumlu sonuçlar alabileceğiniz anlamına geliyor. Özetle şunu diyebilir ki, 3 günlük gebelik, idrar testinde çıkmayabilir ancak adetiniz geciktiyse ve hamilelik kan testi yaparsanız, gebe olup olmadığınız kan testinde gözükebilir.

Kaynak : Mavi Kadın, memorial.com.tr, buyukanadoluhastanesi.com, medicalnewstoday.com, medicalpark.com.tr, utswmed.org
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Anne Çocuk
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Tourette sendromu (TS), sinir sistemi bozukluğudur. İnsanların kontrol edemedikleri tekrarlayan hareketlere veya seslere sahip olmasına neden olur. Bunlar “tikler” olarak bilinir ve genellikle çocuklukta başlarlar. Anne babalar için endişe verici bir durum gibi algılansa da aslında bu sendromla ilgili detaylı bilgi korkuları hafifletecektir. Peki tik nedir, neden olur? Çocukta tik nasıl anlaşılır, tedavisi var mı?
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Anne Çocuk
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Maydanoz, yemeklerde, salatalarda hatta hamur işlerinde de sık kullanılan bir bitki olduğundan hamilelikte maydanoz yemenin zararı var mı yok mu, maydanoz hamilelikte düşüğe neden olur mu? Diye gebe kadınlar tarafından çok merak ediliyor. Peki hamilelikte maydanoz yenir mi? Gebelikte maydanozun fayda ve zararları nelerdir?
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Anne Çocuk
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Bebeklerle dışarıda vakit geçirmek her zaman keyif verse de, onların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak bazen zorlayıcı olabiliyor. İşte tam da bu noktada devreye giren pratik ve taşınabilir bebek yemek takımları ya da bebek besleme setleri hayatınızı kolaylaştırır. Bu yenilikçi ürünler sayesinde bebeğinizin favori yemeklerini evdeymiş gibi dışarıda rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. İşte en iyi bebek besleme seti modelleri...
Sonraki Haber Yükleniyor...