2021-11-07 17:43:05 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:26

5 adımda doğru şampuan seçimi, şampuan satın alırken nelere dikkat etmeli?

Piyasada satılan birçok farklı şampuan çeşidi vardır. Reklamları yapıla yapıla bitmeyen bu markaların hepsi farklı vaatlerde bulunmaktadır. Fakat belirli şampuanların tercih sebebi olmasının arkasında yatan sebep canlı görünen dolgun saçlara kavuşma isteğidir.

5 adımda doğru şampuan seçimi, şampuan satın alırken nelere dikkat etmeli?

Saçlarınızın ışıl ışıl ve hacimli görünmesi için doğru şampuanlar kullanmanız önemlidir. Bu yüzden saçlarınıza uygun şampuanı seçmelisiniz. Aksi taktirde saçlarınızda dökülme, kopma ve yıpranma gibi birçok farklı problem yaşayabilirsiniz. Bu yazımızda şampuan seçerken göz önünde bulundurmanız gereken noktaları uzmanların tavsiyeleriyle açıkladık.

Tuzsuz ve Parabensiz Şampuanları Tercih Edin

Şampuan seçiminde göz önünde bulundurulması gereken ilk faktör içinde tuz ve paraben içermemesi olmalıdır. Fakat şu an yaygın olarak satılan markaların şampuanlarının çok büyük bir kısmında tuz va paraben bulunmaktadır. Tuz ve paraben saçlardaki yağ ve kiri iyi temizler fakat saç derisine ve saçın doğal yapısına geri dönülmez şekilde zarar verirler.

pH Değeri Yüksek Şampuan Kullanmayın

Şampuan seçerken pH derecesine de bakmanız önemlidir. Bunun için seçtiğiniz şampuanın pH değeri 5.5’ten kesinlikle düşük olmamalıdır. Bu değerden düşük olması halinde saç derisinde kuruluğa bağlı olarak ciddi kepeklenme problemi yaşayabilirsiniz. Saç Sağlığı Uzmanı Evrim Bayraktar, kullanılan şampuanın pH dercesinin cildin pH derecesine yakın olması saçtaki kir ve yağı o kadar iyi temizlediğini ifade etmiştir. Ek olarak Bayraktar; saç derisinin pH dengesinin 5.5 olduğunu söyler ve ekler: “Seçtiğiniz şampuanın pH derecesi 5.5’den az olmamalıdır. Fakat fazlası da iyi değildir bu yüzden cildin 5.5 pH değerine yakın olan pH’a sahip şampuan seçilmelidir. Örneğin 9-10 gibi yüksek pH değerleri de saça zarar verecektir.”

Saç Tipine Uygun Şampuanı Seçmeli

Şampuan seçiminde saç tipinizi göz önünde bulundurmanız önemlidir. Piyasada bulunan binbir çeşitteki marka içinden kendinize uygun olanı yalnızca normal, yağlı, ince telli, yıpranmış, kepekli, boyalı ve kuru gibi farklı saç tiplerine bakarak bulabilirsiniz. Çünkü kuru, normal, yağlı ve kepekli her tipteki saçın ihtiyaç duyduğu etki farklıdır ve bu yüzden de şampuanı buna uygun olarak seçmeniz önemlidir. Örneğin eğer saçlarınız ince telli ise hacim veren şampuan seçmeniz; yağlı ise ona özel şampuanlar seçmeniz iyi olacaktır.

SLS Maddesi İçermemeli!

Şampuan içeriğinde olmaması gereken bir diğer madde ise SLS maddesidir. İngilizce açılımı Sodium Lauryl Sulfate yani SLS; köpürtücü etkiye sahiptir ve şampuan, diş macunu ve duş jeli gibi ürünlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Sülfat olarak da anılan bu maddenin yüksek köpürtücü etkisi ciltte orta derecede tahriş edici özelliktedir. İnsanda “bol köpürüyor o zaman iyi temizliyordur” algısı oluşturduğu için birçok marka şampuanlarında ucuz maliyetli olan sülfatı kullanmaktadır. Fakat bilmelisiniz ki içeriğinde sülfat bulunan şampuanlar saçları cansızlaştırır, rengini soldurur ve ayrıca saç derisinde kuruma yapar. İşte tüm bu sebeplerden ötürü şampuan seçerken içeriğine bakmalı ve SLS gibi zararlı maddeler olmayanı seçmeye dikkat etmelisiniz.

  1. SLS (SodiumLauretSulfate)
  2. SLES (SodiumLaurylEtherSulfate)
  3. ALS (AmmoniumLaurethSulfate)
  4. MLS (MagnesiumLaurethSulfate)

Bitkisel Şampuanları Tercih Edin

Piyasada bilinen birçok markanın şampuanının içeriği kimyasal maddeler ile doludur. Bu kimyasallar saçta ve saç derisinde problemlere sebep olmaktadır. Bu yüzden içeriğini bildiğiniz bitkisel şampuanlar tercih etmeye özen göstermelisiniz. Bu şampuanlarda silikon, sülfat ya da paraben bulunmadığı için saçlara ve vücuda zarar vermez ve çok daha gür ve sağlıklı görünen saçlara kavuşursunuz. Ayrıca çevre dostu da olan bitkisel şampuanlar tamamen bitki özlerinden meydana geldiği için saçlarınız için en doğru şampuan seçimi olacaktır.

En İyi Şampuan Hangisi Kuaförlerin Tavsiye Ettiği 10 Şampuan Markası Tıklayınız

Saçı yıpratmadan derinlemesine temizleyen en iyi 10 tuzsuz şampuan Tıklayınız

Mavi Kadın